توضیح وزیر اقتصاد درباره تورم/طیب نیا: کاهش تورم یعنی قیمت ها با سرعت کمتری افزایش پیدا می کند

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ترجمه کاهش تورم به ارزانی را ناشی از یک بدفهمی می داند.

نرخ تورم میانگین از 34.7 درصد در اسفند 1392 به 15.6 درصد در اسفند 1393 کاهش یافت و موفقیت بزرگی در مهار تورم توسط دولت ثبت شود. 

با وجود کاهش تورم پرسش بسیاری از شهروندان این است که چرا برخلاف آمارهایی که ارائه می شود قیمت ها ارزان نشده است. موضوعی که علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با آن مواجه شده است:« بعضی ها از ما می پرسند می گویند تورم پایین آمده اما قیمت ها افزایش پیدا کرده است. این شاید ناشی از یک بد فهمی است. وقتی می گوییم نرخ تورم کاهش پیدا کرده معنای آن این نیست که قیمت ها پایین آمده بلکه معنای آن، این است که قیمت ها افزایش پیدا کرده و کماکمان در حال افزایش است اما با سرعت کمتری افزایش پیدا می کند.»

طیب نیا ادامه داد:« ما  بنا داریم به این سیاست ادامه بدهیم تا ان شاالله در آینده به تورم تک رقمی برسیم. حتی وقتی به تورم تک رقمی برسیم باز هم معنای آن این است که قیمت ها در حال افزایش است ولی با سرعت کم این اتفاق می افتد. این پدیده ای است که در همه اقتصادهای پیشرفته شما می توانید ملاحضه کنید. در خصوص رشد هم وقتی گفته می شود سه فصل متوالی رشد اقتصاد مثبت داشته ایم و تولید افزایش پیدا کرده معنای آن این است که در 9 ماه نخست سال 93 نسبت به 9 ماه نخست سال 92 تولید بیشتری در کشور صورت گرفته است اما هنوز به حداگثر تولید کشورمان در سال 90 نرسیدیم. »

متن کامل گفت و گو با علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی را می توانید اینـــــــــــــــــــــــجا بخوانید.
3939

کد خبر 407243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =