ناگفته‌های بازیگری که نقش فرح پهلوی را ایفا کرد / یک شب تا صبح گریه کردم

ساغر عزیزی بازیگر نقش فرح پهلوی در سریال تلویزیونی «معمای شاه» این نقش را دشوارترین و حساس‌ترین نقش زندگی خود می‌داند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، او درباره نحوه حضور خود در این مجموعه گفت: من پیش از این در دو سریال «سال‌های مشروطه» و «تبریز در مه» با آقای ورزی همکاری داشتم و جنس کار ایشان را به خوبی می‌شناسم. یکی از روزهای تصویربرداری «تبریز در مه» با وجود اینکه آن روز بازی نداشتم برای دیدن دوستان سرصحنه حاضر شدم و چون یک پالتوپوست قهوه ای بر تن داشتم کارگردان به همراه همکارانی که در صحنه حضور داشتند متفق القول اعلام کردند که من با این فیزیک و نوع پوشش شباهت زیادی با فرح دیبا دارم و بعدها محمدرضا ورزی عنوان کرد که در حال نگارش مجموعه ای است و من را برای نقش همسر محمدرضا پهلوی مناسب می داند و پیشنهاد داد که کتاب "دخترم فرح" را مطالعه کنم.

وی افزود: بعد از گذشت چند ماه زمانی که من برای بازی در سریال " یلدا" در شاهرود به سر می‌بردم با من تماس گرفته شد که برای تست گریم این نقش به تهران بیایم. تست گریم انجام شد و با توجه به گستردگی کار مطمئن نبودم که انتخاب نهایی برای این کاراکتر باشم اما بعد از مدتی کارگردان اعلام کرد که برای عقد قرار داد به دفتر آقای لدنی بروم و به این ترتیب بازی من در " معمای شاه" در نقش شهبانو فرح پهلوی آغاز شد.

این بازیگر در ادامه اذعان کرد: در این سریال به آشنایی شاه و فرح، ازدواج آن دو، تولد فرزندان، تاجگذاری و مراسم‌ مختلف، نقش فرح در مناسبات سیاسی و اجتماعی دربار اقداماتی که او منشاء اصلی آنها بود همانند جشن های دوهزارو پانصد ساله شاهنشاهی و جشن هنر شیراز که البته اعتراضات گسترده ای را نیز در پی داشت، همچنین بناهای فرهنگی که او پایه گذار آنها بود که می توانست وجوه مثبت داشته باشد اما به دلیل استفاده بی حد و حصر از مظاهر مدرنیته در جامعه ای سنتی و با مولفه‌های مذهبی عمیق واکنش‌های منفی را نیز در پی داشت، تا فرار شاه و فرح از ایران، فصل آمریکا و قاهره تا زمان مرگ شاه به طور گسترده پرداخته می شود.

وی افزود: سکانس افتتاحیه سریال، سکانس مرگ شاه است که در آن صحنه شاه می میرد و فرح پرده ها را می کشد و قصه آغاز می‌شود اما شروع اصلی حضور کاراکتر فرح در داستان از قسمت بیست و چهارم و فصل فرانسه است.

او درباره سکانس‌های به‌یادماندنی حضور خود در این مجموعه گفت: یکی از سکانس هایی که به شدت به آن علاقه مندم و در اجرا نیز بسیار زیبا و خلاقانه طراحی شده سکانس تاجگذاری است که در آن صحنه تصاویر مستند فرح با پرسوناژ فرح تلفیق می شود و علاوه بر جذابیت بصری به لیل تنوع طراحی صحنه، گریم و لباس او که در حدود شش متر دنباله داشت بیننده را وادار به تعمق درباره زرق وبرق بی اندازه این خاندان می کند. در این سکانس که ضبط آن تا دوازده شب به طول انجامید من به دلیل سنگینی لباس امکان تحرک چندانی نداشتم و از این منظر بسیار سخت بود.

عزیزی اظهار کرد: اما دشوارترین سکانسی که بسیار سخت و طاقت فرسا بود صحنه فرار شاه و فرح از ایران است در فیلم مستندی که از این صحنه وجود دارد اگر دقت کنید فرح برخلاف شاه که آشکارا می گرید لبخند بر لب دارد که ریشه در غروری دارد که در شخصیت او است اما در پس این لبخند تالم و خستگی مفرط در چهره دیده می شود و این باید در گریم اجرا می شد در اتود اول گریم جواب نداد شهرام خلج طراح چهره پردازی کار و محمدرضا ورزی از من خواستند یک شب را نخوابم و در عین نخوابیدن سعی کنم تا صبح گریه کنم.

من قطعات موسیقی مختلف را امتحان کردم و در نهایت با تصنیف "گلپونه‌ها"ی زنده یاد بسطامی به معنای واقعی کلمه گریستم سپس سرصحنه حاظر شدم اتود زده شد و باز هم گریم جواب نداد چون باید صورت به طور نامحسوس ورم می‌داشت. کارگردان از من خواست که یک شب دیگر هم نخوابم و من پذیرفتم و فردای آن روز بعد از 48 ساعت بیداری در نهایت گریم جواب داد اما من با خستگی مفرط سر صحنه حاضر شدم و به همین دلیل می‌توانم بگویم این سکانس سخت‌ترین بخش حضور من در این کار بود.

وی افزود: تنوع میک آپ و لباس در شخصیت فرح متعدد است و از این رو گریم و لباس او بعضا" در حدود 10 ساعت به طول می انجامید برای ضبط یک پلان نهایتا" دودقیقه‌ای و این از دشواری‌های کارهای تاریخی است و باید عاشق این حرفه باشی تا بتوانی تحمل کنی.

این بازیگر در ادامه گفت: در سریال " معمای شاه" به زوایای ناگفته تاریخ پهلوی در مناسبات سیاسی با انگلیس و آمریکا پرداخته می‌شود. عمده شخصیت های سیاسی و مذهبی این دوران همچنین شخصیت‌های فرهنگی، روشنفکران و برخی از خوانندگان مطرح آن دوران که در روابط دربار حضور داشته اند در این اثر بازسازی شده است همچنین روابط فرح پهلوی طبق آنچه در مستندات تاریخی وجود دارد، نامزد سابق او کریم پاشا بهادری و حضور او در بنیاد فرح و بسیاری از مناسبات دیگر، داستان‌های متعدد این سریال هستند.

وی در پایان گفت: من امیدوارم که این سریال در زمان پخش با اقبال مخاطبان مواجه شود چون معتقدم سرمایه هر هنرمندی مردم هستند و برای من بعد از 14 سال فعالیت حرفه ای مسائلی چون شهرت و پول در اولویت های بعدی قرار دارد و دوست دارم در درجه اول با اثری که ارائه می‌دهم پیام آور عشق، صلح، دوستی و آرامش برای مردم باشم.

سریال تلویزیونی " معمای شاه" از تولیدات گروه فیلم وسریال شبکه یک سیما است که زیر نظر مرکز امور نمایشی سیما(سیمافیلم) مراحل ساخت را سپری می کند.

5858

کد خبر 419568

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  این سریالهای رانتی معمولا خیلی با استقبال بینندگان مواجه نمی شوند
 • محمد US ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  319 9
  برای ورم کردن صورت باید دو شب نخوابید تا گریم جواب بدهد؟؟؟ خانم محترم یا گریمور و کارگردان محترم اینکاره نبودند یا شوخیشون گرفته بود به هرحال میتونید این اتفاق را در شمار رکوردهای گینس ثبت کنید. ولی امیدوارم سریال خوبی باشه و ناامیدمان نکند از این همه وقت و پول و خبرسازی اغراق آمیزی که صرفش شده است..
  • بیکار A1 ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
   8 2
   محمد آقا، همه اش اثرات تحریم است. تو ایران مجبوریم نخوابیم تا صورت ورم کنه و تست گریم جواب بده. مث آمریکا نیست که دوتا کشیده بزنن تو گوش آدم تا ورم کنه.
 • بی نام A1 ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  15 1
  با این منطق فکرشو بکنید ببینید برای سکانس های اکشن چطوری گریم میکنن احتمالا برای یه کبودی ساده پای چشم، یه کم خون کنار لب، یه خراش روی صورت یا یه جای گلوله یا چاقو در شکم، بازیگر رونفله میکنن دیگه صحنه های انفجار و جنگ بماند
 • ناشناس IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  17 2
  کلی خندیدم با این توصیه که نخوابین تا گریم جواب بده خخخخخ بخدا جای هالیوود و ایران اشتباهی عوضی شده خخخخخخخخخخ
 • بی نام IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  21 1
  مثل سریالهای قبلی تاریخی که پیازداغشوزیادکردن وبیندگان استقبالی نکردند
 • بی نام A1 ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  15 1
  سریال هم سریال های قدیم کسی هم این سریال ها رو می بیند؟
 • بی نام A1 ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  21 1
  سریالهای این مدلی بیشتر خنده دار درمیان تا تاریخی و تاثیر گذار.
 • بی نام A1 ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۵
  13 1
  این ضعف گریمورتون بوده