سازمان محیط زیست پیگیر توقف دفن زباله در جنگل های شمال/ متصدی: زباله، سرمایه ای برای کشور است

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متقاضیان پروژه های زیست محیطی تسهیلات ریالی ١٥ درصد و ارزی ٦ درصد از صندوق توسعه ملی می گیرند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست؛ سعید متصدی در حاشیه بازدید از مرکز دفن زباله سراوان و مرکز تولید کود کمپوست رشت افزود: بر اساس توافق صورت گرفته با رییس صندوق توسعه ملی مقرر شد این تسهیلات در فاز اول به شهرداری ها برای توسعه پروژه های زیست محیطی اختصاص یابد.

به گفته او اولویت نخست سازمان حفاظت محیط زیست حل اساسی مشکل پسماند و پساب در استان های شمالی است: در این راستا در تلاشیم با تکنولوژی های روز دنیا این مغضلات را برطرف کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که استفاده از نیروگاه های زباله سوز و تبدیل زباله به کود کمپوست دو موضوع اول در زمینه ساماندهی پسماندهاست گفت: اصلا موافق دفن بهداشتی و سوزاندن غیراصولی پسماندها نیستیم چرا که این گونه اقدامات علاوه بر ایجاد مشکلات عدیده زیست محیطی موجب تخریب مناظر در استان های شمالی می شود.

وی زباله را سرمایه ای ملی برای کشور عنوان کرد و گفت: در عین حال بر اساس تبصره یک ماده ٣٨ قانون ارزش افزوده، یک درصد فروش سالانه واحدهای آلاینده به عنوان عوارض اخذ و در اختیار شهرداری ها برای توسعه پروژه های زیست محیطی قرار می گیرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به وضع زباله های استان گیلان اشاره کرد و گفت: روزانه حدود ٢٠٠٠ تن زباله در استان گیلان تولید می شود که حدود ٤٠٠ تن آن به کود کمپوست تبدیل می شود و مابقی آن دفن می شود.

وی دفن این میزان زباله را در طبیعت شایسته کشورمان ندانست و خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا با یک برنامه ریزی ویژه مشکل دفن پسماند در استان را حل کنیم.

لازم به ذکر است مرکز دفن زباله سراوان از سال ٦٣ فعال است و روزانه حدود ٦٠٠ تن زباله در این منطقه دفن می شود. ارتفاع زباله دفن شده در این منطقه که دور تا دور آن جنگلی است بعضا به ١٠٠ متر می رسد و سازمان محیط زیست در تلاش است تا به دفن ٣٠ ساله زباله در این منطقه که همواره مورد انتقاد دوستداران و کارشناسان محیط زیست بوده است با اتخاذ تدابیر جایگزین پایان دهد.

تجهیزات و تاسیسات مدیریت پسماند از پرداخت سود بازرگانی معاف می شوند

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در گارگروه مدیریت پسماند استان گیلان از معافیت پرداخت سود بازرگانی تجهیزات و تاسیسات مدیریت پسماند در کشور با تصویب دولت خبر داد.

وی با اشاره به این که یکی از مهمترین دغدغه های سازمان حفاظت محیط زیست ساماندهی پسماندها در استانهای ساحلی است گفت: بر این اساس مصوبه ای از سوی کارگروه مدیریت پسماند کشور به شورای کلانشهرها ارسال شده است که در صورت تصویب نهایی به هیات دولت می رود.

متصدی گفت: در این مصوبه 15 فعالیت برای حل مشکل پسماندها در کشور در نظر گرفته شده است که مهمترین آنها اختصاص ردیف اعتباری مشخص از سوی دولت برای ساماندهی پسماندها در بودجه های استانی و ملی است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همچنین افزایش سقف خرید تضمینی برق از نیروگاه های زباله سوز، بازنگری در ضوابط استقرار زباله سوزها در استانهای شمالی و معافیت پرداخت سود بازرگانی تجهیزات و تاسیسات مدیریت پسماند در کشور از دیگر بندهای مهم این مصوبه است که پس از تصویب نهایی کمیسیون اصلی کلانشهرها برای تصویب به هیات دولت رفته و اجرایی می شود.

وی گفت: همچنین بر اساس توافق صورت گرفته با رییس صندوق توسعه ملی متقاضیان پروژه های زیست محیطی تسهیلات ریالی ١٥ درصد و ارزی ٦ درصد از این صندوق می گیرند که در این راستا شهرداری ها نیز امکان استفاده از تسهیلات را دارند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از پرداخت اعتبار طرح های مطالعاتی استان ها در خصوص ساماندهی زباله خبر داد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست ضمن حمایت از این طرح ها اعتبار مورد نیاز آنها را تامین می کند. متاسفانه در حل برخی معضلات زیست محیطی زمان نداریم و باید هرچه سریعتر با امکانات موجود بیشترین بهره وری را داشته باشیم.

تشکیل اولین کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های کشور

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در جلسه کارگروه ساماندهی رودخانه های استان گیلان از تشکیل نخستین جلسه کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان خبر داد.

متصدی افزود: کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان با هدف بررسی، پایش و ارایه راهکارهای مناسب کنترل آلودگی ها و ارتقای کیفیت آب رودخانه ها تشکیل می شود.

وی گفت: ریاست این کارگروه با استاندار و دبیری آن با اداره کل محیط زیست گیلان است. از سوی دیگر شهرداری ها، سازمان آب منطقه ای و آب و فاضلاب نیز از دیگر اعضای اصلی این کارگروه هستند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمامی دستگاه ها موظفند وظایف خود را در زمینه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان انجام داده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز نسبت به ارزیابی عملکرد آن ها اقدام می کند. در عین حال کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان موظف است نسبت به تدوین برنامه اجرایی و زمانبندی اجرای سیستم تصفیه فاضلاب و ساماندهی وضعیت رودخانه های استان اقدام کند.

متصدی از تامین اعتبار برای مطالعات زیست محیطی ٣ رودخانه مهم گیلان شامل زرجوب، گوهر رود و سفید رود خبر داد و گفت: تعیین کانون های انتشار آلودگی، تعیین وضعیت کمی و کیفی موجود آب رودخانه ها، پیشنهاد راهکارهای اجرایی برای کاهش آلودگی در یک برنامه مشخص زمانبندی شده و پایش مستمر این رودخانه ها برای تعیین عملکرد راهکارهای پیشنهادی مهمترین دستورکارهای طرح های مطالعاتی رودخانه های گیلان است.

وی از ارسال نامه ای به رییس سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص بودجه خاص برای ایجاد سیستم تصفیه فاضلاب استانهای شمالی خبر داد و گفت: در این نامه خواسته شده است اختصاص اعتبار برای تصفیه فاضلاب با اولویت رودخانه های زرجوب و گوهر رود صورت گیرد.

۴۷۴۷

کد خبر 393532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
  7 1
  اروپاس سبز با محیط زیستش چطوره و ما چطور
 • بی نام US ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۴
  6 0
  جدا از مسئله ی زیست محیطی نمیدونم چرا از زباله ها استفاده نمیشه؟ پس بازیافت چی شد؟ به زباله میگن طلای کثیف پس چرا هیچ طرحی برای استفاده ازونا وجود نداره؟