رییس سازمان سینمایی گفت: برگزاری 60 جلسه از سوی شورای پروانه ساخت و تلاش اعضای این شورا در سینما قابل تقدیر و غرور آفرین است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، نخستین جلسه شورای پروانه ساخت آثار سینمایی با حضور "حجت الله ایوبی" رییس سازمان سینمایی و اعضای این شورا برگزار شد.

ایوبی در این جلسه با تبریک سال 94 خطاب به اعضای شورای پروانه ساخت یادآور شد: برگزاری 60 جلسه در شورای پروانه ساخت قابل تقدیر بوده  و این لطف شما در حق سینمای ایران است.

وی با بیان اینکه برگزاری این جلسات بی نظیر است توضیح داد: بهترین شورا و جلسه سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسات شما است و نتایج زحمات اعضای شورای پروانه ساخت و نمایش را امروز در سینما می بینیم.

رییس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه با وجود پرونده های رد شده در شورای پروانه ساخت، بحران نداشتیم توضیح داد:  یک سوم فیلمنامه های متقاضی برای صدور مجوز تقریبا پذیرفته شده و گله و شکایتی پیش من برای دیگر فیلمنامه هایی که مجوز ساخت برای آنها صادر نشده ،نرسیده و متقاضیان از تصمیمات شوار قانع شده اند.

ایوبی این مهم را نتیجه درایت و کاردانی اعضای شورای پروانه ساخت دانست و بار دیگر تاکید کرد که برگزاری این 60 جلسه طولانی، اتفاق بزرگی است.

وی با بیان اینکه شورای پروانه ساخت می تواند محلی برای مشورت اهالی سینما باشد تاکید کرد: برداشت مقام معظم رهبری از فیلم دینی این است که اگر در فیلمی آزادی و کرامت ترویج شود آنرا فیلم دینی می توان نامید و تعداد این آثار در سینمای ایران قابل توجه است.   

رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: فیلم دینی تنها منحصر به تصویر کشیدن نماز خواندن یا قرآن خواندن نیست.

ایوبی درادامه تاکید کرد: جلسه شورای پروانه ساخت می تواند بهترین کارگاه فکری سینما باشد؛ برخورد درباره طرح های سینمایی رسیده به شورا عموما انفعالی است که محکوم به آن هستیم و باید برخی را تایید و برخی را رد کنیم.

وی ادامه داد: در برخورد دوم، باید نقشه راه ترسیم شده و می توانیم به سراغ عده ای برویم که طرح های خود را برای ساخت فیلم بر اساس نیازسنجی در سینما ارائه کنند.

رییس سازمان سینمایی گفت: باید بر اساس ترکیب مورد نظر فیلم های سینمایی هر سال، به سراغ برخی نویسندگان رفت و در این بخش فعال شد.

ایوبی در ادامه با اشاره به لزوم توجه به آثار دینی، گیشه، اقتصاد سینما و آثار فاخر، افزود: می‌توان اکران سینما را در جلسات شورای پروانه ساخت مهندسی کرد.

وی در ادامه با تقدیر از همایون اسعدیان به دلیل حضور اثرگذار خود در شورای پروانه نمایش یادآور شد: در آن دوران سخت، مسوولیتی سنگین را پذیرفتید و از شما تقدیر می کنم که آمدید و آرامش امروز سینما، مرهون بودن همه شما است.

رییس سازمان سینمایی حضور مازیار میری به عنوان نماینده جدید کانون کارگردانان در شورای پروانه ساخت را فرصتی جدید دانست و از کانون کارگردانان برای معرفی این کارگردان جوان و خوش نام تقدیر کرد.

حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت آثار سینمایی نیز در این دیدار با اشاره به برگزاری 60 جلسه از سوی شورای پروانه ساخت در سال 93 گفت: مستحضرید آقای اسعدیان به دلیل مشغله کاری در اواخر سال 93 درخواست کردند که در شورا نباشند و ایشان لطف کرده و تا پایان سال 93 ما را همراهی کردند.

وی با اشاره به معرفی مازیار میری به عنوان دیگر نماینده کانون کارگردانان در شورای پروانه ساخت توضیح داد: برای ارزیابی  عملکرد شورا و آسیب شناسی کارنامه کاری، در اولین جلسه سال 94 ، درباره عملکرد این شورا گفت وگو کنیم تا اشکالات و ایرادات موجود شناسایی و برطرف شود.

معاون ارزشیابی ونظارت آثار تاکید کرد: در سال 93 ، 60 جلسه در شورای پروانه ساخت برگزار شد که از این تعداد، 44 جلسه عادی-هفتگی و 16 جلسه به منظور بررسی درخواست کارگردانان اول و به صورت جلسه فوق العاده بود.

ایل بیگی توضیح داد: 430 درخواست برای پروانه ساخت از سوی دبیر خانه به شورای پروانه ساخت ارجاع شد که از این تعداد، 278 درخواست از سوی کارگردانان حرفه ای و 152 درخواست از سوی کارگردان اول به شورا رسید.

وی تاکید کرد: در نهایت 185 پروانه صادر شد که از این تعداد 139 فیلم غیر اول و 46 پروانه، مربوط به فیلم های اول می شد.

معان ارزشیابی و نظارت بر آثار سینمایی با اشاره به درخواست های رد شده برای صدور مجوز ساخت از سوی شورا اظهار کرد: عموما در بررسی عملکرد شورا، همواره تعداد پروانه های صادر شده دیده می شود در صورتی که تعداد درخواست های رد شده بیش از مجوزهای ساخت صادر شده است.

وی با اشاره به لزوم بررسی راهکارهای تحقق شعار همدلی و همزبانی دولت و ملت از سوی مقام معظم رهبری و نمود این شعار در سینما، بر توجه بیش از پیش به پژوهش و تلاش برای ارتقای کیفی آثار تولید شده در سینمای ایران در سال 94 تاکید کرد.

ایل بیگی با اشاره به لزوم توجه به اقتصاد در کنار مضامین مورد نظر، اظهار امیدواری کرد که با برگزاری جلسات مشترک با اعضای شورای اکران، پیشنهادات و نظرات اعضای این شورا نیز مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی همچنین گفت: از مجموع 185 پروانه صادر شده، 15 تا اکران شده، 86 آماده نمایش، 11 فیلم مراحل فنی،  51 اثر در مرحله پیش تولید و 22 پروانه متوقف است.

در ادامه این جلسه ،هدیه و لوح تقدیری از طرف سازمان سینمایی به همایون اسعدیان از اعضای شورای صدور پروانه ساخت اهدا شد.

اسعدیان یادآور شد: بیش از یکسال در خدمت دوستان بودم و سه سالی هست که فیلم نساخته ام؛ بنابراین پیش از عید از شورا اجازه خواستم تا جای خود را به یک همکار دیگر بدهم.

وی با اشاره به روزهای پرکار شورای پروانه ساخت اظهار کرد: شورا ظاهرا هفته ای یک جلسه است اما اعضا با کسانی که پروانه های درخواستی آنان رد شده بود و یا فیلمنامه آنان مسئله داشت جداگانه گفت وگو می کردندو بیش از 10 جلسه نیز برای فیلم اولی ها برگزار شد.

در ادامه رئیس سازمان سینمایی همچنین حکم مازیار میری را به عنوان نماینده جدید کانون کارگردانان در شورای پروانه ساخت اهدا کرد. 

5858

کد خبر 409349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =