حرف‌های رامبد جوان درباره تهیه‌کنندگی یک مستند: به آن افتخار می‌کنم

رامبد جوان تهیه‌کننده و محمد کارت کارگردان مستند «بختک» می‌گویند به دنبال طرح دغدغه‌های اجتماعی خود در این مستند بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رامبد جوان و محمد کارت در آستانه جشنواره فیلم فجر و نمایش این فیلم درباره آن سخن گفتند. فیلمی که زندگی خصوصی تعدادی از زنان جنوب شهر شیراز را به تصویر می‌کشد.  

در ابتدای این نشست که در خانه هنر ایران برگزار شد، محمد کارت حضور رامبد جوان در این کار را غنیمت دانست و گفت: «او همیشه دغدغه مسائل اجتماعی داشته و در موقعیت‌های مختلف در حرکت‌های فرهنگی، اجتماعی پیش قدم بوده، پس نباید حضورش به عنوان تهیه کننده یک مستند اجتماعی دور از ذهن باشد.» 

او ادامه داد:‌«ما دنبال این نبودیم که صرفا یک فیلم گزارشی جنوب شهری ساخته باشیم، بلکه هر دو به دنبال اثرگذاری بودیم و مهم، عمیق بودن فیلم بود تا هر کسی بعد از دیدنش بتواند در حد توان و مسئولیتش قدمی بردارد. تلاشمان بر این بوده تا «بختک» فیلمی شود که خواب را از چشم فرد مسئول بگیرد و او را نگران پیرامونش کند. وظیفه ماتولید این فیلم بود، وظیفه نهادهای مسئول هم اینست که ببینند و رسیدگی کنند.»

رامبد جوان تهیه‌کننده «بختک» هم در سخنانی اظهار داشت: «من از این همکاری بسیار خوشحالم و بیشتر به این دلیل حالم خوب است که اثری تولید شده که می‌توانیم به آن افتخار کنیم. اصولا همیشه به این فکر می‌کنم که چه اتفاقی می‌افتد که یک کار هنری اثرگذار می‌شود. شکل مستند آنقدر تاثیرگذار است که ما باور می‌کنیم چیزی ساختگی نیست و در حال تماشای واقعیت و استراق سمع هستیم، چنین مستندهایی برای من به عنوان کسی که عاشق سینمای رویاپرداز جادویی و قصه‌گو هستم، گاها جذابتر است و آنها را بیشتر از سینمای داستانی می‌پسندم.»

او تصریح کرد: «حقیقتا برای من اثرگذاری «بختک»مهم‌تر از حضور صرف در جشنواره‌هاست. اثرگذاری اجتماعی و فرهنگی این فیلم برایم در اولویت قرار دارد. این فیلم بخشی از جامعه‌ای را روایت می‌کند که بخاطر محرومیت در معرض همه نوع آسیبی قرار دارد. این آسیب بسیار جدی است. وقتی با آن مواجه می‌شویم می‌بینیم که واقعا در پیرامون ما زندگی‌هایی هولناک در جریان است. کسی که در چنین محیط‌هایی به دنیا می‌آید و زندگی می‌کند محکوم به شکست و ناکامی است. واقعا جای تحلیل و بررسی دارد چگونه والدینی که از آینده گره خورده به بزهکاری فرزندانشان مطلع‌اند می‌توانند با خیال راحت، با امیدواری و بدون ایجاد هیچگونه تغییری به زندگی خود ادامه دهند؟ دلیل این انفعال را باید جست‌وجو کرد.»

جوان در ادامه افزود: «پذیرفتن این جنس از زندگی شبیه بخت آزمایی است. فردمعتقد است که ما به زندگی‌مان به همین طریق ادامه می‌دهیم اگر خدا خواست یا ماورا کمک کرد، وضعیتمان خودش متحول شود. مخاطب این فیلم باید دولتمردان، مجلسیون، نهادها، سرمایه‌دار، سرمایه‌گذار و خیرین باشند. چون این قشر مسیر خودش را می‌رود،این دیگران هستند که باید به روند زندگی آنها تلنگر وارد کنند و در جهت بهبود شرایطشان قدم بردارند. مسائل و ناهنجاری‌هایی که برآیند این شرایط است شبیه یک بیماری موروثی‌ست که گسترده می‌شود. نمی‌توانیم بگوییم به ما و بخش‌های دیگر اجتماع تسری پیدا نمی‌کند و ربطی ندارد. در فیلم قبلی محمد کارت «خونمردگی» هم می‌بینیم چقدر موقعیت‌ و روزگار آدمها دردناک و ترسناک است.»

محمد کارت در ادامه گفت: ««بختک»و «خونمردگی» یک فریاد است از محمد کارت و قشری که درآن بزرگ شده است. کاراکترهای این دو فیلم همگی مردمانی شریف اما قربانی شرایط هستند، آن‌ها با توجه به استعدادی که محیط در به بارآوردن نابه سامانی و تخریب دارد می‌توانستند موقعیت بدتری را برای خود رقم بزنند اما به واسطه همان شرافت وا نمی‌دهند و سختی‌ها را تحمل می‌کنند.»

او افزود: ««بختک» و «خونمردگی»تحلیلی است از مسائلی که من می‌شناسم و درکشان کرده‌ام. کمبودهایی که همیشه در طبقه جنوب شهری احساس کرده‌ام را در رسانه‌ای مثل سینمای مستند به تصویر کشیده‌ام. ما تلاشمان را کرده‌ایم تا با ابزار و زبان سینما روایتی پر کشش از تلاطم زندگی کاراکترهایمان بسازیم. از این رو قواعد درام و کاراکترپردازی در ساختار رعایت شده است. معتقدم حتی یک گفتگوی ساده نیز باید روایت داشته باشد چراکه در غیر این صورت ارتباط گوینده و شنونده منفک می‌شود. پس در تولید هر اثر هنری نیز باید به ساختار روایی دقت شود تا بتواند با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.»

کارگردان مستند «بختک» در پایان گفت: «امیدوارم با ساخت این فیلم‌ها قدمی در جهت بهبود شرایط برداشته باشیم. این تلاش هنوز به پایان نرسیده چراکه برنامه‌هایی برای جذب حمایت مالی و معنوی برای سوژه‌های فیلم از طرق مختلف داریم که بتوانیم بواسطه آنها شرایطشان را بهتر کنیم.»

رامبد جوان نیز در بخش پایانی سخنانش گفت: «من هم امیدوارم بتوانیم اتفاقات خوبی را برای سوژه‌های فیلم و آن طبقه از مردم رقم بزنیم، تا احساس بهتری داشته باشیم.»

او گفت: «اصلا قصدم این نیست که آدم‌های این بخش از جامعه را خیلی جدا از اجتماع بدانم، فقط می‌خواهم بگویم که برادران و خواهرانی در بخشی از جامعه و در کنارگوش ما زندگی می‌کنند و ما آنها را نمی‌بینیم ولی اثر شرایط سخت زندگی آنها می‌تواندبرای کل جامعه خطرناک باشد.»

جوان ادامه داد: «لازم است که یک مستند، فیلمی آمیخته به شعور وذوق و دارای ابعاد هنری باشد، تابتواند بر مخاطبش تاثیری عمیق بگذارد. بخاطر دارم آقای صدرعاملی در جلسه رونمایی «بختک» خانه هنرمندان گفت چقدر این جنس فیلم‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند. حتی از یک اثر سینمایی پرکشش‌ترند.دیدن چنین مستندهایی برای تماشاگر یک تجربه عجیب و شگفت انگیز به بار می‌آورد.»

58۲۴۴

کد خبر 397927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =