معاون حقوقی رییس جمهوری: جایگاه ویژه‌ای برای زنان در منشور حقوق شهروندی لحاظ شده است

معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه در منشور حقوق شهروندی جایگاه ویژه ای برای زنان ایرانی در نظر گرفته شده است، گفت: ما در این منشور برای حقوق اقتصادی، اجتماعی، قضایی و فرهنگی زنان در ایران، جایگاه بسیار ویژه ای قایل شده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، الهام امین زاده در نشست تخصصی زنان، مسوولیت اجتماعی و توسعه پایدار که به مناسبت روز جهانی زن در سالن اجتماعات کمیسیون ملی یونسکو در تهران برگزار شد، افزود: بیشتر مشکلات مردم از ناآگاهی از حقوق خودشان در کشور است، از رسانه ها درخواست داریم در خصوص آشنایی مردم و به ویژه زنان با حقوق خود نقش پررنگ تری ایفا کنند.

وی با تاکید بر اینکه زنان آموزش دیده و فارغ التحصیل باید در برنامه توسعه ای کشور، نقش آفرینی داشته باشند، گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیشنهاد داده است تا در برنامه ششم توسعه کشور بخش جداگانه ای در خصوص زنان و حقوق آنها در نظر گرفته شود.

معاون حقوقی رییس جمهوری در خصوص نقش زنان ایرانی در پویایی اقتصاد و حمایت از تولید داخلی، گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی، زنان می توانند الگوی خانواده های ایرانی را تغییر دهند، همچنین نقش زنان در پویایی اقتصاد و تولید در کشور بسیار فعال و پررنگ است.

امین زاده لازمه توسعه در کشور را اصلاح الگوی مصرف دانست و با تاکید بر نقش مهم زنان در این خصوص گفت: متاسفانه در بخش انرژی، آب و مواد غذایی شاهد اسراف عمده ای هستیم که زن ایرانی می تواند در اصلاح الگوی مصرف در کشور، نقش بی بدیلی داشته باشد.

معاون حقوقی رییس جمهوری اشتغال و کارآفرینی زنان در اجتماع را بسیار مهم دانست و گفت: متاسفانه در کشور به دلیل عدم حمایت از زنان آنان قادر نیستند کار خود را ادامه یا گسترش دهند و باید شرایط حقوقی و قضایی کسب و کار را برای زنان ایرانی آماده و مهیا کنند.

امین زاده با تاکید بر اینکه افزایش بهره وری و تولید در کشور را باید بر عهده زنان قرار دهیم، گفت: بانوان با وجدان کاری که دارند می توانند در موثرتر کردن ساعات کاری اداری نقش بسیار مهمی ایفا کنند.

وی گفت: دولت تدبیر وامید و معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای نهادینه کردن فرهنگ حقوقی در فرهنگ عمومی کشور برنامه های گسترده ای دارد.

معاون حقوقی رییس جمهوری اظهار داشت: طبق تفاهم نامه ای که با وزارت آموزش و پرورش داشتیم قرار شد فرزندان بین سنین چهار تا 18 ساله ایرانی را با آموزش های لازم از حقوق خود و دیگران در جامعه آگاه سازیم چرا که نهادینه کردن فرهنگ حقوقی در کشور می تواند جلوی بسیاری از فسادها و سوءاستفاده ها را بگیرد.

امین زاده که در جمع اعضای کمیته های ملی، کمیسون ملی یونسکو و انجمن های تخصصی سخن می گفت، بر عزم دولت یازدهم برای پیگیری مشارکت زنان در امور اجتماعی تاکید کرد و ادامه داد: در حال حاضر زنان ایرانی در داخل کشور و همچنین در ابعاد منطقه ای و بین المللی نقش فعالی دارند که البته این کافی نبوده و باید بیشتر شود و قانون اساسی ما نیز راه را برای حضور فعال زنان هموارتر کرده است.

معاون حقوقی رییس جمهوری، اعتدال در استفاده از نیروی کار زن و مرد در کشور را یک الگوی بهینه خواند و افزود: دولت اعتدالی تلاش دارد، موانع حقوقی، اقتصادی، اجتماعی و همچنین موانعی را که مانع رسیدن به اعتدال و امنیت زنان در کشور می شود، با جدیت پیگیری کند.

امین زاده گفت: دولت یازدهم مصمم است تا سند امنیت زنان را که در برنامه پنجم توسعه کشور بر آن تاکید شده ، با کمک متولیان امر هر چه زودتر اجرایی کند.

معاون حقوقی رییس جمهوری با تأکید بر اینکه دولت یازدهم خواهان ارتقای جایگاه زنان در سطح جامعه است، خاطر نشان کرد: تغییر در ساختارهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی با نگاه افراطی و تفریطی قابل اجرا نخواهد بود.

امین زاده بر جدیت و آمادگی معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای پیگیری حقوق زنان در ایران تاکید کرد و گفت: این معاونت آمادگی دارد هرگونه کمک به زنان ایرانی را پیگیری کند تا شاهد حضور با انرژی بانوان ایرانی در سطح جامعه باشیم.

وی با اشاره به قانون مدنی کشور در خصوص افرادی که مادر و یا پدر خارجی دارند، گفت: طی جلسات مختلفی که با وزارتخانه ها داشتیم پیشنهاد شده که برای این افراد کارت هویتی صادر شود تا بتوانند تا سن 18 سالگی از امکانات آموزشی، بهداشتی و رفاهی بهره گیرند.

معاون حقوقی رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه جامعه بدون حضور فعال زنان نمی تواند پیشرفت کند، گفت: زنان با نگاه اعتدالگرایانه می توانند نقشی فعال و پررنگ تر در جامعه ایفا کنند.

امین زاده یادآور شد: جامعه توسعه یافته، جامعه ای است که زنان در آن نقش آفرینی داشته باشند و میزان اهمیت به زنان در یک کشور می تواند منجر به توسعه یافتگی شود.

به گفته وی، زنان با تهدیدات عمده ای در سطح جهانی روبه رو هستند و علت اصلی بروز این مشکلات به این دلیل است که زنان در جایگاه های تصمیم گیری نبوده و قادر نیستند، مشکلات و تهدیدها را نسبت به خود مرتفع کنند.

وی اضافه کرد: همچنین آمار پایین سطح تحصیلات زنان در کل جهان و اینکه عرصه برای رقابت با مردان در سطح اجتماعی برای بانوان ایجاد نمی شود، باعث شده زنان نتوانند نقش پررنگی در جامعه ایفا کند.

 

23503

کد خبر 404202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
  3 0
  در منشور جایگاه در نظر میگیرید اما در واقع اجرا نمیشود همانطورکه ظرفیتهای قانون اساسی در مورد زنان اجرا نمیشود
 • علی IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
  1 4
  اگر اینقدر از عمل بینی بد می گویید چرا سرکار خانم چنین عملی را انجام داده اند؟