بخشی از مصاحبه حجت الاسلام مصباحی مقدم با باشگاه خبرنگاران را می خوانید:

چه شد که وارد عرصه نمایندگی شدید؟

مصباحی‌مقدم: مجلس ششم در کشور با یک مصیبت روبرو شد و به معنای دیگر می‌توان گفت؛ این مجلس برای کشور بحران آفرید که منجر به درگیری مجلس با قوه قضاییه و نهادهای حاکمیت شد تا جایی که دیدیم کروبی به عنوان رئیس مجلس وقت بر روی حکم حکومتی رهبری هم ایستاد و چه بلبشویی در مجلس بوجود آورد و در ادامه شاهد مسأله تحصن نمایندگان این مجلس و نامه‌ای که خدمت مقام معظم رهبری فرستادند و در آن نامه بیان کردند که جام زهر را بنوشید.

این موضوع بزرگان اصولگرا را وادار کرد تا قوی‌تر وارد صحنه شوند و فرض را بر این گذاشتند که افرادی باید به مجلس ورود کنند که جلوی چنین طیفی را بگیرند لذا در این زمان بود که "آیت‌الله مهدوی‌کنی" به من گفتند که شما کاندید شوید، به ایشان گفتم بنده معاون پژوهشی شما و رئیس دانشکده الهیات هستم و در صورت ورود به حوزه نمایندگی مجلس باید این دو تا کار را کنار بگذارم اما ایشان بیان کردند که ایثار می‌کنند و می‌پذیرند. از این جهت بود که به میدان آمدم و علاقه‌ای هم نداشتم و از دور هفتم تاکنون سه دوره است که در مجلس به عنوان نماینده فعال هستم.

 

برای دور بعدی انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت خواهید ‌کرد؟

مصباحی‌مقدم: باید ببینم شرایط چگونه خواهد بود. اصل را بر این گذاشته‌ام که تا الزامی نباشد که مرا قانع کند و بدانم این موضوع وظیفه‌ بنده است وارد انتخابات نخواهم شد.

 در صورت عدم ورود به عرصه نمایندگی مجلس به چه کاری مشغول خواهید شد؟

مصباحی‌مقدم: اگر وارد فعالیت‌های مجلس نشوم به کار بی‌دردسر استادی مشغول خواهم شد که هیچگاه آن را رها نکرده‌ام و اکنون هم تدریس می‌کنم و این ترم در دانشکده مدیریت و در مقطع تحصیلی دکتری تدریس می‌کنم.

از کدام روز مجلس دلگیر و ناراحت هستید؟

مصباحی‌مقدم: "یکشنبه سیاه"، آن روزی که حیثیت مجلس شورای اسلامی و دولت به دلیل سخنان رئیس جمهور پیشین بر باد رفت، واقعاً روز سنگین و شوکه‌کننده‌ای بود. آن روز احمدی‌نژاد برای استیضاح وزیر کار، به مجلس آمد که به هیچ عنوان به استیضاح نپرداخت و به مسائلی ورود کرد که هیچ اهمیتی نداشت و اگر هم داشت مربوط به قوه قضاییه بود.

از مجلس چه میزان حقوق دریافت می‌کنید و آیا از آن راضی هستید؟

مصباحی‌مقدم: حقوق من از مجلس کمتر از حقوقی است که از تدریس خود می‌گیرم اما حکم هر دو را دارم، اکنون دانشیار پایه 18 هستم و استادی من نزدیک زیرا پرونده من برای ارزیابی استادی رفته و احتمالاً سال بعد استاد دانشگاه خواهم شد و استاد دانشگاه هم حقوقش کاملا معلوم است و حقوق من از دانشگاه بالاتر از حقوقی است که از مجلس دریافت می‌کنم.

 چند فرزند دارید؟

مصباحی‌مقدم: 6 فرزند دارم، 5 دختر و 1 پسر که تاکنون 4 دختر خود را عروس کرده‌ام.


 چه توصیه‌ای برای نمایندگان دوره‌های بعد در مجلس دارید؟

مصباحی‌مقدم: برای انتخابات دور بعد مجلس چه اصلاح‌طلبان و چه اصولگرایان، اخلاق را مبنای کار خود قرار دهند و مبارزات انتخاباتی را بر اساس بیان شایستگی‌ها و موضع خود ذکر کنند اما متأسفانه شاهدیم که پیشاپیش در فضای رسانه‌ای تخریب‌ها یک سال قبل از انتخابات آغاز شده که این اتفاق بدی است.

بنده معتقدم فضای انتخابات باید فضای سالمی باشد و مردم باید در آرامش وارد انتخاب نمایندگان خود شوند، فضا را نباید دوقطبی کرد زیرا این دوقطبی شدن به صلاح مصالح ملی نیست. خط قرمزهای نظام را نباید کنار گذاشت، کسی که کاندیدا می‌شود باید چند ویژگی داشته باشد. یکی این که برای ادای وظیفه به مجلس بیاید و به مجلس وزن بدهد.

اگر در خودش توان حضور و نقش‌آفرینی در مجلس را می‌بیند و عزم قوی برای خدمت به مردم دارد وارد این عرصه شود. البته باید صاحب نظر باشد زیرا اگر نماینده‌ای در مجلس منفعل باشد مدام به این و آن می‌گوید چه رأی دهم، متأسفانه اکنون در مجلس افرادی را داریم که منفعل هستند و از دیگران نظر می‌گیرند.

نماینده باید قدرت بیان و صراحت لهجه داشته باشد و محافظه کار نباشد، علی‌رغم آنکه انگ محافظه‌کاری به ما می‌زنند، بنده برای ریاست جمهوری نهم که احمدی‌نژاد انتخاب شد مصاحبه‌ای با مطبوعات اصلاح‌طلب داشتم که در این مصاحبه آن‌ها گفتند مجلس و دولت اصولگرا؛ چه شود آن‌ها با هم ساخت و پاخت می‌کنند.

به آن‌ها گفتم خواهید دید که مهم‌ترین منتقدان برای تصحیح رفتار دولت احمدی‌نژاد همین اصولگرایان هستند. اکنون هم که رسانه‌های اصلاح‌طلب چشم‌هایشان را بسته و قلم‌شان را به کار انداخته‌اند و می‌گویند در طی دوران 8 سال ریاست جمهوری احمدی‌نژاد مجلس هر چه دید چیزی نگفت اما این در صورتی است که طی دوران 8 سال هیچ یک از طیف‌های اصلاح‌طلب انتقاد نکردند و مهم‌ترین منتقدان خود اصولگرایان بودند و بیشترین دعواها را ما با احمدی‌نژاد داشتیم.

تا جایی که حتی رو در رو و در جلسات خصوصی و در جاهایی که می‌دیدیم وی مسائل را علنی کرده ما هم موضوع را علنی می‌کردیم. یکی دیگر از ویژگی‌های نماینده، شجاعت است و اینکه هیچ احساس وابستگی نکند اگر انسان برای خدا قدم بردارد، هیچ خطری متوجهش نیست زیرا بیشتر از اینکه جانش را بدهد نیست و اگر داد هم شهید راه است.

 چند خواهر و برادر دارید؟

مصباحی‌مقدم: 13 خواهر و برادر هستیم البته از دو مادر و داشتن یک خانواده بزرگ بسیار شیرین است. آن‌ها در مشهد زندگی می‌کنند و بنده در تهران، خانواده من هر صبح جمعه دور هم جمع می‌شوند و دوست دارم هر زمان که می‌خواهم به مشهد بروم طوری برنامه‌ریزی می‌کنم که صبح جمعه آنجا باشم، خانواده‌های کوچک که تنها 1 یا 2 فرزند دارند دیگر دایی، خاله، عمو، عمه ندارند در حالی که خانواده بزرگ شیرین است (با خنده).

17302

 

کد خبر 405814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =