۰ نفر
۱۳ بهمن ۱۳۸۸ - ۲۰:۰۹

خاطرات شفاهی مرحوم غلامحسین بیگدلی، مترجم نامه تاریخی امام(ره) به گورباچف با عنوان «از کاخ‌های شاه تا زندان‌های سیبری» از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی با حضور برخی اعضای خانواده او رونمایی شد.

 
به گزارش خبرآن‌لاین، مراسم رونمایی از کتاب خاطرات غلامحسین بیگدلی با عنوان «از کاخ‌های شاه تا زندان‌های سیبری» از مجموعه تاریخ شفاهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.   

علی‌اکبر اشعری، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این مراسم با اشاره به آغاز دور جدید فعالیت پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: با گسترش سطح فعالیت‌های این پژوهشکده، پژوهش در حوزه اسناد تاریخ معاصر کشورمان به صورت چشم‌گیری افزایش خواهد یافت.

وی بالارفتن کیفیت و سرعت انجام مصاحبه‌های تاریخ شفاهی در سال آینده را یکی از وظایف مهم پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی دانست و افزود: یکی از کارهای مهم در تدوین تاریخ، گردآوری خاطرات، اطلاعات و تجارب کسانی است که هر کدام در یکی از عرصه‌های اجتماعی نقش مهمی داشته‌اند که این فعالیت می‌تواند به روشن شدن ابعاد غیرشفاف تاریخ کمک کند.

اشعری به فعالیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی در داخل و خارج کشورمان برای گردآوری خاطرات افراد مؤثر در تاریخ معاصر اشاره کرد و افزود: با انتشار کتاب مصاحبه تاریخ شفاهی مرحوم بیگدلی، (مترجم نامه حضرت امام خمینی (ره) به گورباچف به زبان روسی) شروع مجددی برای تولید مکتوب این مصاحبه‌ها توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام شده است.

روابط عمومی کتابخانه ملی گزارش داده است: عباس سلیمی‌نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران نیز در این مراسم، ارزش بیگدلی را تشخیص حقیقت در زمان مناسب دانست و افزود: تجربه تاریخی مرحوم بیگدلی متعلق به دورانی است که شوروی سابق مهد آزادی‌خواهی و محل رجوع آزادی‌خواهان بود و به این سبب بازگشت دوباره ایشان به ریشه‌ها و سنت‌های خودمان درسی برای امروز نیز هست. 


محمدرضا بیگدلی، عموزاده غلامحسین بیگدلی، هم در این مراسم به مرور کوتاهی بر زندگی آن مرحوم پرداخت و گفت: پروفسور بیگدلی در طول زندگی خود بیش از 20 کتاب و 500 مقاله منتشر کرده است و در سال 1358 پس از 33 سال دوری از وطن و حضور در شوروی که سال‌های زیادی از آن را به دلیل انتقادی ساده در زندان‌های سیبری گذارند، با وقوع انقلاب اسلامی به کشورمان بازگشت. پروفسور بیگدلی ترجمه نامه حضرت امام (ره) به گورباچف در سال 1367 را یکی از مهم‌ترین اتفاقات دوران زندگی خود می‌دانست و همواره از جهان‌بینی و آینده‌بینی امام راحل به عنوان یکی از شگفتی‌های زندگی خود یاد می‌کرد.

در پایان این مراسم، تاج‌الملوک بیگدلی با امضای نسخه‌ای از کتاب «از کاخ‌های شاه تا زندان‌های سیبری» از مجموعه کتاب‌های تاریخ شفاهی ایران، آن را به عنوان یادبود به کتابخانه ملی اهدا کرد.

کد خبر 41578

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =