نمایشگاه آثار بهزاد شیشه‌گران و مراسم رونمایی از کتاب «صد پرتره از جهان پهلوان تختی» با حضور جواد مجابی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه آثار بهزاد شیشه‌گران با موضوع غلامرضا تختی با مراسم رونمایی از کتاب «صد پرتره از جهان پهلوان تختی» همراه شد. مراسمی که در آن روز گذشته ۱۰ بهمن جمعی از هنرمندان و مسئولان به گالری ایده رفتند تا در آن حضور داشته باشند. 

در آغاز این مراسم آرش سلطانعلی مدیر انتشارات ایده توضیحاتی درباره موسسه ایده داد و با اشاره به انتشار کتاب جهان پهلوان تختی گفت: «پس از این که سال گذشته کتاب « ۱۰۰ آگهی تبلیغاتی دهه ۲۰ تا ۵۰» را به همت و گردآوری فرشید پارسی‌کیا رونمایی کردیم. کتاب «۱۰۰ پرتره از جهان پهلوان تختی» بهزاد شیشه‌گران دومین کتاب از این مجموعه است که در راستای گردآوری آثار هنری، اقدام به انتشار این کتاب کردیم. این اثر جدا از جنبه‌های هنری که دارد، بخاطر استفاده ازتکنیک‌های خلق آثار با یک موضوع، جنبه آموزشی برای هنرجویان دارد که این مسئله نیز از اهداف فعالیت‌های مدرسه ایده است.»

همچنین بهزاد شیشه‌گران، آلبرت کچویی و محمود نورایی در ادامه این نشست به چگونگی روند خلق این آثار و گردآوری پرتره‌ها در قالب یک کتاب سخن گفتند. 

محمود نورایی منتقد هنری معتقد بود که کتاب «صد پرتره از جهان پهلوان تختی» می تواند به عنوان یک الگو برای هنرجویان قرار بگیرد زیرا: «این آثار از دو جنبه حائز اهمیت هستند. اول این که این آثار معرف یک شخصیت معاصر محبوب از زاویه دید یک هنرمند هستند و دوم این که شیشه‌گران به عنوان کسی که سال ها معلمی هنر کرده تلاش داشته با استفاده از متریال‌های گوناگون جنبه‌های مختلف تکنیکی اثر هنری را پیش روی مخاطبان قرار دهد.»

بهزاد شیشه‌گران هم گفت: «در سال ۶۸ نمایشگاهی از پرتره‌های تختی، قهرمان ملی کشورم برگزار کردم و در کار‌هایم سعی داشتم نه فقط به عنوان ثبت چهره از تختی، بلکه به مثابه ابزاری برای بررسی و تجزیه و تحلیل زوایای درون و بیرون یک انسان کار کنم. انسان دوستی، جوانمردی و محبوبیت را در سیمای این جهان پهلوان یافتم و بر آن شدم از شخصیتی که تا به حال در هنر نقاشی به آن پرداخته نشده بود، دستمایه‌ای بسازم برای بیان دیدگاه هنری‌ام نسبت به طراحی چهره؛ زیرا معتقدم  پرتره موضوعی است که حداقل در هنر ایران آنچنان که باید به آن پرداخته نشده است.

این هنرمند همچنین افزود: این آثار، یعنی ارائه یک موضوع با صد نگرش در قالب تکنیک‌های مختلف، نگاه تازه‌ای به پرتره‌سازی می‌تواند باشد که آرمان واقعی مرا در این مهم به نمایش بگذارد. برای تهیه این مجموعه با استفاده از منابع تصویری بسیار محدود و با کیفیت پایین، تلاش کردم از سیمای قهرمانی که دیگر در بین ما نیست تا بتوان بهترین حالت‌ها را از چهره او ثبت کرد، پرتره‌های مدنظر خودم را کار کنم و چهره مردمی تختی را در قالب طراحی و نقاشی به نمایش بگذارم و بار دیگر موضوع انسان را زنده کنم. من این آثار را از انسان‌های مختلف در سطح جامعه از یک قصاب و میوه فروش تا یک نویسنده و روشنفکر گردآوری کردم تا از زاویه دید آنها بتوان به خلق این پرتره‌ها بپردازم.

شیشه‌گران ادامه داد: من همواره در کار‌هایم در پی آن هستم که هرگونه مناسبات تولید هنری خود را به سمت حداکثر رساندن یک موضوع در موقعیت‌های مختلف با ابزار‌ها، تکنیک‌ها، ترکیب‌ها، رنگ‌ها، بیان‌ها و خصلت‌های گوناگون به انعطاف‌پذیری هر چه بیشتر سوق دهم. ولی هر کدام از طراحی و نقاشی‎‌هایم یک اصل یا اورژینال باقی می‌مانند و قدمتی بیش از ۴ دهه را با خود دارد.

او اظهار کرد: این بار مضمون‌ام تختی بود و در دوره‌ای شامل که از دیدگاه‌های مختلف بار‌ها طراحی و یا نقاشی شده‌اند. در عین حال که هر کدام از طراحی و نقاشی‌ها به تنهایی اثری مستقل هستند در کنار طرح‌های دیگر معنایی مضاعف نیز پیدا می‌کند و عادت یک بار دیدن تماشاگر را بر هم می‌زند و هم به مضمون اجازه می‌دهد تا‌‌ رها از سنت تک تابلویی بار‌ها و بار‌ها یک اثر را در موقعیت‌های مختلف نگاه کند و یا ده‌ها و صد‌ها نفر از یک مضمون تابلو در اختیار داشته باشند.

او افزود: تختی چهره خوشنام و پهلوان ملی ماست به همین دلیل او را انتخاب کردم تا در ۱۰۰ حالت مختلف پیش چشم مردم قرار گیرد.

این هنرمند نقاش با بیان این‌که همیشه دوست داشتم ببینم یک چهره را چقدر می‌‏شود طراحی کرد، گفت: این‌که به یک پرتره صدبار و از صد زاویه مختلف نگاه شود برای من بسیار جذاب بوده و هست. گمان می‌کنم چنین کاری در دنیا نیز سابقه نداشته باشد. البته نگاه گون به گون (واریاسیون) به یک موضوع از دهه ۵۰ دوره هنرجویی‌ام تا امروز با من است، بار‌ها روی یک موضوع کار می‌کردم و فکر نمی‌کردم وقتی یک مضمون را طراحی کردم کارم با آن تمام شده است، بلکه آن را آغازی دوباره برای کشف خودم و کشف موضوع مورد نظرم می‌دیدم. حتی تعدادی از این پرتره‌ها در سال ۶۸ با ایده مجسمه شدن طراحی شده‌اند.

شیشه‌گران با اشاره به این‌که کار روی آثار کتاب «یکصد پرتره از سیمای پهلوان تختی» ۹ سال طول کشید افزود: چاپ اول کتاب تختی در سال ۷۷ در پنج هزار نسخه منتشر شد. آن کتاب در چند سال اخیر دیگر در دسترس نبود به همین دلیل به پیشنهاد نشر ایده تجدید چاپ شد.

او همچنین گفت: پنجاه پرتره از کتاب چاپ اول تختی و پنجاه پرتره جدید که در ۲ سال اخیر از تختی نقاشی کردم را انتخاب کردم تا در چاپ دوم کتاب منتشر شود. به این ترتیب شمار پرتره‎های من از تختی به ۱۵۰ اثر رسید.

در ادامه این مراسم آلبرت کوچویی منتقد هنری و مجری پیشکسوت رادیو و تلویزیون با قرائت یادداشتی ادبی به نقش قهرمان در جامعه و تجلی آن در آثار هنری پرداخت. او در این یادداشت با برخوانی گیلگمش و وجه تسامح آن با موضوع جهان پهلوان تختی، بهزاد شیشه‌گران را هنرمندی دانست که با کشف چندین باره خود از نقش این قهرمان در اذهان اجتماع به خلق او در اثر هنری پرداخته است.

در ادامه این مراسم جواد مجابی گفت: مجموعه آثار بهزاد شیشه‌گران از تختی و شاملو را وقتی دیدم و به آن اندیشدیم به یک نتیجه روانشناختی رسیدم. در خلق این آثار دو جریان وجود دارد، اول اینکه هنرمند با یک نگاه بیرون به درون به سوژه‌ای نگاه و آن را برای خود تجزیه و تحلیل کرده است تا به شناخت یک فرد برسد. سپس او با یک روند معکوس دست می‌زند و از یک حرکت درون به برون، دیدگاه خود را به عنوان اثر هنری منتقل می‌کند.

این شاعر و منتقد هنری با ارزیابی آثار بهزاد شیشه‌گران گفت: این حرکت روانشناختی که تجلی آن باید در عالم هنر به وقوع بپیوندد از سوی شیشه‌گران به خوبی رخ داده و عالم نقاشانه او به درستی در زمینه پرتره‌سازی‌های تختی و شاملو تجلی یافته است.

در ادامه این مراسم کتاب «یکصد پرتره از سیمای پهلوان تختی» توسط جواد مجابی رونمایی شد. مجابی در این مراسم چاپ هر کتاب در ایران را یک معجزه عنوان کرد.

کتاب «یکصد پرتره از سیمای پهلوان تختی» علاوه بر ۱۰۰ اثر هنری با یادداشت‌هایی از جواد مجابی، عطا بهمنش، علی‌اصغر قره‌باغی، بابک تختی، بهزاد شیشه‌گران و آرش سلطانعلی همراه است.

در این مراسم یوناتن بت کلیا، دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان و نماینده آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی و هنرمندان همچون، آرش تنهایی، اونیش امین الهی، جواد عاطفه، طاهره صمدی‌طاری و... حضور داشتند.

نمایشگاه آثار «تختی» بهزاد شیشه‌گران تا ۲۲ بهمن‌ در گالری ایده واقع در خیابان خردمند شمالی، کوچه هیجدهم، شماره ۲۶ ادامه دارد.

57۲۴۴

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 397934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۱
    3 0
    اخرش معلوم نشد زندگی تختی چی شد .