آغاز تجارت ترجیحی میان ایران و روسیه/ رییس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی: این تجارت، ضرر دارد

ایسنا نوشت:

رییس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی ایران از آغاز تجارت ترجیحی بین ایران و روسیه در آینده نزدیک خبر داد و نسبت به ضررهای احتمالی به صنایع در تجارت ترجیحی هشدار داد.

محمدحسین برخوردار گفت: تجارت ترجیحی اگر در بخش تعرفه باشد کشور‌ها تعرفه‌هایشان را به صورت متقابل پایین می آورند. در واقع در تجارت ترجیحی دو طرف تعرفه ترجیحی در نظر می‌گیرند و باید منافع خودشان را حفظ کنند و هر طرف باید مراقب صنایع خود باشد.

او به تجارت ترجیحی که بین ایران و ترکیه به تازگی برقرار شده است اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر ترکیه در صنایع نساجی، لوازم خانگی و قطارسازی خودرو پیشرفت زیادی داشته است لذا اگر می‌خواهیم تجارت ترجیحی با ترکیه داشته باشیم و سطح تعرفه‌هایمان را پایین بیاوریم باید مواظب صنایع‌مان هم باشیم.

برخوردار گفت: کشور ناتوانی نیستیم اما همیشه با کمبود منابع ارزی و دانش فنی روربرو بودیم. حالا اگر در تجارت ترجیحی طرف مقابل به ما بگوید مثلا لوازم خانگی و قطعات خودرو را می توانید وارد کنید اما از طرف دیگر آن‌ها برای ما تعیین کنند که شما می‌توانید انگور، هندوانه،کشک را صادر کنید، این اتفاق جز ضرر حاصل دیگری برای ما ندارد. باید در تجارت ترجیحی دو طرف مراقب این مسئله باشند که منافع‌شان حفظ شود و ایران هم باید در تجارت ترجیحی مراقب صنایع خود باشد.

رییس مجمع عالی واردات اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: تجارت ترجیحی در کشور‌هایی معنی می‌دهد که دارای تعرفه‌های بسیار زیاد و در عین حال همجوار هستند. مثل ایران با ترکیه، عراق یا افعانستان.

به گفته برخوردار تجارت ترجیحی ایران با روسیه به احتمال بسیار زیاد به زودی آغاز می‌شود.

او همچنین پیشنهاد کرد که از نظرات بدنه، بخش خصوصی که مسلط به کار هستند در این زمینه استفاده شود.

 

 

23231

 

کد خبر 393876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =