محمد وکیلی گفت : حفظ آثار تاریخی و احیاء صنایع دستی روستای بیابانک در جهت توسعه گردشگری ضروری است

استاندار سمنان در بازدید از روستای بیابانک شهرستان سرخه ، اماکن تاریخی و میراث فرهنگی ، بافت قدیم و بخشهای مختلف این روستا را بازدید نمود.

در این بازدید که فرماندار شهرستان سرخه و جمعی از مدیران استان حضور داشتند ،استاندار سمنان روستای بیابانک شهرستان سرخه را دارای ویژگیهای مهم برشمرد و افزود: داشتن مردم خوب این روستا که از لحاظ تحصیلات سرمایه اجتماعی محسوب می شوند، تقدیم شهدای ارزشمند و تاریخ معنوی و معماری که از گذشتگان به ارث رسیده از ویژگیهای خوب روستای بیابانک است . وی خشکسالی قنوات ، غیر متعارف و غیر هماهنگی سازی در ساخت و ساز و معماری روستا با جغرافیای طبیعی روستا و فرسودگی آثار فرهنگی ، کم شدن جمعیت روستا که موجب تخلیه روستا می گردد را از نگرانیها و دغدغه های این منطقه برشمرد .

استاندار سمنان همچنین از فرماندار خواست نسبت به پیگیری برای احیاء قنوات تلاش نماید و بنیاد مسکن و میراث فرهنگی نسبت به مطالعات و احیاء آثار تاریخی و صنایع دستی ، حفظ ارزشها و سنت ها و آداب و رسوم مردمی از گذشته به دست آمده ، تلاش نمایند . وی همچنین با توجه به موقعیت جغرافیای و آثار تاریخی بر احیاء روستا و حضور روستائیان برای ایجاد موزه میراث روستایی در حاشیه کویر تاکید کرد .

ایشان گردشگری را از محور های مهم توسعه استان برشمرد و افزود : آثار خوب میراث فرهنگی و صنایع دستی قابل ملاحظه ای در روستای بیابانک و جود دارد که باید برنامه ریزی و مطالعات جامعی در این خصوص انجام شود و اهالی هم از فروش آثار دستی به عتیقه فروشان خود داری کنند و این آثار را برای نگهداری در موزه به میراث فرهنگی بدهد . مهندس وکیلی به عامل اقتصادی در مهاجرت روستائیان تاکید کرد و افزود : اقتصاد و تامین معیشت روستائیان بسیار مهم است باید در طرحهای هادی روستایی پیوست اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی لحاظ شود بنیاد مسکن باید به جغرافیای موجود روستا توجه کند .

همچنین در این بازدید در جمع اهالی روستای بیابانک توضیحاتی از سوی دکتر طالقانی مجری طرحهای موزه روستایی برای تحقق روستای بیابانک بعنوان موزه روستای بیابانک ارائه شد و فرماندار سرخه و مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی و مدیر کل بنیاد مسکن مطالبی را عنوان کردند .. همچنین استاندار سمنان از مقبره شیخ علاء الدوله سمنانی بازدید و بر احیاء این مزار که از عرفای نامی و مشهور ایران است تاکید کرد .

در ادامه با حضور در منزل شهید حسین صبور و شهید غلامرضا کرکه آبادی با مادر این شهدای گرانقدر دیدار و از ایثارگریها و جانفشانیهای این شهیدان گرانقدر تجلیل بعمل آورد

کد خبر 412769

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =