معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تفاهم نامه ای که با سازمان میراث فرهنگی در خصوص آشوراده امضا کردیم، موضوع گردشگری طبیعی در چارچوب و ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست است. این تفاهم نامه به هیچ عنوان به معنی واگذاری آشوراده نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ معصومه ابتکار در برنامه اصل 50 که هر هفته روزهای پنجشنبه از شبکه یک سیما پخش می شود حاضر شد و درباره برخی از موضوعات زیست محیطی حرف زد.

او درباره جاده جنگل ابر گفت: هر کشوری برای آنکه بخواهد توسعه پیدا کند نیاز به احداث راه و جاده دارد. احداث جاده دارای یک سری شرایط و الزامات خاص است و ما نمی توانیم در همه جای نقاط کشور تحت عنوان توسعه جاده و راه احداث کنیم.

ابتکار گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نظر خود را در مورد جاده جنگل ابر اعلام کرده است، احداث این جاده آسیب های فراوانی به آن منطقه بکر و با ارزش خواهد زد و خواستار توقف این پروژه و انجام مطالعات کار شناسی هستیم.

او گفت: احداث جاده باعث ایجاد ناپایداری خواهد شد همانطور که در برخی نقاط جنگل ما با رانش زمین مواجه شده ایم اما متاسفانه بخشی از این جاده در گذشته کشیده شده است و خوشبختانه رویکرد دولت یازدهم هم حفظ جنگل ابر است و مقامات دولتی و استانی هم معتقد هستند که احداث جاده ابر ضرورتی ندارد و از اولویت ها دولت به حساب نمی آید.نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی محترم است اما ما وظایفی داریم که به انها عمل خواهیم کرد.

 

آشوراده را واگذار نکرده ایم

رییس سازمان محیط زیست در بخشی دیگر از این برنامه درباره واگذاری آشوراده گفت: در دوره قبل مسئولیتم در سازمان حفاظت محیط زیست مطالعه مناطق حفاظت شده را شروع کردیم و برای مناطق تحت مدیریت سازمان یک نقشه جامع مدیریتی تدوین شد چرا که شیوه مدیریتی مناطق به شکل سنتی دیگر پاسخگویی نیاز جوامع بخصوص جوامع محلی نیست .

به گفته ابتکار مطالعات بیش از صد نقطه به اتمام رسیده است: نقشه جامع آنها تهیه شده و در بسیاری از این نقاط نقشه تفصیلی را هم تدوین کرده ایم اما متاسفانه این مطالعات در سالها گذشته نه تنها عملیاتی نشده است بلکه مورد توجه نیز قرار نگرفته و ما پس از بازنگری و به روز رسانی این مطالعات در صدد اجرایی کردن آنها هستیم.

او گفت: شاخص این مطالعات زون بندی است یعنی برای هر کدام از این مناطق پارک های ملی و از جمله آشوراده نقشه ای را تهیه کردیم و متخصصین براساس شرح خدمات مناطق زون بندی را تعریف می کند یک زون بعنوان زون حفاظتی و یک زون بعنوان سپر آن زون حفاظتی و یک زون دیگر هم برای گردشگری متمرکز تعریف می شود. البته در صورتی که منطقه ظرفیت آن را داشته باشد، آن هم با شرایط خاص مربوط به هر منطقه این اقدامات انجام خواهد گرفت.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تفاهم نامه های که در سفر های استانی خود انجام می دهد، گفت: در حقیقت در تفاهم نامه های که با استانداران هر استان به امضا می رسد موضوع طرح مدیریت مناطق و اجرایی شدن آن نیز مطرح می شود. در تفاهم نامه ای که با سازمان میراث فرهنگی در خصوص آشوراده نیز امضا کردیم موضوع گردشگری طبیعی در چارچوب و ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست است. در واقع این تفاهم نامه به هیچ عنوان به معنی واگذاری آشوراده نیست بلکه ما در صدد اجرای شدن اکوتورسیم در آن منطقه هستیم .

به گفته ابتکار گردشگری در آشوراده از مطالبات مردم است: ما علاقه داریم این گردشگری طبیعی از هامون شروع شود و امروز در تمام دنیا حفاظت به شکل مطلق رد شده است و ما باید در حفاظت از این مناطق از مردم و جوامع محلی کمک بگیرم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رد نقشه ارائه شده در خصوص احداث اماکن تفریحی در آشوراده، گفت: تفاهم نامه امضا شده به هیچ عنوان به معنی واگذاری آشوراده نیست بلکه ما در این تفاهم نامه تاکید بر آن داریم که پیمانکار تنها می تواند در زون تفرج آن هم فقط در ده درصد آن امکانات و تجهیزاتی که در چارچوب ضوابط و مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست است و سازگاری با اکوتوریسم و محیط زیست را دارد مستقر کند.

 

ظرفیت گردشگری طبیعی در ایران بالا است

ابتکار در ادامه گفت: ظرفیت گردشگری در ایران بسیار بالاست و ما باید بتوانیم از آن نهایت استفاده را ببریم بطور مثال وقتی در سفر استانی به لرستان جوانی به من می گوید معضل منطقه ای بیکاری است، من بعنوان معاون رییس جمهور و عضوی از دولت نمی توانم بگوییم در حیطه مسئولیت من نیست و به من ربطی ندارد، بلکه دولت اگر بخواهد توسعه پایدار داشته باشد باید تمام جوانب را در نظر بگیرد

او گفت: در تمام دنیا مدیریت مناطق را با کمک مردم و جوامع بشری انجام میدهند و مردم ما نیاز به آموزش دارند تا یاد بگیرند طبیعت و میراث فرهنگی نیاز به حفاظت و حمایت آن ها دارد. برای جزیره اشوراده نیز ما همین برنامه را در نظر داریم ایجاد بازارچه های سنتی برای صنایع دستی برای اشتغالزایی مردم آن منطقه کمک می کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تفاهم نامه به معنی واگذاری اختیارات نیست بلکه به معنی اینست که دو دستگاه موضوع مشترکی برای کار دارند و این هم افزایی ها باعث بهبود اوضاع و شریط می شود. در شرایطی که ما با کمبود نیرو مواجه هستیم هم افزایی کمک بسزایی خواهد کرد.

 

آموزش محیط بانان

در ادامه این برنامه ابتکار با اشاره به توانمندی بالا محیط بانان گفت: با همین توانمندی ها تا کنون توانسته ایم با وجود تعداد کم نیروی انسانی از مناطق حفاظت صورت پذیرد. خوشبختانه امسال به استان ها مصوبه درجه بندی محیط بانان را ابلاغ کرده ایم که این خود می تواند برای ارتقا شغلی این عزیزان کمکی باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره آموزش محیط بانان گفت: تا کنون توانسته ایم ۵۰۰ محیط بان را در مرکز آموزش محیط بانان دانشگاه محیط زیست در کرج تحت آموزش های حقوقی،اجتماعی،آموزش برخورد با جوامع محلی و نظامی بدهیم و سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه این آموزش ها عزم جدی و مصمم دارد.

ابتکار در پایان درباره بودجه محیط زیست در سال ۹۴ گفت: خوشبختانه در سال 94 با همکاری برخی از استانداری ها در حوزه محیط زیست در هر استان توانسته ایم ردیف بودجه اختصاص بدهیم و هم چنین لایحه هوای پاک و ارزیابی زیستی در دولت تصویب و به مجلس ارائه شده است و لایحه خاک نود درصد /ان در دولت انجام و به زودی لایحه حفاظت از تالاب ها نیز در دولت به تصویب خواهد رسید.

۴۷۴۷

کد خبر 389772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس محمدی A1 ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۲
  23 0
  سرکار خانم ابتکار، گردشگری در طبیعت نیازی به هیچ گونه ساخت و ساز ندارد. خودتان هم می دانید که آقایان برای تصاحب زمین های ساحلی به آشوراده می آیند
 • یک همکار A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  10 0
  جناب آقای مهندس محمد درویش مدیر جدید آموزش سازمان حفاظت از محیط زیست در تاریخ چهارشنبه 12 آذر طی مقاله مبسوطی کارزاری گسترده را بر علیه تباه کنندگان ایران اعلان فرمودند. خوب است نخست این کارزار را در خود پردیسان شروع بفرمایند تا مشمول مثل خار در چشم خود ندیدن و کوه در چشم مردمان دیدن نشوند.
 • رضا RO ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
  17 0
  متاسفم این حرف خانم ابتکار فقط توجیه است در تمام جهان در مناطق حفاظت شده حتی یک اطاق هم نمی سازند ، از طرفی مردم ما به هرکجا پا می گذارند محیط زیست را نابود می کنند ،چون در دولتها در سی سال گذشته آموزشهای لازم را نداده اند .اگر آشوراده ومیانکاله میزبان گردشگران شود تا ده سال آینده نابود می شود.