روستای کلاغ نشین/ اینجا جمعیت کلاغ ها از انسان ها، بیشتر است

ایسنا نوشت:

استان مرکزی در زمره استانی‌هایی است که بیشترین تعداد روستا را در خود جای داده است، روستاهایی که هرکدام به سهم خود از پتانسیل‌های خاص زیست‌محیطی برخوردار هستند.

آق‌بلاغ سادات‌ از توابع بخش سربند شهرستان شازند هرساله در این فصل از سال شکل دیگری به خود می‌گیرند و عملا مالکیت این روستا به زیستمندان سیاه‌پوش این کره خاکی واگذار می‌شود.

طبق آخرین سرشماری انجام گرفته جمعیت این روستا 283 نفر در قالب 63 خانوار است اما، از اواخر اسفندماه هر سال رنگ این روستا تقریبا سیاه می‌شود و صدایی غیر از صدای اهالی در این روستا به گوش می‌رسد.

به یک کیلومتری روستای آق‌بلاغ‌سادات که می‌رسی تنها صدای قارقار می‌شنوی، صدای کلاغ‌ها که گویی ساکنان اصلی این روستا شده‌ و به راحتی مشغول گذران زندگی هستند.

کلاغ‌ها که هرسال در این فصل اختیار این روستا را به دست می‌گیرند عموما پرنده‌هایی اجتماعی است که به صورت دسته‌جمعی در کنار انسان زندگی می‌کنند اما، اتفاقی که در این روستا رخ داده این است که جمعیت کلاغ‌ها از جمعیت اهالی روستا فراتر رفته است.

ماندانا حضرتی فعال محیط زیست با اشاره به تعداد زیاد این پرنده در روستای آق‌بلاغ سادات شازند گفت: تعداد لانه‌های کلاغ‌ها در این روستا به حدود 400 لانه می‌رسد. با احتساب دو کلاغ و یک جوجه در هر لانه تعداد آنها به دو برابر جمعیت روستا می‌رسد.

او با بیان اینکه این روستا دارای درختان بید تبریزی است و کلاغ‌ها عموما تمایل به ساخت لانه بر روی این درختان را دارند، گفت: وجود این درختان باعث شده است که این پرندگان این روستا را به عنوان مأمنی برای خود انتخاب کنند.

حضرتی وجود امنیت در آق‌بلاغ را عاملی برای ماندگاری کلاغ‌ها در روستا عنوان کرد و گفت: کلاغ پرنده‌ای باهوش است به نحوی که حتی توانایی حل معماهای انسانی را دارد به همین دلیل می‌تواند بهترین نقطه را برای سکونت خود انتخاب کند. ظاهراً در این روستا شرایط مناسبی برای گذران زندگی این پرنده در این روستا فراهم است که در این سال‌ها و در چنین فصلی این روستا را از آن خود می‌کنند.

او با اشاره به اینکه درختان این روستا عملا به هیئت آپارتمان‌های کلاغ‌نشین درآمده است، گفت: کلاغ پرنده‌ای مهاجم است. مسلما اگر جمعیت هر نوع جاندار در یک منطقه بیش از توان اکوسیستم باشد، خسارت به بار می‌آورد و این روستا نیز از این قاعده مستثنی نیست. قطعا حضور جمعیتی دو برابر جمعیت انسانی کلاغ‌ها در آق‌بلاغ لطمات جدی به فضای روستا و اراضی کشاورزی وارد می‌کند.

این فعال محیط زیست گفت: صدای کلاغ‌ها را می‌توان از فاصله یک کیلومتری روستا شنید و زمانی که وارد روستا می‌شویم عملا این صدا سرسام‌آور می‌شود و متاسفانه کاری از دست روستاییان برنمی‌آید. نمی‌توان درختان را قطع کرد و تنها وسیله روستاییان استفاده از چوب برای دور کردن کلاغ‌هاست که عملا تاکنون فایده‌ای نداشته است.

حضرتی وجود اراضی کشاورزی در منطقه را عاملی برای ماندگاری کلاغ‌ها دانست که خسارات بسیار زیادی را هرساله به این اراضی و کشاورزان وارد می‌کند.

به گفته رضا یوسفی، دهیار روستای آق‌بلاغ، این پرندگان هرساله این روستا را برای لانه‌سازی انتخاب می‌کنند و این موضوع خسارات بسیاری را به همراه دارد.

او گفت: اکثر اراضی این روستا زیر کشت جو و نخود است که به هیچ عنوان به واسطه حضور این تعداد کلاغ در امان نیستند و این مشکل علاوه بر اینکه کشاورزان را به ستوه آورده، آسایشرا نیز از اهالی روستا سلب کرده است.

یوسفی گفت: اقدامی نمی‌توان انجام داد و اوضاع این روستا هر ساله به همین منوال است.

 


45231

 

کد خبر 407372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۶
    20 1
    حضور اين همه كلاغ خودش به عنوان يه جاذبه توريستي مي تواند حتي بيشتر از درامد كشاوزي منطقه منفعت براي اهالي روستا داشته باشد