میزان نوشت:

رییس کل دادگستری گلستان گفت: جزیره آشوراده با حفظ شرایط زیست محیطی به کانون گردشگری و توریستی تبدیل می شود.

احمد فاضلیان گفت: پرونده قضایی جزیره آشوراده درسال 1387 با شکایت منابع طبیعی و محیط زیست در دادگستری استان تشکیل و در سال 91 منتهی به صدور رای شده است.

او گفت: در طرح اولیه تبدیل این جزیره به منطه گردشگری مشکلات حقوقی زیادی عنوان شد که پس از سالها مشکلات و ایرادات حقوقی رفع و در رای صادره بر ملی بودن اراضی این منطقه تاکید شده است .

این مسئول عالی قضایی همچنین گفت: در سفر اخیر رییس جمهور به استان گلستان بر اساس یکی از مصوبات سفر مقرر گردید که جزیره آشوراده با حفظ شرایط زیست محیطی و رعایت نکات فنی در حوزه منابع ملی با مشارکت بخش خصوصی و همکاری دستگاه های مسئول به یک قطب گردشگری و توریستی در استان تبدیل شود.

رییس کل دادگستری گلستان در ادامه بیان کرد: مقدمات کار فراهم و اختلافات بین دستگاه ها در خصوص نوع کاربری اراضی این منطقه با مداخله هیئت محترم دولت حل و فصل شد.

او همچنین گفت: با رفع اختلافات زمینه برای ایجاد شرایط جدید با رویکرد پیشرفت و توسعه استان و بهره برداری هر چه مناسب تر از وضعیت طبیعی منطقه فراهم شده است.

فاضلیان گفت: با این اقدامات هیئت محترم دولت یکی از اختلافات کهنه موجود در دستگاه قضایی استان حل و فصل شد.


رییس کل دادگستری استان همچنین گفت: در حال حاضر گزارشی از زمین خواری دراین منطقه اعلام نشده و مشکلات و ایرادات حقوقی مربوط به سال های قبل نیز رفع شده است.

فاضلیان گفت: جذب سرمایه گذاری یکی از راه های تبدیل این منطقه به توریستی و گردشگری است که این امر تاثیر مثبتی در توسعه استان و ایجاد اشتغال زایی دارد.

براساس این گزارش، چندی پیش مشاور رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه این سازمان تمام تلاش خود را برای جلوگیری از واگذاری جزیره آشوراده کرد گفت: در نهایت محیط زیست به گردشگری باخت و زور مسئولان محیط زیست به دولت نرسید.
اسماعیل کهرم گفت: به هیچ عنوان صنعت گردشگری با حفاظت محیط زیست جور در نمی آید.

او با بیان اینکه آشوراده دروازه پناهگاه حیات وحش میانکاله است، گفت: میانکاله اولین سایتی است که با حضور دانشمندان تراز اول جهان حدود ۵۰ سال پیش عضو کنوانسیون رامسر شد و از نظر حفاظتی پناهگاه حیات وحش، درجه حفاظتی بالاتری نسبت به منطقه حفاظت شده دارد.


47231

 

کد خبر 391906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  3 0
  مبارکه
 • بی نام A1 ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۵
  1 2
  خدا رو شکر.همین یه دونه مشکل تو مملکت مونده بود.چقدر خوشحال شدم،
 • بی نام US ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۶
  2 0
  اسمش هم بذارن آشوباشهر قشنگ تره .
 • عباس IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
  2 0
  سلام،با واگذاری آشوراده طبیعت بکروگونه های جانوری وگیاهی نادرآن نابود می شود.ازآشوراده فقط بایدبرای مطالعات زیست محیطی ونگهداری گونه های نادروپرورش ببردرصورتی که ازروسیه تحویل شوداستفاده شود.انسانهابه هرمحیط طبیعی واردشده اندآنجارانابودکرده اند.هرسال حجم عظیمی ازجنگلهای شمال وزاگرسی وگونه های جانوری در کشور نابود می شود ومتاسفانه اکثریت مردم ومسئولین هم نظاره گر این روند تخریبی ونابودی تدریجی هستند وهیچ کاری در جهت جلوگیری از این نابودی که در سالهای اخیر با جنگل خواری و ویلاسازی در جنگلها سرعت یافته است نمی کنند.در جاده ساحلی شمال که حرکت می کنید متوجه می شوید که مافیای محلی شامل جنگل خواران وعوامل آنها در سازمانهای دولتی وشوراها در خیلی از مناطق جنگلها را تا بالای کوهها از بین برده اند.