هشت ماه بحران با همه تبعات سخت و بحث انگیز خود و نیز مباحثات و مجادلاتی که پیرامون انتخابات و موضوعات دیگر مطرح شد، اخیرا می رفت تا بلکه راه حلی یافته و اندکی اوضاع را آرام سازد که به نگاه و برای بار دیگر تحریکات آغاز شد.

به گزارش آینده ، رسول جعفریان در یادداشتی با بیان این مطلب گفت :  ممانعت از دستگیریهای بیشتر، گزارش مجلس در باره کهریزک، سه نمونه مناظره تلویزیونی و همین طور سکوت برخی از مقامات نظامی از ارائه تحلیلهای شگفت که زمانی عامل تحریکات بیشتر می شد از یک طرف، و کوتاه آمدن برخی از سران معترضین از سوی دیگر، نشانه هایی از این تغییر وضعیت به سمت تعادل بود.

در این زمینه سخنان و نصایح مقام معظم رهبری نقش مهمی داشت. ایشان ضمن دفاع مکرر از انتخابات، از افراط گری و خودسری انتقاد کرده و تأکید داشتند آنچه رخ می دهد باید در چهارچوب قانون باشد. توصیه های صریح ایشان به مقامات مختلف در جلوگیری از توهین به هاشمی یکی از مواردی بود که ازجمله با هدف آرام کردن اوضاع بیان شد، گرچه به درستی مورد عمل قرار نمی‌ گرفت.

جعفریان در ادامه تصریح کرد‌: این نکته مسلم بوده و هست که برخی از افراطیون پیشرفت کار خود را در ایجاد سروصدا و تحریک بیشتر دیده و زمانی که احساس می کنند اوضاع رو به آرامش است، با طرح برخی از مسائل تلاش می کنند این آرامش را بر هم زده و زمینه تحریک بیشتر را فراهم سازند. در چنین شرایطی، امکان توسعه دستگیریهای بیشتر و سختگیریهای مضاعف رفته و تصور این گروه بر این بود که ضربات کاری تر به جبهه مقابل خواهند زد. این جماعت به رغم آن که آگاه بودند رهبری مدافع دستگیری آقایان موسوی و کروبی نیستند، یکسره بر آن پافشاری می کردند.

اما یکی از مهم ترین نمونه ها برای ایجاد تحریک بیشتر در هفته گذشته مورد نشریه همت و بعد هم موج اندیشه بود، اما این بار حتی دامنه کار توسعه هم یافت و دفاع تازه رئیس جمهور از این جریان تحت لوای دفاع از آزادی از انتقاد و حمله به قوه قضائیه به این که روش دیکتاتوری دارد، از جمله مواردی است که نتیجه آن بازگشت به نقطه اول است، نقطه ای که جز تحریک بیشتر نتیجه ای نخواهد داشت.

درست در شرایطی که نظام بیشترین مشکل را در طول سی سال گذشته به خاطر انتخاب آقای احمدی نژاد داشته و بخش اعظم این فشار بر دوش رهبری بوده است، آقای احمدی نژاد به دفاع آزادی انتقاد برخاسته است؛ آن هم نه با هدف دفاع از همه منتقدان که می دانیم تا چه اندازه فشار روی مطبوعات و سایت های منتقد بوده و هست، بلکه فقط و فقط برای دفاع از دیدگاه های افراطی که هدفش برهم زدن آرامش نسبی است که پدید آمده است.

در خاتمه این نوشته تصریح شده :‌ سخنان تازه آقای شیخ محمد یزدی علیه آقای هاشمی درست در شرایطی که اوضاع می رفت آرام شود و درست زمانی که هاشمی یکسره تأکید بر این نکته دارد که تنها ملجا و مرجع حل مسائل، رهبری است، نمونه دیگری از افراط گری است. طبیعی بود که نسبت دادن این مطالب به آقای هاشمی واکنش داشته باشد و همان طور که در ساعات گذشته دیدیم وی موضع گیری کرده، هرچند اظهار کرده مسایل مذکور را بر خلاف طرف مقابل کتبا به خود آقای یزدی گوشزد می کند. باید گفت ای کاش ایشان همچنان به سکوت خود ادمه دهد و آقای یزدی را به خدای خودش واگذار کند.  تاکید آقای هاشمی برای این که بوی توطئه از حرفهای آقای یزدی به مشام می رسد، می تواند اوضاع را ناآرام تر کند.

اکنون با توجه به این که در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی هستیم و خطر تحریکات دشمن همچنان وجود دارد، طرح این گونه مباحث می تواند بر دشواری های موجود بیفزاید و دست کم همین آرامش نسبی را نیز که تلاش زیادی از سوی رهبری و دیگران برای فراهم آوردن آن شده از دست مردم ما بگیرد. کسانی که عامل این تحریک شده و در هر مقام و منصبی در صدد برهم زدن این آرامش نسبی هستند، می بایست مسؤولیت هر نوع مشکل تازه را به خصوص در این ایام بر عهده بگیرند.

کد خبر 40167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کاظمی IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  0 0
  صورت مساله راکه نمیشودپاک کرد.آنهایی که تخلف کرده اند بایدمحاکمه شوند.
 • amir IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  4 0
  با پسر رفسنجانی چه کار کنیم به نظر شما اگر یا پاداش 1000 ملیارد تومانی به ایشان بدهیم اوضاع کشور بیشتر ارام نمی شود
 • بدون نام IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  0 0
  جالب است اين حضرت آقا مثل اينكه آرامش را تنها ببراي هاشمي مي خواهد و اصلا مردم در نظر شضما و ايشان پشيزي ارزش ندارند زيرا يكي از شما بگويد شعار و خواست مردم در 9 دي چه بود؟؟؟؟ رهبري مگر نه اينكه از مردم و تظاهرات آنان در 9 دي تقدير كرد پس نمي توانيد آنها را تندرو و افراطي بدانيد
 • علی IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  0 0
  اوضاع را آقای هاشمی در تاکید بر سخنان قبلیش برهم زد نه جواب آیت الله یزذی!
 • حمید IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  0 0
  گرچه هوچیگران هیچ غلطی نمی توانند بکنندامّا اگر منظور شما آرامش قلبی ملّت غیور ایران است آن محاکمة تمام سران فتنه و آقازاده های فراری می باشد.
 • بچه مسلمون ايراني IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  0 1
  خدا پدر و مادرت رو بيامرزه كه انصافا هر وقت گفتي حسابي گفتي .
 • بدون نام IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  1 0
  دارید خبر کیهان در مورد انداختن تقصیرها گردن موافقان احمدی نژاد را تأیید می کنید.مرد حسابی! آیت الله یزدی مگر چی گفته؟ایشون به عنوان شهروند و همرزم حق ندارند از رفسنجانی بخواهند بیش از این فتنه گری نکن؟ *اگر نشریه همت یا موج نو به رفسنجانی توهین کرده و بسته شد،چرا خودتان مصاحبه با فاطمه رجبی که در آن آشکارا به وی اتهام زده در سایتتان گذاشته اید؟ چرا شما فیلتر نمی شوید؟
 • بدون نام US ۱۵:۳۵ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  0 0
  اینکه ایشان گفتن فضا داشت آرام میشد، یعنی چی؟ فضا که اصلا آرام نیست.تعجب می کنم از تصور ایشان در باره فضای آرام و نارآرام
 • رشیدداودی IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۸۸/۱۱/۰۷
  0 1
  رحم الله والدیک به حق گفتی و چه زیبا تحلیل به جایتان را بیان کردید