گروهی از حامیان حیوانات و دوستداران حیوانات از تهران، قزوین، کرج و ورامین در اعتراض به سگ کشی در شیراز در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ سید احمد نبوی مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در جمع معترضان به سگ کشی در شیراز گفت: این سازمان در در نامه ای به دادگستری شیراز خواستار مجازات عاملان سگ کشی در شیراز شده است.

مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در این تجمع با بیان اینکه این سازمان تا پیدا شدن عاملان سگ کشی و برخورد با این رفتار نادرست در کنار معترضان است، گفت: این سازمان نامه ای برای دادگستری شیراز تهیه و ارسال کرده و در آن خواستار مجازات خاطیان شده است.

وی با تاکید بر این که این سازمان تا رسیدن به نتیجه نهایی در کنار شما قرار دارد گفت: باید تدبیری اندیشیده شود تا با این حیوانات به درستی برخورد شود و حیوانات مبتلا به بیماری شناسایی و به طور صحیح جمع آوری شوند.

همچنین اعتراض کنندگان به سگ کشی توماری را در راستای متوقف کردن این حرکت غیر انسانی امضا کردند.

محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی نیز در جمع تجمع کنندگان گفت: رییس سازمان حفاظت محیط زیست طی نامه ای به مدیرکل محیط زیست استان فارس از وی خواست تا شناسایی عاملان این حرکت غیرانسانی پیگیر ماجرا باشند و عاملان را بعد از شناسایی به مراجع قضایی معرفی کنند.

درویش ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست در عین حال دستورالعملی را توسط دفتر صید و شکار تهیه و منتشر کرده که در آن تکالیفی برای مقابله با سگ ها و تمام حیوانات بی صاحب که در محیط های شهری تردد می کنند مشخص کرده است.

وی خاطر نشان کرد: باید با روش های اخلاقی به سمت عقیم سازی سگ ها و شناسایی حیوانات مبتلا به بیماری هاری پیش رویم تا جمعیت آنها قابل کنترل باشد، اگر سیستم زباله در سطح شهرها سامان یابد قطعا غذای این حیوانات کمتر می شود و روشی در کنترل جمعیت این حیوانات خواهد بود.

درویش یکی دیگر از دلایل افزایش سگ ها کاهش جمعیت دشمن های طبیعی آنها مانند پلنگ است که بر این اساس چرخه طبیعی به هم خورده است، عنوان کرد، گفت: درخواست سازمان محیط زیست این است که زباله های شهری را ساماندهی کند به طوری که در اختیار حیوانات بی صاحب مانند سگ ها قرار نگیرد و از شهروندان می خواهیم در ساعت مشخص زباله های خود را برای جمع آوری بیرون از منازل قرار دهند.

درویش همچنین در جمع اعتراض کنندگان به سگ کشی در شیراز گفت: قطعا تاریخ حیات وحش ایران بعد از این اجتماع اعتراضی به سگ کشی تغییر خواهد کرد و حفاظت از محیط زیست جزو وظایف قانونی تلقی خواهد شد.

وی افزود: از طریق مراجع قانونی پیگیر موضوع هستیم و در تلاشیم نه تنها کسانی که این کار غیر انسانی را انجام دادند مجازات شوند بلکه افرادی که دستور اجرای چنین کاری را دادند نیز به مجازات خود برسند.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی گفت: شیوه نامه ای در سازمان محیط زیست تهیه شده که در آن تلاش کردیم مطابق تجربه های موفق در جهان که به صورت علمی انجام شده اند نسبت به رفتار با این گونه حیوانات برخورد کنیم. در تلاشیم این شیوه نامه از طریق وزارت کشور ابلاغ شود تا مساله ای مانند این حرکات غیر انسانی در کشور ریشه کن شود.

درویش با اشاره سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی وضعیت حیات در کنار معترضان است، گفت: سازمان می تواند از نهادهای ذیربط که به نوعی در ماجرا دخیل بودند بخواهد به تکالیف قانونی خودشان عمل کنند.

این گزارش می افزاید، اخیرا فیلمی کوتاه در شبکه های مجازی منتشر شده که در آن چهار نفر در حال تزریق ماده ای (که نوع آن مشخص نیست) به یک قلاده سگ برای کشتن این حیوان هستند که انتشار این فیلم در شبکه های مختلف اعتراض دوستداران حیات وحش را برانگیخته است.

بنابراین گزارش ، روز گذشته (29 فروردین) حدود 200 نفر از دوستداران محیط زیست و حامیان حیوانات در مقابل شهرداری مرکزی شیراز تجمع و حرکت غیر انسانی سگ کشی را مغایر با حقوق حیوانات دانستند.

حدود 300 نفر از معترضان به این حرکت غیرانسانی در مقابل سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند و خواستار متوقف کردن کشتار سگ شدند.

بنا بر این گزارش، تجمع کنندگان پلاکاردهایی با مضمون نظافت و پاکیزگی شهر به کشتن سگ ها نیست، مرا نکشید، زبان بی صدایمان باشید، کشتار تعطیل عقیم سازی به اضافه واکسیناسیون، عاملین سگ کشی شیراز باید مجازات شوند، خشونت علیه حیوانات را متوقف کنید و سگ های کشورم را نکشید.

گفتنی است،اهم مطالبات تجمع کنندگان توقف سگ کشی، شناسایی و مجازات عاملان کشتار سگ ها در شیراز ، کمک به ایجاد پناهگاه و واکسیناسیون به جای کشتن سگ ها، اجرای قانون حمایت از حقوق حیوانات، زجر کشی و آزار حیوانات در کل ایران متوقف شود،اجرای قانون مجازات منع حیوان آزاری و توقف کشتار، در اسلام هیچ جایی نگفته است به حیوانات آزار برسانند، ایجاد پناهگاه و عقیم سازی ، هیچ کس حق ندارد که موجوداتی که تسبیح گوی خدا هستند آزار دهد، شهرداری نیاید سگ بکشد باید کار علمی و با دامپزشکان و متخصصان برخورد شود، بررسی مجدد پرونده خرس های سمیرون بود.

حضور ابتکار در جمع معترضان : حیوان آزاری تحت هر شرایطی قابل قبول نیست

بنابر این گزارش، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در جمع معترضان به سگ کشی در شیراز از حضور پرشور و احساس مسوولیت مردم نسبت به حیات حیوانات تشکر کرد و گفت: حیوان آزاری تحت هر شرایطی قابل قبول نیست و از طریق اداره کل محیط زیست استان فارس پیگیر موضوع هستیم.

وی ادامه داد:مدیرکل محیط زیست استان فارس اعلام کرد که سرنخ هایی پیدا شده اما برخی از ابعاد موضوع روشن نیست زیرا شهرداری این مساله را انکار می کند.

ابتکار با تاکید بر این که در حمایت از حقوق حیوانات یک خلاء قانونی وجود دارد گفت: در سازمان حفاظت محیط زیست قوانینی برای حیات وحش وجود دارد اما در خصوص حقوق حیواناتی مانند سگ و گربه قانونی مستقیم دیده نشده است از این رو در تلاشیم چارچوبی قانونی در راستای حمایت از حقوق حیوانات تعریف کنیم تا در زمان وقوع چنین مواردی تکلیف روشن باشد.

سازمان محیط زیست به طور مستقیم در چنین موضوعاتی تکلیف قانونی ندارد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام مسوولیت این مساله برعهده شهرداری است و شوراها و دهیاری ها ناظر بر آن هستند و سازمان محیط زیست به طور مستقیم در چنین موضوعاتی تکلیف قانونی ندارد اما چون مدافع حقوق حیوانات هستیم به این مساله ورود می کنیم و از تمام ظرفیت سازمان برای روشن شدن این مساله استفاده خواهیم کرد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: در برابر احساسات شما و به نتیجه رسیدن مطالباتتان احساس مسوولیت می کنیم و مطمئن باشید این مساله به حال خود رها نمی شود.

ابتکار گفت:با توجه به محدودیت هایی که داریم، سال گذشته بخشنامه ای در زمینه حقوق سگ ها و حیوانات موذی مانند گربه و موش در محیط های شهری تهیه شده است.

وی ادامه داد: با توجه به در نظر گرفتن حقوق این حیوانات اما برخی از آنها از لحاظ بهداشتی تهدید برای جامعه به حساب می آیند، بنابراین نحوه مدیریت این حیوانات بسیار مهم است که اگر حیوانات بیمار به حال خود رها شوند می توانند ناقل بیماری به انسان باشند

سازمان حفاظت محیط زیست مخالف کشتار بی رحمانه حیوانات است

این گزارش می افزاید، مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در این تجمع با محکوم کردن سگ کشی در شیراز گفت: این سازمان کشتار بی رحمانه حیوانات محکوم می کند و این موضوع را با جدیت از مراجع قضایی را پیگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کند و سازمان حفاظت محیط زیست عضو این ستاد است، گفت: دستور العمل کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری از جمله سگ های بی سرپرست در سال 87 تدوین شد.

مطالبه سازمان حفاظت محیط زیست روش عقیم سازی است

مقدم با تاکید بر اینکه طبق این دستور العمل باید با روش های انسانی زنده گیری شود و در محل هایی که برای زنده گیری در نظر گرفته شده است؛ نگه داری شود،افزود: : سلامت و بیماری سگ ها زیر نظر دامپزشک تایید شود و اگر بر اساس نظر دامپزشک بیماری ناعلاج حیوان تشخیص داده شود می بایست روش مرگ با ترحم با آن برخورد شود.

مقدم تاکید کرد: این سازمان طی مکاتبات متعدد از دبیرخانه مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان خواستار اجرا دستور العمل کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری شده است.

وی با تاکید بر اینکه مطالبه سازمان حفاظت محیط زیست روش عقیم سازی است ، تصریح کرد:عقیم سازی می بایست بر اساس اصول کارشناسی باشد و در مواقعی که عقیم سازی و رها سازی مشکلاتی را به وجود می آورد باید حیوان در محلی نگه داری شود.

گفتنی است، در پایان این تجمع نمایندگان معترضان در نشست مشترک با مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهادات خود را مطرح کردند.

تصویب قانون منع حیوان آزاری ، عقیم سازی گروهی ، انتقاد از موانع ایجاد شده برای فعالیت سمن ها ، تشکیل کارگروه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، شهرداری، دامپزشکی و تشکل های مردم نهاد، فرهنگسازی از جمله این پیشنهادات بود.

45231

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 410018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =