اوباما، ایران، کوبا/ آشتی هاوانا- واشنگتن، پیام هسته‌ای اوباما به تهران بود

یک کارشناس آمریکایی می‌گوید: آشتی آمریکا و کوبا می‌تواند موقعیت جناح روحانی- ظریف را در مذاکرات هسته‌ای تقویت کند.

زهرا خدایی: از هفتۀ گذشته که اوباما و رائول کاسترو در یک سخنرانی غیرمنتظره، از آب شدن یخ 52 سالۀ روابط آمریکا و کوبا خبر دادند، موج عظیمی از تحلیل ها به رسانه ها سرازیر شد که بخش قابل توجهی از آنها این تحول را به آغاز رابطۀ ایران و آمریکا تشبیه کردند.

جیم لوب، یکی از کارشناسان حوزۀ سیاست خارجی آمریکا و از تحلیل گران پایگاه تحلیلی لوبلاگ در تحلیلی با نگاهی به واکنش شخصیتها و رسانه‌ها این تحول را مورد بررسی قرار داده است. او آشتی هاوانا- واشنگتن را تحول مهمی می داند که می تواند به اعضای تیم هسته ای ایران و دولت روحانی کمک کند و دو طرف را به توافق هسته ای نزدیکتر سازد. آنچه در ادامه می خوانید خلاصه مقاله جیم لوب است که به تأثیر آشتی کوبا و آمریکا بر مذاکرات هسته ای با ایران پرداخته است:

از هفتۀ گذشته که اوباما از عادی شدن روابط میان آمریکا و کوبا خبر داد، مفسران و تحلیل گران زیادی این تحول را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و این پرسش را مطرح کردند که این عادی شدن چه تأثیری بر روابط ایران و آمریکا به خصوص مذاکرات هسته ای خواهد داشت.

در کنار نومحافظه کارانی همچون الیوت آبرامز و سایر منتقدان سیاست خارجی همچون لیندزی گراهام و جان مک کین که از این حرکت ابراز تأسف کرده و نسبت به تضعیف موقعیت آمریکا در پای میز مذاکره ابراز نگرانی کردند، تحلیلگران دیگری همچون دیوید میلر، کارشناس موسسه ودرو ویلسون نیز با تحلیل و نگاه پرمحتوایشان بعد دیگری از این تحول را مورد بررسی قرار دادند. میلر در تحلیلی با عنوان:"بعد از کوبا، نوبت ایران است" اینگونه استدلال می کند که به رغم همه تفاوتهای موجود میان ایران و کوبا، تصمیم اوباما برای عادی سازی روابط با هاوانا می تواند پیام روشنی باشد مبنی بر اینکه او دوست دارد دربارۀ ایران به خصوص در مذاکرات هسته ای تا به کجای کار پیش برود.

پل پیلار، تحلیلگر نشریۀ نشنال اینترست نیز به این مسئله اشاره می کند که ابتکار برقراری رابطه با کوبا در کنار سیاستهای مثبت اوباما که بر مهاجرت و تغییرات آب و هوایی تأکید دارد، اینگونه القا می کند که اوباما می خواهد نشان دهد که دربارۀ ایران چه سیاستی را در پرونده هسته ای در پیش خواهد گرفت. در واقع این حرکت تزریق خوشبینی به مذاکرات هسته ای با ایران و انعطافی است که ممکن است برای انعقاد توافقنامه میان طرفین لازم باشد.

در تحلیل دیگری، باربارا اسلاوین، کارشناس مسائل ایران در شورای آتلانتیک اینگونه تحلیل می کند:

   "آنهایی که در داخل حکومت ایران، به دنبال توافق بلند مدت هسته ای با واشنگتن هستند، حرکت اوباما در راستای برقراری رابطه با کوبا را به رغم برخی صداهای مخالف در کنگره، استفاده از توانایی و اختیارات ریاست جمهوری برای تعلیق تحریمها می دانند که می تواند اعتمادها را افزایش دهد و حتی برخی تحریمهای پیرامون علیه ایران پیرامون مذاکرات هسته ای را تعلیق کند".

جیم لوب در ادامه می نویسد: اما به اعتقاد من ارادۀ اوباما در راستای به نمایش گذاشتن حرکتهای مهم، پررنگ و تأثیرگذار در حوزۀ سیاست خارجی که اتفاقاً مخالفت زیادی در جناح مخالف به خصوص کنگره به دنبال داشته، می تواند جناح روحانی- ظریف در داخل ایران را تقویت کند، جناحی که معتقد است اوباما در راستای انعقاد توافق جامع هسته ای با ایران قاطع و جدی است.
این کارشناس آمریکایی می افزاید: من حتی با خانم فریده فرحی، از کارشناسان مسائل ایران صحبت کردم و او در این باره به من گفت:

      " من فکر می کنم اوباما به نوبۀ خود و به عنوان یک رییس جمهور ضعیف و دو دل کارهای خوبی را در تغییر نگاهها نسبت به خودش در ایران و حتی در جهان انجام داده است. من فکر می کنم که این تصویر و احساس در داخل ایران دریافت شده و می تواند به آنهایی که معتقد و مُصر به قاطعیت اوباما در مسیر مذاکرات هسته ای هستند، کمک کند. این مسئله می تواند در آینده به برداشته شدن برخی دیگر از تحریمها کمک کند. همۀ این تحولات تنها در جریان مذاکرات هسته ای می تواند به وقوع بپیوندد و نه در بستر عادی شدن رابطه با کوبا؛ البته در صورتی که این امراتفاق بیفتد بدون شک می تواند فصل تازه ای در مسیر عادی شدن روابط دو طرف باشد".

جیم لوب در نهایت به این مسئله اشاره می کند که بدون شک تلاشهای اوباما برای عادی سازی رابطه با کوبا و ایران با توجه به محدودیتها و صداهای مخالف بسیار دشوار خواهد بود؛ چه آنکه لابی های اسراییلی در این روند بسیار فعالند. کوبا و لابی های اسراییلی ها سالها با یکدیگر همکاری کرده اند و این لابی ها بدون شک بر روند توافق با ایران نیز فعال خواهند بود.

5252

کد خبر 391868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =