مهر نوشت:

نرخ برخی از مصالح ساختمانی در هفته‌های اخیر با افزایش قیمت مواجه شده است که این موضوع نگرانی بابت رکود بیشتر بازار مسکن را افزایش می‌دهد.

در هفته‌های اخیر برخی از عوامل موثر در قیمت ساخت مسکن با وجود ادامه رکود در این بازار با افزایش قیمت مواجه شده است بطوریکه در تعدادی از شهرها تا چندبرابر قیمت قبلی خرید و فروش می‌شود. در واقع مصالح ساختمانی که به عنوان اصلی‌ترین مواد اولیه در ساخت و ساز به شمار می‌رود از عوامل موثر بر قیمت تمام شده مسکن است که هرگونه تغییر قیمتی در آن می‌تواند هزینه ساخت مسکن را افزایش دهد.

براین اساس، نرخ مصالح ساختمانی که از ابتدای امسال تاکنون تغییر قیمت زیادی را نداشت در هفته‌های اخیر با افزایش در برخی از اقلام مواجه شده است که ادامه این روند، ساخت و ساز را با رکود بیشتری مواجه خواهد کرد این در حالی است که ساخت و سازهای مسکن در دوسال گذشته با کاهش بیش از 50 درصد مواجه شده است.

مصالح ساختمانی سهم حدود 30 درصدی را در قیمت نهایی ساختمان‌ها دارد بنابراین تغییر این عامل اگر در کنار افزایش قیمت در دیگر عوامل موثر بر ساخت باشد، قیمت‌ها را می تواند تا چندبرابر افزایش دهد، موضوعی که در سا‌ های گذشته هم رخ داد و بازار مسکن را با تلاطم مواجه کرد.

البته کارشناسان سهم زمین را بیش از تمامی عوامل بر قیمت مسکن می‌دانند اما بطور حتم افزایش هزینه‌های ساخت هم به عنوان یک محرک قدرتمند می‌تواند، تاثیراتی را بر نرخ نهایی بازار مسکن بگذارد. بنابراین سازندگان که در دوسال گذشته با بحران فروش نرفتن خانه‌های نوساز مواجه شده‌اند، نسبت به آینده بازار و احتمال افزایش قیمت‌ها نگران هستند زیرا معتقدند که بازار کشش افزایش قیمت بیش از این را ندارد.

در این رابطه محمدمهدی مافی، دبیر انجمن انبوه اسازان مسکن استان تهران با بیان اینکه بازار کشش قیمتی بیشتری را ندارد، گفت: افزایش هزینه ساخت یکی از عوامل گرانی بازار مسکن است.

وی افزود: اما مهمترین دلیل افزایش قیمت مسکن در دوسال گذشته، قیمت زمین بود که بصورت جهشی بالا رفت و هزینه ساخت سهم کمی نسبت به قیمت زمین در گرانی مسکن داشت.

به همین دلیل، تعدادی از سازندگان به خصوص در شهرهایی غیر از تهران، ساخت و ساز را به حالت نیمه تعطیل درآورند تا وضعیت قیمت‌ برخی از مصالح ساختمانی مشخص شود. این موضوع به خصوص در پروژه‌های بزرگ و انبوه سازی خیلی به چشم می‌خورد و سازندگان انبوه مسکن به دنبال ثبات بیشتر در قیمت‌ها هستند تادوباره کار خود را شروع کنند.

 

45503

کد خبر 391220

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
  29 18
  حداقل متری 5 میلیون تو این تهران اپارتمان به مردم می فروشندکه متری 700 تا 800 تومنش خرج ساخته،اونوقت 10 درصد بره رو قیمت مصالح می کن باید 30 درصد بره رو قیمت کل خونه
  • amir A1 ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
   13 16
   دقیقا موافقم خونه ای که برای سازنده 2 میلیون با زمینش تموم میشه زیر 5 میلیون حاضر نیست بفروشه برای سود و گرونی این همه خونه خالی تو تهرانه اگه مالیات سنگین ببندن که بفروشن قیمت خونه نصف میشه ولی دست خودشون متاسفانه تو کار و فساده افسوس بر مردم
 • مهندس بیکار IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
  17 5
  چرا وقتی ساخت و ساز کم شده ،مصالح باید گرون شه ، ایا غیر از اینه که مافیایی تو کاره ، اون هم سه ماه قبل از سال نو؟خدا بداد این مملکت برسه
 • علیرضا A1 ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
  23 3
  تا دلار ۱۰۰۰ تومن یا کمتر نشه هیچ خیری به مردم ایران نمیرسه بجای پهلوان پنبه بازی اگه خیلی مرد هستین قیمت دلار را بیارید پایین
 • موشه US ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
  6 5
  موشه تو سوراخ نمی رفت جارو به دمبش میبست . بابا تو این دوره کسی نمیتونه پول 20 سانتیمتر از یه اپارتمان معمولی را پس انداز کنه .این دلال ها و مالکان دنبال راهی برای فرو ختن اپارتمان ها شون میگردن. اون هم 2 برابر قیمت واقعی
 • بی نام A1 ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
  13 1
  اروپا دنبال اینه که با تورم منفی مبارزه کنه تا رکود در کشورشون حاکم نشه ما دنبال اینیم که چطور تورم را نگذاریم تساعدی رشد کنه .گلی به جمال دولت که تورم 40 درصدی را 17/ اعلام میکنه.