اصلاحات در فرآیند آغاز به کار در اقتصادهای بزرگ دنیا

هشت کشور از میان 11 کشوری که در این سال اصلاحات را اجرا کردند دارای جمعیتی بالغ بر 100 میلیون نفر بودند.

بر اساس ادعای برخی تحلیل گران اقتصادی ممکن است تصور شود اصلاح قوانین بازرگانی در اقتصادهای کوچک ساده‌تر از اقتصادهای بزرگ است و دلیل آن هم پیچیدگی کمتر ساختار دولت‌ها در آن کشورهاست ولی مطالعات صورت گرفته در عرصه اقتصاد جهانی نشان می‌دهد به دلیل وسعت اثرگذاری کشورهای پرجمعیت روی وضعیت اقتصادی دنیا، اهمیت این اصلاحات در این کشورها بیشتر است و اقتصاد این کشورها می‌تواند تاثیرات مثبت بزرگ‌تری را شاهد باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین هشت کشور از میان 11 کشوری که در این سال اصلاحات را اجرا کردند دارای جمعیتی بالغ بر 100 میلیون نفر بودند. کشورهای چین و مکزیک و روسیه که دارای جمعیتی بالغ بر 100 میلیون نفر بودند در سال گذشته هر یک دو طرح اصلاحاتی را اجرا کردند در حالی که کشورهای هند و اندونزی هر یک اقدام به اجرای سه طرح اصلاحاتی کردند.

کشور هند با تسهیل قوانین آغاز کار و کاهش هزینه ثبت شرکت فرآیند ثبت شرکت را تسریع کرد. از طرف دیگر اقدام به تسهیل فرآیند دادن نیروی برق به واحدهای صنعتی و تولیدی کرد و همین مساله سبب شد اقتصاد این کشور بتواند بیشترین منفعت را به دست آورد. حمایت از سرمایه‌گذاران خرد در کشور هند هم از مسائل دیگری بود که سبب شد فرآیند آغاز کار در این کشور تسریع و تسهیل شود. کشور اندونزی هم در یک سال گذشته سه طرح اصلاحی اجرا کرد و در نتیجه این مساله جایگاهش در گزارش سهولت انجام کار سال جاری نسبت به سال قبل رشد کرد. البته هیچ یک از این فرآیندهای اصلاحاتی در بخش نظام سازمانی و قانونی در این کشور نبوده است و به همین دلیل هم نمی‌توان از این تغییرات به عنوان تغییرات کلی در این عرصه یاد کرد. در سال گذشته کشور مکزیک که یکی از مهم‌ترین اقتصادهای آمریکای جنوبی است دو طرح اصلاحاتی در بخش سازمانی و قانونی کشور ایجاد کرد و این اصلاحات سبب شد جایگاه کشور مکزیک هم سه پله ارتقا پیدا کند.

آمریکا و پاکستان هر دو توانستند یک طرح اصلاحاتی در کشور اجرا کنند ولی تفاوت این دو کشور در جایگاهشان در عرصه بین‌المللی است. پاکستان در جایگاه بالاتر از 100 قرار دارد و با این یک طرح اصلاحاتی تغییر کوچکی در جایگاهش ایجاد شد ولی کشور آمریکا که در عرصه سهولت انجام کار و وضعیت اقتصادی در شرایط مطلوبی به سر می‌برد در نتیجه این یک پله افزایش جایگاه توانست تغییرات بزرگی را شاهد باشد و رشد بزرگی را در جایگاهش تجربه کند. تغییر ایجاد‌شده در آمریکا در سال گذشته میلادی در بخش شروع فعالیت اقتصادی در شهرهای نیویورک اتفاق افتاد ولی در سال گذشته این تحول در لس‌آنجلس اتفاق نیفتاد و نتوانست سبب تسریع فرآیند رشد اقتصادی و آغاز فعالیت اقتصادی در این کشور شود. کشور روسیه در این سال توانست بالغ بر دو طرح اصلاحاتی را اجرا کند و این اصلاحات اقتصادی کشور را به سمت تغییرات بزرگی در عرصه اقتصادی فراهم آورد.

3939

کد خبر 391198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =