ایرنا نوشت:

نگارش متن توافق جامع امروز با دور دوم مذاکرات تیم کارشناسی ایران و 1+5 و آغاز گفت و گوهای معاونان وزیر امور خارجه و معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه می یابد.

عصر سه شنبه نشست تیم کارشناسی ایران و اتحادیه اروپا به ریاست حمید بعیدی نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت خارجه و استفان کلمنت در وین برگزار شد.

امروز دور دوم این مذاکرات برگزار می شود و پس از آن ، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی با هلگا اشمید برای نگارش متن پیش نویس توافق پشت میز مذاکره خواهند نشست. این دور از مذاکرات تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

قرار بود پنجمین دور مذاکرات معاونان وزیر امور خارجه و معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نگارش پیش نویس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) روز سه شنبه انجام شود که به امرز چهارشنبه موکول شد.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران گفته است در روز اجرای توافق طرف مقابل باید تحریم های اقتصادی و مالی را لغو کند. کارهایی هم هست که ایران باید انجام دهد که زمان بر است.

معاون وزیر امور خارجه یکی از راه های انجام این کار را طرح همزمانی ذکر کرد و گفت: راه حل هایی پیش بینی شده که در حال کار روی آن هستیم. برای ما اصل همزمانی بسیار مهم است.

وی جزییات این طرح را ذکر نکرد ولی گفت : در حال کار بر روی یک جدول زمانی هستیم تا اصل همزمانی برای اقدامات ما و آنها اعمال شود.

وی خاطرنشان کرد: تمامی تحریم های اقتصادی و مالی از جمله انرژی، بانکی، خدمات مالی، سوئیفت، بیمه، حمل و نقل، کشتی سازی، بنادر همه یکجا و در روز اجرای توافق برداشته خواهد شد. در پیش نویس هایی که کار می کنیم به ریز و جزییات نوشته شده است، تحریم های انرژی شامل نفت، گاز و پتروشیمی است خواهد بود و اینکه هیچ کشوری برای خرید نفت ما مشکلی نخواهد داشت. سرمایه گذاری در صنعت نفت ما و ... با جزییات در توافق خواهد آمد.

عراقچی خاطرنشان کرد: متن اصلی توافق حدود 20 صفحه است که 5 تا ضمیمه دارد که هر کدام از این ضمیمه ها ممکن است تا 30 صفحه باشد. امیدواریم توافق خوبی که مدنظر رهبری و مردم باشد حاصل شود که این توافق بیش از 50 تا 60 صفحه خواهد بود.

5252

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 420188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =