دفاع الیاس نادران از طرح استمرار صلاحیت نمایندگان برای دوره بعدی انتخابات

نایب رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه صلاحیت نمایندگان تا زمان احراز عدم صلاحیت باقی می‌ماند، گفت: بر این اساس سایر عوامل اجرایی حق اظهارنظر درخصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.

به گزارش  خانه ملت، الیاس نادران در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه 9 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به تصویب بخشی از طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در جلسه علنی روز گذشته، به موضوع استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس برای انتخابات دوره جدید در این طرح اشاره کرد و در توضیح آن گفت: آنچه که ما در این طرح پیشنهاد داده ایم این بوده است که در صورت ثبت نام نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی که شامل تمام دوره‌ها نیز می‌شود، برای دوره بعد، صلاحیت آنها برای نمایندگی مجلس استمرار می‌یابد و شورای نگهبان در جلسه رسمی خود تا ۱۵ روز پیش از شروع تبلیغات به استناد اسناد و مدارک معتبر عدم احراز صلاحیت آنها را اعلام می‌کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: بر این اساس سایر عوامل اجرایی حق اظهارنظر درخصوص صلاحیت افراد مذکور را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: این پیشنهاد یک تبصره نیز دارد و آن نیز این است که موارد مربوط به تخلفات افراد مذکور در زمان شروع تا انتهای تبلیغات که به تشخیص شورای نگهبان منجر به ابطال یا عدم احراز صلاحیت افراد مذکور می‌شود از این قاعده مستثنی است؛ یعنی می‌توانند نماینده را سلب صلاحیت کنند.

نادران در توضیح فسلفه ارائه این پیشنهاد عنوان کرد: وقتی فردی در ابتدای دوره توسط شورای نگهبان و نهادهای نظارتی تایید صلاحیت می‌شود، این بدان مفهوم است که این فرد در پستی که برای او تعریف شده صلاحیت دارد؛ حالا وقتی که این مسئولیت ادامه می‌یابد، در استمرار آنچه صلاحیت آن را داشته است، مسئله «سلب صلاحیت» موضوعیت پیدا می‌کند نه «احراز صلاحیت». این غیر از وضعیتی است که فردی در این پست نبوده و در مسئولیت وی انقطاع حاصل شده و اکنون مجددا می‌خواهد در آن پست فعالیت کند.

وی افزود: این وضعیت مانند وضعیت یک وزیر است که وقتی از مجلس رای اعتماد می‌گیرد و مجلس به او صلاحیت می‌دهد، صلاحیت وزارتی او استمرار می‌یابد تا زمانی که مجلس به او بگوید دیگر صلاحیت نداری و او را استیضاح و عزل کند؛ به این دلیل اعتقاد ما بر این است و از این اعتقاد دفاع می‌کنیم که نمایندگان تا موقعی که نمایندگی مردم را برعهده دارند و شورای نگهبان براساس عدله‌ای که در اختیار دارد، آنها را سلب صلاحیت نکرده است، صلاحیت آنها باقی است؛ البته ما از نظر قانون اساسی یک ایراد مبنایی داریم و آن این است که نمایندگان در حین نمایندگی سلب صلاحیت نمی‌شوند که البته ما از این نیز دفاع می‌کنیم که اگر نماینده‌ای در حین نمایندگی صلاحیتش سلب شد، باید یک مرجع قانونی او را سلب صلاحیت کند اما این نافی از این نیست که وقتی کسی صلاحیت داشته، شورای نگهبان و نهادهای نظارتی چهارگانه او را تایید کرده اند و اکنون دارد کار می‌کند، مجددا بگوییم باید همه مراحل تایید صلاحیت را مانند کسی که هیچ بررسی درباره او صورت نگرفته طی کند؛ مانند اینکه مدرک تحصیلی، سن و مشخصات شناسنامه‌ای او را بررسی کنیم، این موارد همه محرز بوده و درباره کسی مصداق پیدا می‌کند که تازه می‌خواهد وارد رقابت‌های انتخاباتی شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین در رابطه با شائبه‌ای که مبنی بر بسته شدن دست شورای نگهبان برای رد صلاحیت نمایندگان فعلی وجود دارد، اظهار کرد: برای اینکه شائبه ایجاد نشود که دست شورای نگهبان برای رد صلاحیت افرادی که در حین تبلیغات رفتارهای خلاف شأن نمایندگی انجام می‌دهند بسته نشود، یک تبصره را اضافه کرده ایم که براساس آن اگر در حین تبلیغات تا موقع رای گیری فرد تخلف یا رفتار خلاف شأن نمایندگی داشت که منجر به سلب صلاحیت یا ابطال انتخابات در آن حوزه انتخابیه می‌شود، این از حقوق شورای نگهبان باشد و به آن توجه شود.

نادران ادامه داد: من کاری به سایر مواردی که دیروز برای اصلاح قانون انتخابات در مجلس تصویب شد ندارم، اما از نظر ما این مصوبه که با پیشنهاد ما بوده است مورد دفاع ما قرار دارد.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه با این مصوبه دست هیات‌های اجرایی انتخابات که مرحله پیش از هیات‌های نظارت هستند بسته می‌شود، گفت: هیات‌های اجرایی از مراجع چهارگانه امنیتی استعلام می‌کنند و نظر خود را ارائه می‌دهند؛ در این مصوبه نیز هیات‌های اجرایی همین کار را می‌کنند و نظر خود را برای شورای نگهبان می‌فرستند؛ اساسا طبق قانون اساسی شورای نگهبان صلاحیت دارد که بگوید کسی صلاحیت ورود به عرصه انتخابات را دارد یا ندارد، یعنی هیات‌های اجرایی نیز اگر صلاحیت فردی را رد کنند باز هم نظر آنها به شورای نگهبان می‌رود و این شورای نگهبان است که تصمیم نهایی را می‌گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم تصریح کرد: در این مصوبه از هیچ مرجع نظارتی سلب اختیارات نشده است؛ آنچه مهم است این است که نماینده مجلس تا زمانی که صلاحیتش توسط شورای نگهبان رد نشده، برای رقابت‌های نمایندگی صالح است.

نادران همچنین درباره وضعیت نمایندگانی که خودشان تمایلی برای نامزدی مجدد ندارند و ارتباط آنها با این مصوبه تاکید کرد: وقتی که در دوران نمایندگی یک فرد انقطاع حاصل می‌شود و فرد در یک یا چند دوره در رقابت‌ها حاضر نمی‌شود، این معنی را دارد که شورای نگهبان هیچگونه رسیدگی به وضعیت آن فرد در این سال‌ها نکرده است؛ به همین دلیل ما تاکید نکرده ایم که هرکسی در هر دوره‌ای نامزد شد و تایید صلاحیت شد، صلاحیت او استمرار دارد چون مسئولیت او ادامه پیدا نکرده است.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین درباره دلیل طرح چنین پیشنهادی در سال پایانی مجلس گفت: این ایرادی است که متاسفانه به نهاد قانون گذاری کشور وارد است که به موقع نسبت به این موارد وارد بررسی نمی‌شود و شائبه ایجاد می‌کند، وگرنه اصل مسئله‌ای که ما پیشنهاد دادیم، به نظر من قابل دفاع است.

17220

کد خبر 412475

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
  14 0
  بجاي "دوره بعدي" از استمرار صلاحيت "براي هميشه" صحبت كنيد. ما بهتر از شماها سراغ نداريم.
 • بی نام A1 ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
  17 0
  ملت شریف و بزرگ ایران . چشم ها رو باز و گوش ها رو تیز کنید. میبینید ؟ میشنوید؟
 • بی نام A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
  19 0
  آقای نادران به قول هم پیمانانتون ملاک حال افراد است نه اینکه چند سال پیش تائید صلاحیت شدید و ان رو بخواهید ملاک قرار بدید و تائید صلاحیت مجددی صورت نگیرد.از طرحتون بوی ترس میاد.
 • بی نام RO ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
  23 0
  آقای نادران عزیز. شما که اینهمه به رانت حساسیت دارید این را رانت نمیدانید؟ اگر یکی از نمایندگان اصلاح طلب طرفدار این طرح بود دادو فریاد نمیزدید که این رانت است؟
 • بی نام IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
  24 0
  عجب طرحهای تصویب شده .... الیاس از چه می ترسی...