معاون سازمان محیط زیست گفت: اتفاق خوبی که در سال بعد می افتد این است که میزان سوخت مازوت که 40میلیون لیتر بوده و 10تا 15میلیون لیتر گازوییل استفاده می کنند امسال آخرین سالی بود که گازوییل و مازوت را برای نیروگاه ها استفاده می کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سعید متصدی معاون انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست امروز در سازمان محیط زیست به مناسبت روز هوای پاک 29دی نشستی را با خبرنگاران برگزار کرد. او در این باره گفت: این روز به عنوان هوای پاک در کشور خواهد بود، هدف از برگزاری این روز مشارکت تمام بخش‌ها در کاهش آلاینده‌ها بوده که به صورت نمادین برگزار می‌شود و تفاوت آن با سال‌های قبل این است که سالهای گذشته، تحت عنوان یک هفته بود ولی امسال یک روز است و در کل کشور در سطح ملی و استانی برگزار می‌شود در واقع در استان‌ها با مشارکت استانداری‌ها در 31 استان برنامه مشخص خواهند داشت و در بحث ملی نیز چند فعالیت برنامه ریزی کردیم تا انجام شود.

او با بیان اینکه 28 دی ماه نیز روز قبل از هوای پاک همایش پاسخگویی به مردم و اطلاع رسانی از فعالیت دستگاه‌ها در زمینه هوا برگزار خواهد شد، گفت: سال گذشته قول داده بودیم که 29 دی روز شروع سال هوای پاک باشد که امسال با وجود برگزاری همایش‌ها و ارائه فعالیت‌های سازمان محیط زیست و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در راستای کاهش آلودگی هوا اقدامی موثر انجام خواهیم داد. همچنین هوای پاک ما مصوبه خوبی بود که در 9 محور و 35 فعالیت داشتیم که در کاهش آلودگی بسیار راهگشا بود. در واقع در این مصوبه سوخت خودروهای نو، پایش آلاینده‌های هوا، نیروگاه‌ها وسیستم حمل و نقل وجود داشت که ما به پیشرفت‌های خوبی رسیدیم.

سعید متصدی گفت: سالی که گذشت مصوبه خوبی در دولت داشتیم که شامل 9محور و 35فعالیت بود محورهای عمده ای دیده شده است که راهگشای ما در کاهش آلودگی هوا بود.یکی از این محمورهای سوخت خودروهای در حال حرکت، خودروهای نو و بحث های مربوط به سیستم حمل و نقل و سفر از عمده مصوبات بودند در بسیاری از این محورها پیشرفت های خوبی داشتیم.

کاهش میزان گوگرد گازوییل ها از 7هزار پی پی ام به زیر 50 پی پی ام

او ادامه داد: امروز بنزین پتروشیمی از چرخه سوخت کشور حذف شده است در شهرهای تهران، کرج، اراک مشهد اصفهان تبریز سوخت یورو 4را توزیع می کنیم. اینها در قالب این موصبه بودند و از موفقیت های دیگر استاندارد سازی خودروها بود. علاوه بر استاندارد یورو 4 جوانبی که تضمین کننده پایداری یورو 4هستند ساماندهی سوخت دیزل مربوط به گازوییل است. گازوییل تولید کشور 7هزار پی پی ام گوگرد داشت که امسال گوگرد آن به زیر 50پی پی ام رسیده است. در شهرهایی مانند شیراز، مشهد، اراک و کرج این اتفاق افتاده است.

او با اشاره به اینکه ضوابط و آیین نامه اجرایی یکپارچه سازی معینه فنی تصویب شده گفت: ما امروز برخوردار از تیم یکپارچه معاینه فنی در آینده نزدیک خواهیم بود که میزان تقلب ها را می تواند به حداقل برساند و ارتباط بسیاری با سیستم شماره گذاری نیروی انتظامی دارد. برچسب و سیستم کاری برای کل کشور خواهد بود.دخالت انسان به حداقل خودش برسد. شماره پلاک خودرو به وسیله دوربین تمام سنسورها از طریق دستگاه و سیستم مکانیزه به بانک اطلاعاتی وارد می شود.

معاون انسانی سازمان محیط زیست گفت: علاوه بر آن ساماندهی در ارتباط با صنایع یا نیروگاه ها است.اتفاق خوبی که در سال بعد می افتد این است که میزان سوخت مازوت که 40میلیون لیتر بوده و 10تا 15میلیون لیتر گازوییل استفاده می کنند امسال آخرین سالی بود که گازوییل و مازوت را برای نیروگاه ها استفاده می کنیم.

او ادامه داد: امسال هم با برنامه دقیق و هماهنگ با وزارت نیرو نفت میزان استفاده از سوخت های سنگین را به حداقل برسانیم. در سال 92میزان سوخت گاز روزانه 80میلیون مترمکعب بوده است در صورتی که امسال بین 100تا 110 میلیون مترمکعب گاز تحویل داده شده است کاری که وزارت نفت انجام داد.

متصدی گفت: مصوبه دولت به جدیت دارد پیگیری می شود. دستگاه های مسوول با جدیت دارند این مصوبه را اجرا می کنند. تا امروز 11جلسه کمیته ملی کاهش آلودگی هوا را تشکیل دادیم یعنی بیش از یک جلسه در ماه.

افتتاح پایش آنلاین 35کارخانه سیمان 

او با اشاره به اینکه در 28 دی ماه افتتاح سیستم پایش آنلاین 35 کارخانه سیمان صورت خواهد گرفت که این خود از برنامه‌های مهم سازمان محیط زیست محسوب می‌شود، گفت: همچنین ما در روز هوای پاک از معاون اول رئیس جمهور دعوت کردیم که خودرو خود را به معاینه فنی ببرد و معاینه فنی آن را اخذ کند وهمچنین از رئیس جمهور درخواست کردیم که با خودروی عمومی برسر کار برود.

متصدی با اشاره به اینکه در 29 دی ماه شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس جمهور برگزار خواهد شد، گفت: خوشبختانه اعداد در پایش ما حکایت از کاهش چشمگیر آلاینده های هوا دارد که در شهر تهران تعداد روز پاک افزایش یافته که در سال 92 ما سه روز پاک داشتیم ولی امروز 13 روز پاک را شاهد بودیم همچنین ما درسال 92 ، 172 روز سالم و امروز 192 روز سالم داریم و روزهای ناسالم ما در سال 92، 116 روز امسال 86 روز بوده که نشان از کاهش روزهای ناسالم در تهران است.

او ادامه داد: اعداد و ارقام ما نشان می‌دهد که شاخص‌ها در سال 92 بیشتر افزایش یافته و ما حتی چند روز تعطیل داشتیم ولی این امر درسال 93 رخ نداده است و حتی به هشدار و اضطرار نرسیدیم نه تنها آلودگی هوا کاهش یافته بلکه غلظت آلاینده‌ها کاهش یافته است و به بالای 150 نرسیده است. در واقع امسال هیچ کدام از مواردی که درسال گذشته شاهد بودیم نداشتیم.

معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست گفت: اطمینان می‌دهم اعداد و ارقام ما با تمام دقت و واقعیت صورت گرفته و طی تعهدی که از ابتدای ورود به سازمان داشتم موضوع جریان آزاد شفاف دقیق اطلاعات صورت گرفته و هیچ ملاحظه‌ای در اعداد و تغییر آنها صورت نگرفته است در واقع ما حتی عدد 101 را به عنوان روز ناسالم اعلام کردیم.

استانداردهای موتورسیکلت ها یورو3شده است

او با اشاره به اینکه تمام اطلاعات در دسترس است و در اختیار همه قرار دارد و در واقع ریز همه دستگاه‌ها در دسترس همه بوده و ما هیچ تغییری درآن ندادیم، گفت: در خصوص شهر کرج نیز باید بگویم درسال 92، 19 روز پاک و امسال 38 روز پاک داشتیم و همچنین روزسالم درسال 92، 146 و امروز 152 بوده و روزهای ناسالم در سال 92، 81 و امسال به 37 رسیده است همچنین برای شهر اصفهان ما دو روز پاک درسال 92 و امسال 16 روز پاک داشتیم همچنین باید بگویم چهار روز خطرناک در سال 92 در اصفهان وجود داشت که امسال تنها دو روز خطرناک برای اصفهان داشتیم.

متصدی گفت: از زمانی که سوخت یورو 4 در شهرهایی مانند اصفهان و تهران توزیع شد ما شاهد کاهش آلاینده‌ها و آلودگی هوا شدیم، طی اندازه گیری که درسال گذشته در خصوص بنزن داشتیم نشان می‌دهد که بنزن بسیار کاهش یافته است در واقع ما از همان ایستگاه‌ها و آزمایشگاه‌هایی که ازسال 89 اقدامات و اندازه گیری‌ها صورت گرفت این اقدامات را انجام دادیم که درسال 89 متوسط غلظت آلاینده‌ها 805 پی پی بی بوده است.

او ادامه داد: غلظت آلاینده‌ها در سال 89 بسیار زیاد بود که درسال 90 به دلیل اینکه بنزین پتروشیمی تبدیل به ریفورمیت پتروشیمی شد درسال 90 تا 91 در همان ایستگاه‌ها که سال 89 مورد بررسی بود بنزن به 394 و 278 پی پی بی رسید که با کارهایی که در راستای قطع بنزین پتروشیمی درسال 92 انجام دادیم این عدد درسال 92 به 135 پی پی بی رسید و امسال به 6.4 پی پی بی رسیده است که این خود یکی از دستاوردهای مهم محسوب می‌شود.

او همچنین در مورد استانداردهای موتور سیکلت گفت: در مصوبه اردیبهست ماه از 1/7/93تا 1/1/97 موتورسیکلت ها بر اساس استاندارد یورو 3هستند. و از سال 97 به بعد باید استاندارد روز اروپا را تامین کند فرصتی به موتورسیکلت سازان داده شده که خود را به استاندارد روز اروپا برسانند که کاتالیست دارد. در عین حال در این مصوبه معضل موتورسیکلت ها که چند برابر خودرو ها آلودگی دارند و هر موتورسیکلت مساوی با 5خودرو است مصوب شده وزارت صنایع موتورسیکلت های برقی را جایگزین کند.

46233

کد خبر 395252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علي IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۴
    0 0
    آقايان اگر مازوتي در نيروگاهها مي سوزد همه آن را مي بينن ، متاسفانه با تاسيس پالابشگاه جديد شازند در اراك جهت توليد بنرين ؛ علاوه بر آلايندگي بوي تنفرهاي اين منطقه را گرفته نفس ها به شمارش افتاده و مواد مضري همانند بنزن ريه ها را تخريب مي كند . آيا سازمان محيط زيست بدان توجه دارد . خبر آنلاين خواهشاً اين متن را نمايش دهيد.