بیش از یک میلیون موتورسیکلت در تهران تردد می‌کند. موتورسیکلت‌ها یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در آلودگی هوای شهر تهران هستند. این موتورسیکلت ها روزانه 380 تن آلاینده به هوای تهران می فرستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از  روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا ،  «حسین شهبازی»، کارشناس بخش سیاهه انتشار و پیش بینی آلودگی هوا با بیان اینکه موتورسیکلت های شهر تهران روزانه حدود 16 میلیون کیلومتر در تهران پیمایش دارند، گفت: این میزان پیمایش منجر به تولید روزانه 380 تن آلودگی در سطح شهر می شود. به ویژه آنکه بیش از 95 درصد موتورسیکلت­های موجود در شهر تهران را موتورسیکلت­های کاربراتوری تشکیل می­دهند که آلودگی بسیار زیادی تولید می­کنند.به گفته او به دلیل تکنولوژی قالب مورد استفاده در موتورسیکلت­های شهر تهران، میزان انتشار آلاینده­های مونوکسیدکربن، ترکیبات آلی فرار و ذرات معلق در مقایسه با سایر آلاینده بیشتر است و همین امر سبب شده  موتورسیکلت­ها 39 درصد از ترکیبات آلی فرار، 19درصد از مونوکسید کربن و 14درصد از ذرات معلق روزانه تولیدی ناشی از تردد وسایل نقلیه در شهر تهران را تولید کنند که این آمار نشان دهنده سهم قابل توجهی در تولید آلاینده در شهر تهران است. 

 

CO

NOx

VOCs

SOx

PM

آلاینده

286.0

7.9

83.2

0.1

2.6

میزان انتشار آلایندگی روزانه موتورسیکلت­ها در هوای شهر تهران (تن

 

در سال های گذشته با توجه به نقشی که موتورسیکلت های کاربراتوری در آلودگی هوای تهران دارند دو پیشنهاد برای کنترل و کاهش آلودگی ناشی از تردد آنها در شهر مطرح شده است نخست محدود و ممنوع کردن شماره گذاری موتورسیکلت های بنزینی به گونه ای که تنها موتورسیکلت های انژکتوری در تهران شماره گذاری شوند و اجازه تردد داشته باشند و دیگری استفاده از

موتورسیکلت های برقی به جای موتورسیکلت های بنزینی، برنامه ای که از چند ماه پیش در تهران آغاز شده است. هر چند همچنان شماره گذاری موتورهای کاربراتوری در تهران ادامه دارد اما آنطور که مدیران شهری و اعضای شوراها پیشتر گفته بودند در آینده نزدیک سیاست های سخت گیرانه‌تری برای تردد موتورسیکلت های کاربراتوری در تهران اعمال خواهد شد. 

4646

 

کد خبر 413212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مستاصل A1 ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۴
    1 0
    1آلودگی هوا 2آلودگی صوتی 3آلودگی پیاده روها