اگر این ویژگی ها را دارید، هرگز مدیر موفقی نخواهید شد

مدیریت فراتر از دستور دادن است و پیش نیازهایی دارد که همه از آن ها برخوردار نیستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، افراد بسیاری هستند که به مشاغل مدیریتی علاقه دارند و گمان می‏کنند که می‏توانند مدیر خوبی باشند اما حقیقت این است که موفقیت در مدیریت ویژگی هایی را طلب می‏کند که عدم برخورداری از آن ها باعث ناکامی مدیر می‏شود چرا که مدیریت یک کسب و کار تنها دستور دادن به دیگران را در بر نمی‏گیرد بلکه یک مدیر مسئولیت هایی را بر عهده دارد که ناکامی در انجام آن ها احتمالا شکست کسب و کار را به همراه خواهد داشت. فرهنگ هر کسب و کاری تا حد زیادی تحت تاثیر شیوه مدیریت آن کسب و کار قرار دارد و برای مثال اگر مدیری مسئولیت پذیر نباشد، پس از مدتی مجموعه تحت مدیریت او به مجموعه مسئولیت ناپذیر تبدیل خواهد شد. به همین خاطر افراد بهتر است پیش از اینکه مشاغل مدیریت را بر عهده بگیرند، نسبت به اینکه از پس اجرای آن برخواهند آمد مطمئن شوند. ویژگی های زیر مربوط به افرادی می‏شود که احتمالا در آینده به مدیران خوبی تبدیل نخواهند شد.

1- وعده های پوچ

مدیران ناکارآمد معمولا به زیردستان خود وعده های پوچی در مورد ارتقای شغلی و یا افزایش دستمزد می‏دهند. این وعده های پوچ شاید بتوانند در کوتاه مدت باعث افزایش انگیزه کارکنان بشوند اما در بلند مدت به اعتبار مدیر آسیب می‏زند و از بهره وری کارمندان نیز می‏کاهد.

2- ناکارآمدی در زمان مشکلات

کارمندان یک مجموعه انتظار دارند که در زمان مشکلات و بحران ها، مدیر در خط مقدم مواجه شدن با مشکلات قرار بگیرد و راه حل هایی را برای خروج از بحران ارایه دهد. اگر شما در میان افرادی جای می‏گیرید که در شرایط حساس توان تصمیم گیری خود را از دست می‏دهید و یا اینکه در وضعیت بحرانی حضور شما کمرنگ می‏شود و نمی‏توان در این شرایط روی توانایی شما حساب کرد، احتمالا به مدیر قابل اطمینانی تبدیل نخواهید شد.

3- فرار از پاسخگویی

هنگامی‏که یک کسب و کار در برآورده کردن خواسته مشتریان و یا تامین کنندگان  ناکام می‏ماند، مدیر مجموعه باید مسئولیت کاستی های ایجاد شده را بر عهده بگیرد و در راستای بهبود آن ها تلاش کند. مدیرانی که در چنین شرایطی، تقصیر را به گردن دیگران می‏اندازند و از پاسخگو بودن طفره می‏روند باعث می‏شوند که کارمندان آن ها به تبعیت از مدیر کسب و کار، انتقادات مشتریان را نادیده بگیرند. 

4- ضعف در تصمیم گیری

اگر هنگامی که باید در مورد یک موضوع تصمیم گیری کنید دچار تردید بسیاری می‏شوید و آنقدر صبر می‏کنید تا دیگران برای شما تصمیم گیری کنند و یا فرصت تصمیم گیری از دست برود، بهتر است از پذیرش شغل های مدیریتی اجتناب کنید چرا که هر مدیر باید هر روز تصمیماتی را به کار گیرد که در بیشتر مواقع نسبت به نتایج آن ها نیز مطمئن نیست.

5- انتظارات نامشخص

افرادی که از آینده تصویر روشنی ندارند  و در واقع دقیقا نمی‏دانند که قصد دارند در میان مدت و بلند مدت به چه اهدافی دست یابند در مشاغل مدیریتی با مشکلات بسیاری مواجه خواهند شد چرا که یک مدیر باید بتواند در فراتر از امور روزمره به یک کسب و کار بنگرد، اهدافی بلند مدت و البته واقع بینانه را برای کسب و کار تعیین کند و استراتژی هایی را برای رسیدن به این اهداف تدوین کند.

3535

 

کد خبر 397740

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  6 1
  من هيچ كدوم از اين ويژگي ها رو ندارم، هيچ كدوم
 • بی نام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  54 1
  ذو شرط اصلی برای مدیر شدن در ایران : 1 داشتن پارتی 2 چاپلوسی فراوان
 • بی نام A1 ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  5 3
  عزیز من مشکل فوتبال ایران امکاناته. وقتی یک زمین تمرین با چمن استاندارد تو این ایران پهناور پیدا نمیشه انتظار دارید کیروش فوتبال ایران رو استاندارد کنه؟ وقتی پول نیست که بدن اردو بزنن و بازی دوستانه انجام بدن از کیروش چی میخواید؟ نمیشه عزیزم. پول ها جای دیگه هزینه میشه نه در ورزش نه در امور جوانان. جای دیگههههت
  • بی نام A1 ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
   2 0
   فضا نوردی نه؟
  • بی نام A1 ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
   7 0
   شما جز فوتبال دغدغه دیگه ای نداری؟ الان این بحث چه ربطی به فوتبال داشت؟
 • بی نام IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  0 0
  اینا رو واسه مدیرای دولتی ننوشتی که ؟ همچنین خصوصیایی که ریزه خوار یا درشت خوار دولتن
 • بی نام A1 ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  9 0
  خجالت و رودربایستی و عدم صراحت در تصمیم گیری
 • محمد A1 ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  11 0
  چرا شما منبع رو نیاوردید ؟ چجوری میشه به اعتبار این مطلب پی برد؟
 • بی نام IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  19 1
  پس چجوری مدیر هایی که ما میشناسیم همه این خصوصیات رو دارند؟؟؟؟..... آهان... راستی یادم نبود... اینجا ایرانه....
 • حسن IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  9 0
  خوب خوشبختانه مسئولین ما همه این ویژگی ها رو دارن
 • علیرضا A1 ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  7 0
  این رو هم اضافه کنید: رو به رو شدن با حقایق تلخ
 • امیر A1 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  3 0
  امیدوارم من و مدیران، مسئولان و مدیران آیده این مطلب را بخونند و از همه مهمتر به آن عمل کنند یعنی حفضش نکنند یادش بگیرن.
 • بی نام A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  3 0
  در بخشهای دولتی ایران اگر این خصوصیات را داشته باشی به راحتی میتوانی یک پست مدیرتی با حقوق و مزایای عالی را اشغال کنی ، خودم شاهد بودم که چگونه فردی به مدیر کلی چند اداره کل در مرکز استان رسید و اکنون رییس یکی از صنایع بزرگ استان است ولی هیچگاه از اتاق کارش بیرون نمیامد و هیچکدام از پرسنلش را نمیشناخت و قادر به تصمیم گیری یا حل مشکلات و قائل به خرد جمعی نبود و مشکلات در مجموعه باقی می ماند یا تحمل میشد یا به شکل دیگری مبدل میگشت و یا با صرف هزینه های بالا از طرق دیگر طی میشد
 • آرش IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  4 0
  مثل بیشتر مدیران ما
 • امیر A1 ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  4 0
  موضوع مطلب خیلی خوب بود اما ناقص بود.بازهم ممنون
 • مریم IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  3 3
  یه مدیر داریم دقیقاً هیچ کدوم از این مواردو نداره ولی اونقدری پول داره که مارو تو شرکتش نگه داشته و ما هم از بی پولی زیر دست همچین کسی واسه دوزار پووووول داریم جوون میکنیم.
 • بی نام A1 ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  1 0
  ای شیطون به مدیران کشور تیکه میندازی
 • بی نام IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  5 0
  یکی از بستگان نزدیک من که مدیر یک واحد بزرگ تولیدی بود دقیقا همین 5 ویژگی را داشت. نتیجه کار وحشتناک بود 2 سال پیش ورشکست شد
 • بی نام IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  8 0
  همون ویژگی مدیریت ها در این کشور فلک زده
 • منفی خور IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۰
  4 0
  یاد یکی از روسای تازه مرخص شده افتادم میدونید؟؟