پایان دوران تحریم های کوبا، امیدهایی را در دل بخش خصوصی ایران و فضای حاکم براقتصاد کشور به وجود آورده تا شاید دوران تحریم های ایران نیز به سرانجام برسد.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، فعالان اقتصادي در ايران طي يک سال و نيم گذشته چشم اميدشان به آينده فضاي ديپلماسي دوخته شده است. در همين حال فاطمه مقيمي عضو هيات نمايندگان اتاق ايران معتقد است مشکلات اقتصادی ایران بیش تر از تحریم  به سیاست های داخلی و اوضاع نابسمان اقتصاد بین المللی مربوط می شود:« رکود اقتصادی در تمام دنیا به وجود آمده و آنچه به عنوان معیشت مردم با مشکل مواجه شده، تنها مربوط به ایران نیست. مشکلات اقتصادی موجی در تمام دنیا بود که ایران را هم گرفت. حتی در کشورهای تحریم کننده ی ما نیز مشکلاتی به وجود آمد. ما نمی توانیم مشکلات مان را تنها ناشی از تحریم ها بدانیم چرا که تحریم ها حتی موجب شکوفایی هایی نیز شده. خیلی از تکنولوژی های وارداتی را توانستیم خودمان تولید کنیم و این باعث پیش رفت شد. نمی گویم از نظر تکنولوژی و ... در سطح کشورهای پیش رفته هستیم اما در خیلی از جاها پس روی نداشتیم و در جایگاه خوبی قرار گرفتیم.»

 مقیمی، همچون بسیاری از کارشناسان و فعالان داخلی معتقد است ایران و کوبا با یک دیگر قابل مقایسه نیستند که بتوان از تعامل کوبا و آمریکا سرمشق گرفت:«ایران از نظر فرهنگ، جمعیت  و نظام حاکم قابل مقایسه با کشور کم جمعیت و سوسیالیستی کوبا نیست اما نگاه به تجربیات و مدیریت های مختلف می تواند کمک خوبی باشد. کوبا قریب نیم قرن با وجود محدودیت¬های آمریکا با اروپا و ... تعامل داشت اما کشور ما از سوی اتحادیه اروپا نیز با تحریم های زیادی مواجه شد. اما در نهایت برای مقابله با تحریم ها برنامه ی اقتصاد مقاومتی چنانچه به نحو صحیحی انجام شود، نقشه ی راه خوبی خواهد بود.»
3535

 

کد خبر 391600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =