مهر نوشت:

مشاور رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه این سازمان تمام تلاش خود را برای جلوگیری از واگذاری جزیره آشوراده کرد، گفت: در نهایت محیط زیست به گردشگری باخت و زور مسئولان محیط زیست به دولت نرسید.

دکتر اسماعیل کهرم گفت: به هیچ عنوان صنعت گردشگری با حفاظت محیط زیست جور در نمی آید.

او با بیان اینکه آشوراده دروازه پناهگاه حیات وحش میانکاله است، گفت: میانکاله اولین سایتی است که با حضور دانشمندان تراز اول جهان حدود 50 سال پیش عضو کنوانسیون رامسر شد و از نظر حفاظتی پناهگاه حیات وحش، درجه حفاظتی بالاتری نسبت به منطقه حفاظت شده دارد.

کهرم با اشاره به اینکه میانکاله منطقه ای 68 هزار هکتاری و از مناطق بسیار زیبا و منحصر به فرد کشور است، گفت: بسیاری از پرندگان مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی می کنند.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: در حال حاضر تنها تعداد محدودی تاسیسات شیلاتی و خانه های روستایی در این دهکده خواب آلود وجود دارد که می توان با استفاده از همین امکانات گردشگری روستایی و محدودی در آنجا داشت.

به اعتقاد او، واگذاری مدیریت این منطقه برای توریسم به معنای ساخت هتل های 20 طبقه، هجوم جمعیت و درخواست هایی مانند ساخت تله کابین، جت اسکی، افزایش آلودگی ها، افزایش سر و صدا، تجمع زباله ها و ورود پساب ها به تالاب و هجوم انواع ماشین ها و درخواست برای پارکینگ و... است.

کهرم با بیان اینکه با واگذاری میانکاله برای گردشگری از همین حالا باید این منطقه را شهری با جمعیتی معادل 3 میلیون نفر تصور کرد، گفت: اطمینان دارم که در آینده نه چندان دور از محیط زیست این منطقه همانند آنچه که برای بسیاری از جزایر و مناطق بکر دنیا همچون جزایر قناری پیش آمده، باقی نمی ماند.

او با اشاره به اظهارات زیست محیطی رئیس جمهور در سخنرانی های مختلف، گفت: اما متاسفانه با اینکه با توجه به اختصاص اولین مصوبه هیات دولت به نجات دریاچه ارومیه تصور می شد که رویکرد دولت یازدهم کاملا زیست محیطی است، در عمل مشاهده می شود که محیط زیست در این دولت نیز همچنان اولویت ندارد.

کهرم یادآور شد: هیچ اشکالی ندارد که حتی موضوعی که در دولت تصویب شده را با استفاده از نظر کارشناسان و صاحبنظران تصحیح و یا حتی لغو کرد.
او ی در پاسخ به اینکه متاسفانه مسئولان محیط زیست دقیقا همان توجیهاتی را که مسئولان این سازمان در دولت قبل برای واگذاری جزیره آشوراده به گردشگری ارائه می دادند، بیان می کنند، گفت: این مسئله که واگذاری جزیره آشوراده به گردشگری به معنای نابودی محیط زیست این منطقه است کاملا شفاف و روشن است و به هیچ وجه نمی توان آن را توجیه کرد.

کهرم گفت: زمانی که دولت بر یک پروژه اصرار دارد مسئولان محیط زیست چاره ای به جز توجیه کردن ندارند.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: باید بگویم محیط زیست، میانکاله را به گردشگری باخت و زورش به دولت نرسید.

او ابراز نگرانی کرد که دست یازی به پناهگاه حیات وحش میانکاله به خاطر دیگر اولویت های غیر زیست محیطی کشور آخرین مورد از بی توجهی دولت نسبت به مسائل این حوزه باشد و فتح بابی برای تخریب دیگر مناطق ارزشمند محیط زیست و نادیده گرفتن منابع طبیعی و ملی کشور باشد.

او با اشاره به اینکه ایجاد شغل یکی از اولویت های دولت یازدهم است، گفت: واگذاری این جزیره حتی با ایجاد 10 هزار شغل اشتباه بزرگی است که به معنای از دست رفتن یکی از جواهرات زیست محیطی کشور محسوب می شود.

47231

کد خبر 388842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  13 1
  اینجاست که درد محیط زیست مشخص میشود بزرگترین از بین برنده محیط زیست و فراری دهنده پرنده های مهاجر خود محیط زیست و دولت هست نه شکارچی ها قانون مند تا الان هم که محیط زیست با موج رسانه ایی علیه شکار چی ها کار خودشو پیش برد و بهترین منطقه حفاظت شده کشور را به تاراج سپرد. واقعا دست مریزاد باید گفت به این همه همت و تلاش برای حفظ محیط زیست این دوستان نازک دل طرفدار محیط زیست کجا تشریف دارند؟
 • بی نام IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  2 13
  این حرفهای برد و باخت چیه می زنی؟ آشوراده می تونه یک مرکز گردشگری باشه که سازمان محیط زیست باید نظارت کنه که در این سایت گردشگری به محیط زیست آسیب نرسه.نمی دونم چرا ما نمی تونیم میانه حرکت کنیم. مردم منطقه علاوه بر محیط زیست به کار هم نیاز دارند.اما شما نذار رستورانش سطل آشغالش رو تو دریا بریزه. پساب ها ماهی هارو از بین نبره. سرو صدا پرنده هارو فراری نده. برای همه اینها می تونی راهکار پیدا کنی و در حین ساخت سایت دستورالعمل محیط زیستی رو اعمال کنی.یا از اینور غش می کنیم یا از اونور. هردو باید با هم باشه. بهتر فکر کنید.
 • بی نام A1 ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  4 1
  چه تلقی سخیفانه ای ""به هیچ عنوان صنعت گردشگری با حفاظت محیط زیست جور در نمی آید""
 • مازندرانی A1 ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  3 22
  آقای مشاور چرا شما فکر میکنید همیشه محیط ایست را باید ایفا کنید؟
 • ع.ک A1 ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  4 3
  گردشگری مسوولانه و ژئوتوریسم کاملاً با محیط زیست سازگارند، تنها باید زیر ساختها و فرهنگ سازی مهیا بشه
 • ایرج IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  3 0
  درود بر جناب کهرم وافسوس از این همه ندانم کاری و چشم داشت سیری ناپذیر به طبیعت.امید که زیست بوم ایران زمین روزی پیش از نابودی کامل سامانی یابد و صاحبی.
 • بی نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  3 1
  ....در عمل مشاهده می شود که محیط زیست در این دولت نیز همچنان اولویت ندارد...عالی بود...حالا طرفداران تدبیر میان منفی میدن
 • نادرخانی A1 ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  6 0
  جناب آقای مشاور چرا شما و دیگر مشاوران جدید در اعتراض به این قبیل واگذاری ها وچشم بر هم بستن ها استعفا نمی فرمایید؟
 • محیط بان IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
  1 0
  همه جای دنیا هم محیط زیست رو حفظ میکنن هم توریست ها برای گردش به آنجا می روند اینها همه بهانه است مدیریت صحیح و فرهنگ سازی و درک ارزش محیط زیست از سوی مسئولین و مردم تنها راه چاره است
 • بی نام CA ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
  1 4
  روحانی متچکریم