مهر نوشت:

وزیر کار می گوید امسال ۴۰۰ هزار شغل جدید ایجاد و ۲۰۰ هزار مورد نیز نابود شد. همچنین ۷ میلیون نفر در بخش غیررسمی اقتصاد اشتغال دارند که اصطلاحا به آن مشاغل کاذب می گویند.

علی ربیعی وزیر کار می گوید در سال‌جاری ۴۰۰ هزار شغل جدید در کشور ایجاد شده و از سویی، ۲۰۰ هزار شغل نیز نابود شده است که براساس نرخ رشد اقتصادی فعلی که حدود ۴ درصد است، همخوانی دارد.

ایجاد اشتغال و مقابله با بیکاری یکی از مهم ترین وعده های داده شده دولت تدبیر و امید از زمان آغاز فعالیت آن در ۱۸ ماه پیش بوده است ولی بنا به دلایلی مانند نرخ رشد منفی اقتصادی که مقامات دولتی از آن به عنوان مانع اصلی اشتغال زایی و تحرک مثبت در بازار کار کشور یاد می کنند، نه تنها اشتغال جدیدی از سوی بنگاه ها ایجاد نشده بود، بلکه بازار کار دچار ریزش نیروی کار و افت فعالیت واحدهای تولیدی به ویژه بنگاه های خُرد نیز بوده است.

کارشناسان بازار کار معتقدند اشتغال زایی حاصل یکسری اقداماتی است که باید از سوی دولت انجام شود تا بتوان امیدوار بود روند مناسبی در بازار کار کشور شکل بگیرد. به بیان ساده تر افزایش امنیت و میزان سرمایه گذاری در اقتصادی، استفاده از ظرفیت های خالی بنگاه ها و راه اندازی دوباره صنایع تعطیل شده، کنترل واردات و اعمال سیاست های تشویقی به منظور انجام فعالیت های اقتصادی، اصلاح قوانین و حمایت های تسهیلاتی و مواردی از این دست؛ موضوعات مهمی است باید توسط دولت انجام شود تا خروجی آن به صورت فرصت های جدید شغلی در بازار کار کشور نمایان شود.

براساس آمارهای رسمی، هم اکنون ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به صورت رسمی در گروه متقاضیان شغل قرار دارند که دستکم نیمی از آنها را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند. ویژگی این گروه از بیکاران این است که آنها تاکنون حتی موفق به تجربه یک ساعت کار در فضای واقعی نیز نشده اند که اصطلاحا به آنها بیکاران مطلق می گویند.

با وجود اینکه برخی آمارهای غیررسمی این تعداد را تا ۵ میلیون نفر نیز تخمین می زنند، اما مقامات دولتی تاکنون هشدارهای متعددی نسبت به ورود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تحصیل کرده دانشگاهی به صف متقاضیان کار در آینده نزدیک داده اند. بنابراین در صورتی که وضعیت فعلی بیکاری ادامه یابد، تعداد بیکاران در یکی دو سال آینده تا ۷ میلیون نفر نیز قابل افزایش است.

علی ربیعی، وزیر کار در تازه ترین گزارش خود از عملکرد اشتغالی دولت در سال جاری گفت: امسال حدود ۶۰۰ هزار نفر به بیمه شدگان اجباری کشور اضافه شده و در این بین حدود ۲۰۰ هزار ریزش اشتغال نیز در واحدهای صنعتی داشته ایم.

وزیر کار گفت: محاسبه این بیمه شدگان و ریزش اشتغال در سطح کشور در این مدت نشان می دهد که ما در سال ۹۳ حدود ۴۰۰ هزار اشتغال ایجاد کرده ایم. وی دلیل دیگر اشتغال ایجاد شده با رقم ابلاغی را نرخ رشد اقتصادی بیش از ۳ درصدی کشور در سال جاری عنوان کرد.

ربیعی گفت: طبق محاسبات اقتصادی، به ازای هر یک درصد نرخ رشد اقتصادی حدود ۱۱۰ هزار اشتغال ایجاد می شود و با نرخ رشد حدود ۴ درصد اقتصادی همین میزان اشتغال در کشور ایجاد شده است.

او گفت: همچنین امسال مجلس ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار اشتغال زایی صرفا برای وزارت تعاون، کار و رفاه مصوب کرده و بانک های دولتی در سطح کشور ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال زایی پرداخت کرده اند.

وزیر کار گفت: هم اکنون در سطح کشور حدود ۲۳ میلیون نفر در بخش های مختلف اقتصادی، خدماتی و سایر زیربخش ها اشتغال دارند که ۷ میلیون نفر از این افراد دارای اشتغال غیررسمی و یا کاذب هستند.

 


23231

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 403303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۶
  2 0
  7 میلیون شغل کاذب یعنی 10 درصد کل جمعیت و اگر هر شاغل 4 نفر رو ساپورت کنه میشه 28 میلیوون نفر
 • میثم A1 ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۷
  4 0
  آری آری درس میگویی هر سال شما زحمت میکشین و اشتغال زایی میکنین فقط چرا بیکارتر میشیم نمیدونم ؟؟