باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:

معاون فناوری اطلاعات بانک ملی ایران گفت: این طرح، موضوعی است که بانک مرکزی در مصوبات سال 88 و 91 خود به صراحت تصریح کرده و حتی کارمزد خدمات هم به مبلغ 25 تومان در اختیار بانک‌ها قرار داده است، اما در حال حاضر هیچ یک از بانک‌ها این مبلغ 25 تومانی را به عنوان هزینه خدمات دریافت نمی‌کنند.

ولی اله فاطمی اردكانی معاون فناوری اطلاعات بانک ملی ایران درخصوص سیستم پیامکی بانک‌ها و هزینه‌های آن گفت: پیامک یکی از سرویس‌هایی است که برای اطلاع رسانی آخرین تراکنش توسط بانک‌ها به مشتریان عرضه شده است که این طرح دو موضوع را شامل می‌شود؛ یکی کارمزدهای دریافتی برای ارائه این خدمت در سامانه‌های بانکی و دیگری هزینه ارسال پیامک است که در حال حاضر فقط هزینه ارسال پیامک دریافت می‌شود.


وی افزود: این طرح موضوعی است که بانک مرکزی در مصوبات سال 88 و 91 خود به صراحت تصریح کرده و حتی کارمزد خدمات هم به مبلغ 25 تومان در اختیار بانک‌ها قرار داده است، اما در حال حاضر هیچ یک از بانک‌ها این مبلغ 25 تومانی را به عنوان هزینه خدمات دریافت نمی‌کنند و فقط هزینه ارسال پیامک که برای بانک‌ها بسیار گزاف و سنگین شده است را از مردم اخذ می‌کنند.

بنابراین فقط هزینه ارسال پیامک توسط بانک‌ها دریافت می‌شود و این نکته وجود دارد که این هزینه به ازای ارسال هر پیامک نیست زیرا اگر بخواهیم هزینه تک تک پیامک‌ها را کسر کنیم حجم تراکنش‌های مازاد و ریز، موجب ناکارآمدی سیستم‌های بانکی خواهد شد.

فاطمی اردکانی در ادامه افرود: به همین دلیل یک متوسطی حساب می‌شود تا به صورت سالانه یا چند ماه یکبار مبلغی از مردم اخذ شود که هم برای هزینه پیامک است هم برای افزایش تعداد پیامک‌ها که امنیت حساب مشتریان را در پی خواهد شد، اخذ خواهد شد.

خوشبختانه سیستم ارسال پیامک در همه‌ بانک‌ها به قدری سریع عمل می‌کند تا اگر مشکلی برای حساب مشتری بود بلافاصله اطلاع رسانی شود تا فرد فورا اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: بانک‌ها علاوه بر اخذ هزینه پیامک اجازه اخذ کارمزد هم دارند اما براساس شرایط فعلی، بانک‌ها تصمیم دریافت این کارمزد را ندارد اما تنها هزینه‌ای که شروع به دریافت آن از مشتری کرده‌ایم، هزینه‌ای است که از سوی بانک‌ها به اپراتور‌های تلفن‌های همراه پرداخت می‌شود.

سال پیش در بانک ملی حدود 4 میلیون مشتری از این سرویس استفاده کردند و با توجه به اینکه تعداد مشتریان به 8 میلیون نفر افزایش داشته پیش‌بینی ما این است که تا 50 میلیارد تومان هزینه این سیستم شود که پرداخت این هزینه علاوه بر هزینه‌های جاری و توسعه‌ای، برای بانک بسیار سخت است.

معاون فناوری اطلاعات بانک ملی ایران تصریح کرد: در صورتی که اگر این مبلغ را به تعداد مشتریان فعال تقسیم کنیم پرداخت سالانه 10 هزار تومان در طول یک سال، در مقابل هزینه‌های روزانه کم است اما در کلان برای یک سازمان بزرگ از بودجه‌های جاری آن بسیار فراتر است که جلوی توسعه و امنیت را خواهد گرفت و می‌توان اخذ این مبلغ و کمک مردم به بانک‌ها به نحوی برای توسعه بیشتر این خدمات و افزایش امنیت حساب‌ها کمک به سزایی شود.

از مشتریان جدید هزینه سالیانه دریافت می‌شود

ولی الله فاطمی اردكانی معاون فناوری اطلاعات بانک ملی در ادامه گفت: برای مشتریانی که از گذشته این سیستم را داشتند اگر علاقمند به ادامه دریافت این سیستم باشند در دو مرحله هزینه دریافت خواهد شد؛اما افرادی که برای اولین بار این سیستم را دریافت می‌کنند در ابتدای فعال سازی این سرویس یک مبلغ سالیانه دریافت می‌شود که تا یک سال اعتبار دارد و مبلغی که در حال حاضر در نظر گرفته شده است، 10 هزار تومان برای یک سال است.

وی درخصوص آگاهی مشتریان از دریافت هزینه سرویس پبامک، گفت: مشتریانی که از قبل دارای این سرویس بودند در ابتدا فرمی را پرکرده‌اند که در آن فرم از طرف مشتری این نکته ذکر شده است که هزینه این سرویس را پرداخت خواهیم کرد اما در سال‌‌های گذشته این هزینه دریافت نمی‌شد اما با توجه به افزایش این پیامک‌ها و هزینه‌های آن مجبور به دریافت این هزینه‌ها از مشتریان  خود شده‌ایم که از آن‌ها مجوز لازم را داشته‌ایم اما هر یک از مشتریان که مایل به دریافت این سرویس نیستند می‌توانند با ارسال عدد یک به شماره پیامک بانک انصراف دهند.

فاطمی اردکانی در پایان تاکید کرد: اما ذکر این نکته ضروری است که باز هم برای همه‌ مشتریان پیامک رایگان در شرایط ضروری ارسال خواهد شد.

3939

 

 

کد خبر 412849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • c A1 ۰۵:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
  15 1
  اگر اینقد ک دنبال کسب درآمد هستند ی کم فکر بیکاری جوان های بی سرانجام بودن الان این همه جوان بلاتکلیف با اعصاب های داغون نداشتیم
 • حسام A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
  29 1
  منّت گذاشتن بر سر مردم هم حدی داره. مرد حسابی‌ این همه پول تو سیستم بانکی‌ داره جابجا می‌شه و بانک‌ها هزار درامد اضافی از خواب پول دارن. باز هم طلبکارید؟
 • بی نام A1 ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
  9 0
  هر جور که بخوای حساب کنی 10000 تومان برای یک سال خیلی زیاده. من در ماه نهایتش 4 تا تراکنش دارم که در سال میشه 120 تا. با احتساب 25 تومان برای هر تراکنش میشه 1200 تومان. بانک ملی دنبال یک منبع درآمد جدیده.
 • امیر IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
  8 1
  ظاهرا پول مردم که در حساب ان بانک اندوخته می شود هیچ کارایی برایتان ندارد .توسعه بانکداری مدرن هزینه دارد که بانک با برنامه ریزی درست وبکارگیری اندوخته های مردم هزینه انرا تامین کند نه کاسه گدایی دست بگیرد .بسار متاسفم به حال مدیران زبده بانکی وبرنامه ریزان بانک مرکزی که فقط به فکر سوراخ کردن جیب مردم هستند
 • قنبر IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
  9 1
  بانکهای ورشکسته
 • بی نام IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
  6 0
  بازم هم پیامک رایگان در شرایط ضروری ارسال خواهد شد.این یعنی چی؟مگه پلیس نمیگه که بانک هیچ وقت پیامک نمیده و اگر موردی باشه کلاه برداریه؟مگر بانک به جز مانده حساب یا تراکنش انجام شده چه مورد دیگه ای که"ضروری" است باید ارسال کنه؟؟؟لطفا پی گیری کنید و پاسخ بدهیدممنون.
 • بهمن A1 ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۴
  2 7
  خوب هر خدمت هزینه ایی دارد
 • بی نام A1 ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  3 0
  این همه سود حساب های قرضه الحسنه را می خورند بس نیست چراعقل تان کارنمیکند شخصی که حساب قرضالحسنه باز میکند پولش نیز باید بطور قرض الحسنه به دیگران وام داد وفقطکارمزد گرفت آیا انصاف است این همه حساب قرضالحسنه که حقوق به آن واریز می شود ویاسپرده مردمی به قرض الحسنه بس چرا متقضیان ازدواج این همه انتظار میکشند لطفا جواب دهید
 • سعید IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
  5 0
  مثل اینه من برم بقالی بگم آقا پفک بده وقتی پولس را دادم تازه بگه 50 تومن هم بده که از تو قفسه برات درش آوردم
 • جلال A1 ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  3 0
  من به شخصه پول دیگه تو بانک ملی نمیزارم
 • جلال A1 ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۹
  5 2
  می‌توان اخذ این مبلغ را کمک مردم به بانک‌ها...... ملت یاری کنید تا ما بانک داری کنیم