نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما از راه اندازی شهرک صنعتی مشترک بین آذربایجان غربی و استانهای مرزی ترکیه استقبال می کنیم.

موید حسینی صدر روز سه شنبه در اجلاس مشترک استانهای مرزی ایران و ترکیه درخوی گفت: هزینه انرژی برای صنایع در کشورمان بسیار کم است و می توان از این ظرفیت استفاده های لازم را انجام داد.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: آذربایجان غربی با دارا بودن ظرفیت های قابل توجه، مستعد جذب سرمایه های کلان در بخش های مختلف صنعتی و تولیدی است.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی دارای معادن غنی در بخش های مختلف است، گفت: تنها 10 درصد از 50 ماده معدنی دراین استان مورد سرمایه گذاری قرار گرفته و می توان در این خصوص سرمایه گذاری بسیار بیشتری انجام داد.

وی اضافه کرد: طبق تصمیمات گرفته شده قرار است 80 میلیارد دلار در بخش پتروشیمی در ایران سرمایه گذاری صورت گیرد که از هر سرمایه گذاری خارجی در این زمینه حمایت می شود.

وی ادامه داد: ظرفیت سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی در آذربایجان غربی نیز به خوبی فراهم است و می توان از این فرصت به خوبی بهره برد.

وی به ظرفیت های شهر خوی نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر آماده سرمایه پذیری در بخش های مختلف از جمله فاز دوم نیروگاه برق، فاز دوم کارخانه سیمان، کارخانه قند، مجتمع صنعتی تولید نمک و نساجی در این شهرستان هستیم.

وی اضافه کرد: شهرک کانی سنگ خوی و شهرک مبل این شهرستان نیز آماده جذب سرمایه است و از این امر نیز استقبال می کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در راستای توسعه تجارت مرزی بین ایران و ترکیه فعالیت های بیشتری صورت گرفته و مشکل کامیون ها در مرز ایران و ترکیه نیز با همراهی مسوولان دو طرف به زودی حل شوند.

نماینده مردم ماکو،چالدران،شوط و پلدشت نیز در این اجلاس گفت: رابطه بین ایران و ترکیه همواره دوستانه و صمیمی بوده است؛ ایران همسایگان زیادی دارد اما ترکیه مهمترین همسایه ایران از نظر اقتصادی، تجاری، سیاسی و فرهنگی است.

علی پور ادامه داد: در زلزله وان، امدادگران ایرانی با حضور به موقع در محل حادثه برای کمک به زلزله زدگان، این دوستی و حسن همجواری را نشان دادند.

وی با بیان اینکه، ایران پل ارتباطی ترکیه با آسیای میانه و ترکیه پل ارتباطی بین ایران و اروپاست نیز گفت: برگزاری اجلاس توسعه همکاری های اقتصادی بین آذربایجان غربی و استان های مرزی ترکیه، می تواند زمینه ساز ارتقای سطح مناسبات و مراودات بین دو طرف باشد.

علی پور همچنین به ظرفیت های منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: منطقه آزاد ماکو به دلیل برخورداری از امتیازاتی مثل معافیت های مالیاتی، ظرفیت و پتانسیل مناسبی برای سرمایه گذاری های اقتصادی و صنعتی می باشد.

 

کد خبر 415868

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =