رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، گفت: دیگر فرصتی وجود ندارد و هر آنچه هست تهدید است، از این رو باید اکو سیستم های طبیعی شهر تهران حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رحمت اله حافظی در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره حفظ باغات شهر تهران، اگفت: برای اولین بار موضوع آلودگی هوا در سال 54 در مجلس شورای ملی مطرح شد و دولت ملزوم به کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ شد با این وجود در سال 73 در برنامه دوم توسعه نیز این موضوع مجدد مورد تاکید قرار گرفت.

او با بیان اینکه مساله کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و برنامه ریزی برای این منظور در برنامه سوم و چهارم توسعه نیز مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: سازمان جهانی بهداشت در سال 2004 اعلام کرد که آلودگی هوا در سالهای اخیر معضل زیست محیطی ایجاده کرده به طوری که دو درصد از مرگ و میرهای جهان را به خود اختصاص داده است یعنی سالانه یک میلیون و 200 هزار مرگ به دلیل آلودگی هوا صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، ادامه داد: بر اساس گزارشات اخیر سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا یکی از علل مرگ و میر از طریق بیماری های قلب و عروق، سرطان ها و بیماری های ریوی است، همچنین این سازمان اعلام کرده که در ایران اگر ریزگردها کنترل نشود، 10 تا 32 درصد بر میزان مرگ و میر و بیماریها اثرگذار خواهد بود.

حافظی همچنین گفت: در کشور ما هزینه و خسارت های ناشی از مرگ و میر در هر سال به دلیل آلودگی هوا بر اساس شاخص های بیمه و با قیمت دلار 2 هزار و 300 تومانی، سالانه معادل 143 میلیون دلار تخمین زده شده است.

وی با تاکید بر اینکه دیگر فرصتی وجود ندارد و هر آنچه هست تهدید است، گفت: از جمله راهکارهای حفاظت مقابله با آلودگی هوا، حفاظت از اکو سیستم های طبیعی و ترمیم اثرات سوءگذشته بر محیط زیست شهر تهران است.

4646

کد خبر 400364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
  2 0
  وقتی تمام باغات تهران تبدیل به برج شد . به عنوان مهندس کشاورزی می گویم شهرداری کنسول های یک متر وبیست سانتی داد. به اپارتمانهاباعث شد به درختان حاشیه کوچه ها افتاب نرسد و به مرور خشک شوند به فکر افتادند.هرچند می دانم مثل همیشه نمایش نمی دهید
 • بی نام NL ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
  2 0
  قطع دست ماموران شهرداری از درخت های کهن سال بهترین راهکار هست،شهرداری تهران باید سیاست خودش در مورد کاشت چمن در سطح شهر مورد بازبینی قرار بده و به کاشت درختان متناسب با اقلیم تهران روی بیاره