بزرگ ترین مشکل اقتصادی مردم دنیا/ 42 درصد کل ثروت جهان در اختیار چه افرادی است؟

گزارش جدیداً منتشر‌شده توسط مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد اوضاع نابرابری در سطح جهان در حال وخیم‌تر شدن است.

طی چند سال گذشته نابرابری‌های اقتصادی، موضوع جذابی در تمام جهان بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین مردمی با ثروت خالص بیش از یک میلیون دلار، تنها 0.7 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند در حالی که همین عده اندک، بیش از 41 درصد کل ثروت جهان را در اختیار دارند تنها با یک پله فاصله 42.3درصد ثروت جهان در اختیار 7.7 درصد از جمعیت است. یعنی برای درک نابرابری لازم نیست راه خیلی دوری هم رفت و این نابرابری بین طبقه اول و دوم ثروتمندترین‌ها هم قابل مشاهده است.

از دیگر سو مردمی که ارزش دارایی خالص آنها کمتر از 10 هزار دلار است 69 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند که تنها سه درصد کل ثروت جهان را در اختیار دارند. گزارش جدیداً منتشر‌شده توسط مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد اوضاع نابرابری در سطح جهان متاسفانه در حال وخیم‌تر شدن است. البته می‌توان گفت نابرابری، تنها یک موضوع اقتصادی نیست.

شاید نابرابری از این جنبه خیلی مهم باشد که می‌تواند باعث بسیاری مشکلات دیگر از جمله ناآرامی‌های سیاسی، فقر، آسیب محیط زیست، بیکاری مزمن، تبعیض قومیتی و جنسیتی و ... شود. تحقیق اخیراً منتشرشده‌ای از مردم در 44 کشور جهان، خواسته نابرابری را در یک کلمه به عنوان یک مشکل «بزرگ» یا «خیلی بزرگ» وصف کنند.

آمار نشان می‌دهد در آفریقا 93 درصد مردم نابرابری را مشکلی خیلی بزرگ می‌دانند که بالاترین درصد در بین کشورهای مناطق مختلف جهان است. کمترین درصد در خاورمیانه اندازه‌گیری شده که در آن 74 درصد مردم اعتقاد دارند نابرابری مشکلی خیلی بزرگ است. در مجموع 44 کشور مورد بررسی 60 درصد مردم نابرابری را بزرگ‌ترین مشکل پیش روی خود و اقتصاد کشورشان می‌دانند. اما 77 درصد تورم و سختی یافتن شغل را بزرگ‌ترین مشکل قلمداد می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد اگرچه نابرابری موضوعی بسیار مهم تلقی می‌شود اما حداقل فعلاً و در شرایطی که اقتصاد جهانی هنوز با وضعیت قبل از بحران فاصله دارد، مردم مشکلات بزرگ‌تری برای دست و پنجه نرم کردن دارند.

همین بررسی نشان می‌دهد که مردم عوامل مختلفی را در ایجاد این نابرابری دخیل می‌دانند که البته دولت و سیاست‌های اقتصادی اتخاذ شده توسط آن در راس این عوامل است. پس از دولت، میزان دستمزد کارگران، سیستم آموزشی، سیستم مالیاتی و... در ایجاد نابرابری مقصر قلمداد شده‌اند.

3939

 

کد خبر 390045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۴
    3 0
    این مسئله در مقایسه با توزیع شدیداً غیر عادلانه ثروت و امکانات در داخل کشور فرعی است.