ایسنا نوشت:

مدیر اتحادیه باغداران اعلام کرد: انواع میوه از پرتقال تا هندوانه، انار، کیوی، سیب و غیره برای شب عید به اندازه کافی وجود دارد که قیمت آنها باید به کمک بازارهای موازی از طریق اتحادیه‌های بخش خصوصی در حد متعادلی کنترل شود.

نوذر نگهداری گفت: در حال حاضر در حال برداشت انواع مرکبات مانند پرتقال هستیم که به نظر می‌رسد قیمت این محصول تا چند هفته آینده به حد ثابتی برسد.

او گفت: قیمت تمام شده برای هر کیلوگرم پرتقال 1900 تا 2100 تومان است که با این شرایط قیمت منطقی برای هر کیلوگرم از این محصول نهایتا حدود 3000 تومان است.

مدیر عامل اتحادیه باغداران ادامه داد: علی‌رغم تولید حدود سه میلیون تنی انواع سیب در کشور با توجه به این که این محصول در انبارهای کشور ذخیره‌سازی شده و صادرات آن نیز ادامه دارد به نظر می‌رسد قیمت این محصول رو به افزایش باشد.

او گفت: به نظر می‌رسد با توجه به قیمت تمام شده 2100 تا 2300 تومانی هر کیلوگرم سیب، این محصول نهایتا بین 3000 تا 4000 تومان در بازار فروخته شود که همین قیمت بسته به کیفیت آن منطقی به نظر می‌رسد.

نگهداری گفت: با توجه به این که قیمت هندوانه در شب یلدا قیمت خاص این شب است ،به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت تولید و قیمت تمام شده این محصول، هر کیلوگرم هندوانه در این ایام حدود 2500 تومان فروخته شود.

او اعلام کرد: کیوی نیز با توجه به این که روزهای پایانی برداشت خود را می‌گذراند، به نظر می‌رسد میزان تولید آن در سال جاری به بیش از 300 هزار تن برسد و مشکلی برای تامین آن در شب یلدا و حتی ایام عید نوروز وجود نداشته باشد. قیمت این محصول به نظر می‌رسد حدود 2000 تا 3000 تومان منطقی است.

به گفته مدیر عامل اتحادیه باغداران مشکلی برای تامین انار در شب یلدا نیز وجود ندارد و با توجه به قیمت تمام شده 2300 تا 2500 تومانی آن، این محصول نهایتا کیلویی3500 تومان عرضه می‌شود که این قیمت نیز منطقی است.

او گفت: وزارت جهاد کشاورزی که بر اساس قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی وظیفه تامین و تنظیم بازار را نیز بر عهده دارد می‌تواند با در اختیار قرار دادن تسهیلات کم بهره به اتحادیه‌های بخش خصوصی به ایجاد بازارهای موازی در کنار بازار موجود میوه و تره بار کمک کند تا در ایام خاصی مانند شب یلدا یا عید نوروز در صورت بالا رفتن بیش از حد قیمت میوه این اتحادیه‌ها بتوانند با حدود 20 درصد زیر قیمت بازار محصولات مورد نیاز مردم را عرضه کنند و دولت نیز به اتحادیه‌ها یارانه پرداخت کند تا بازار نیز کنترل شود.

 


45231

 

کد خبر 389973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =