۰ نفر
۳ بهمن ۱۳۸۸ - ۰۸:۵۸

روسیه هم مانند آمریکا به دنبال تشکیل دو کشور مستقل در کنار هم است

تمامی قدرت‌های بین‌المللی عزم خود را برای به پایان رساندن مناقشه میان اسرائیل و فلسطین در سال 2010 میلادی جزم کرده‌اند . درست مانند باراک اوباما رئیس‌جمهوری جوان و دموکرات آمریکا که گمان می‌کرد می‌تواند در نخستین سال از حضور در قدرت اسرائیل و فلسطین را دو کشور مستقل اعلام کند و البته افتخار این پیروزی را به افتخار در دست گرفتن جایزه صلح نوبل اضافه کند . در چنین شرایطی روسیه نیز اندک اندک نقش کم‌رنگ خود در این مناقشه را احیا می‌کند . روسیه که همواره از رابطه خوبی با سران تل‌آویو برخوردار بوده است، اندک‌اندک از شکل انفعالی خارج و خود را برای نقش‌آفرینی مهیا می‌کند . شاید به همین دلیل باشد که محمود عباس در جامه رهبر تشکسلات خودگردان فلسطین روز دوشنبه مهمان دمیتری مدودف رئیس‌جمهوری روسیه خواهد بود . مهمانی که بی‌شک غذای اصلی آن بحث در خصوص مذاکرات صلح است و بن‌بستی که از یک سال پیش این مذاکرات را در آغوش گرفته است .


دیمیتری مدودف میزبان محمود عباس خواهد بود و طی این نشست آخرین تحولات مربوط به آشتی ملی فلسطین و فرصت‌های موجود جهت ازسرگیری مذاکرات صلح با طرف اسراییلی مورد بررسی قرار می‌گیرد. دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم در دستور کار قرار دارد .
لاوروف در کنفرانس خبری سالانه در این خصموص گفت: مسکو رهبران و سیاستمداران روسیه خواهان تداوم روابط با تمامی طرف‌های ذیربط خاورمیانه از جمله جنبش حماس هستند. تماس‌ها و رایزنی‌ها با جنبش حماس با توجه به افزایش نیاز به تحقق آشتی ملی فلسطین ادامه خواهد یافت.


وی در این خصوص به سفر خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس به مسکو در ماه فوریه اشاره کرد. لاوروف تداوم شهرک‌سازی‌های رژیم اسرائیل را مانع اساسی بر سر راه ازسرگیری مذاکرات صلح دانست و افزود: تصمیم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل مبنی بر تعلیق موقت شهرک‌سازی‌ها گامی صحیح است اما کافی نیست.
وزیر امور خارجه‌ی روسیه هم‌چنین پیشنهاد برگزاری نشست شورای وزارتی کمیته‌ چهار جانبه‌ی صلح و انجام تلاش‌ها جهت اجرای طرح "نقشه‌ی راه" را به عنوان شرط اصلی ازسرگیری مذاکرات صلح مطرح کرد.

 

کد خبر 39156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =