سایت صدای اقتصاد نوشت:

بازار مسکن همچنان از رکود خارج نشده است، همین موضوع موجب شده تا ارزش وام مسکن نیز کاهش یابد.

قیمت هر برگ اوراق تهسیلات مسکن در فرابورس که در سال گذشته تا 100 هزار تومان پیش رفته بود، در حال حاضر به کانال 60 و 70 هزار تومان کاهش یافته است.

هر سهم اوراق مسکن به ازای دریافت 500 هزار تومان وام است. با این حساب برای دریافت وام 35 میلیون تومانی مسکن باید 70 سهم خریداری شود  که با قیمت هر سهم 70 هزار تومان، هزینه ای کمتر از 5 میلیون و تومان برای متقاضی خواهد داشت.

برای دریافت وام 10 میلیون تومانی جعاله نیز باید 20 سهم خریداری شود که با قیمت 70 هزار تومان، معادل یک میلیون و 400 هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت.

زوج های جوان می توانند 50 میلیون وام مسکن به اضافه 10 میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند که برای خرید 120 برگ حق تقدم وام مسکن که لازمه دریافت 60 میلیون تومان وام مسکن است، باید حدود 8 میلیون و 400 هزار تومان بپردازند.

پاییز سال گذشته قیمت هر برگ اوراق حق تقدم مسکن به 100 هزار تومان رسیده بود که برای دریافت 45 میلیون تومانی ( 35 میلیون وام مسکن به اضافه 10 میلیون تومان وام جعاله) باید 9 میلیون تومان هزینه می شد اما در حال حاضر برای دریافت این میزان وام باید حدود 6 میلیون تومان سهتم خریداری شود.

هر برگه اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در جریان معاملات روز گذشته در فرابورس با قیمت 64 تا 76 هزار تومان داد و ستد شد.

207 میلیون و 330 هزار ورقه بهادار به ارزش دو هزار و 293 میلیارد و 630 میلیون ریال در 21 هزار و 672 نوبت در پایان معاملات یکشنبه 30 فروردین ماه 1394 بازار فرابورس معامله شد.

بیشترین حجم و ارزش معاملات در آخرین یکشنبه ماه جاری مربوط به خرید و فروش 77 میلیون و 100 هزار گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان با رقم 71 میلیارد و 70 میلیون ریال بود.

امروز در حالی که شاخص فرابورس(آیفکس) با 4 واحد افزایش به 757 واحد رسید، بیشترین افزایش قیمت به سهام شرکت های ذوب اهن اصفهان، فولاد هرمزگان و گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان اختصاص یافت و سهام شرکت پتروشیمی مارون، فولاد هرمزگان و پتروشیمی جم بیشترین تأثیر مثبت را در شاخص فرابورس داشت.

از سوی دیگر، سهام شرکت های پالایش نفت تهران، نیرو سرمایه و معادن مس تکنار با بیشترین افت قیمت مواجه شدند.

در بازار اوراق با درآمد ثابت 560 هزار ورقه اجاره سه ماهه پارس معامله شد و بیشترین حجم معاملات صندوق های قابل معامله(ETF )نیز به صندوق سرمایه گذاری اطلس با معامله 116 هزار و 88 سهم اختصاص یافت.

براساس این گزارش، امروز شاهد بازگشایی نماد معاملاتی شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال پس از ارائه اطلاعات پیش بینی، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد بودیم.

همچنین، با موافقت کمیته عرضه، شرکت سیمان خرم آباد به عنوان یکصد و هشتاد و چهارمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ های بازار پایه فرابورس ایران درج شد و معاملات آن به صورت توافقی انجام می شود.

3535

 

کد خبر 410238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سینا گرگانی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
  8 1
  فکر میکنم نفس شما از جای گرم در میاد اوراق مسکن هر چه بیشتر باشه اقساطش هم سنگین تره اگه نمیدونستی بدون، خیلی ها توان پرداخت همینارو هم ندارن چه برسه زیاد با این گرونی که مسکن درش غرق است هر چقدر که به اوراق اضافه میشه صاحبان خانه به قمیت واحد های فروشی خود اضافه میکنند
 • بی نام A1 ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
  12 2
  این بازار گرمی ها باید از ایران پاک بشه
 • بی نام A1 ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱
  15 2
  در حال حاضر با یک آمار میتوان دریافت که اکثر متقاضیان در بازه 150 تا 250 میلیون خرید دارند و با توجه به انتظاری که از خانه دارند و با گران بودن نرخ خانه خرید و فروش در این بازه نیز خیلی کم انجام می شود . در اینجا دو راه میماند 1 افزایش قدرت خرید که خود مستلزم کنترل شدید به منظور جلوگیری از اثر تورمی ایجاد نقدینگی میباشد.2 کاهش قیمت که این مورد در حال حاضر مسیر منطقی خود را طی میکند و باید به روند خود ادامه دهد