رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر: نام ایستگاه متروی "شهدای رسانه" خلاف قانون است و باید عوض شود

پس از بازگشایی ایستگاه متروی خیابان شهید فاطمی و تغییر نام آن به میدان جهاد و باز هم تغییر ناگهانی به نام متروی شهدای رسانه، سردرگمی مردم باعث شد رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران در این باره واکنش نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هنوز مردمی که در ایستگاه متروی خیابان شهید فاطمی از قطار پیاده می شوند از یکدیگر می پرسند آیا درست آمده اند یا نه، چون هم گوینده قطارها و هم تابلوهای ایستگاه به یک نام ناآشنا اشاره می کنند: شهدای رسانه.

در این باره، مجتبی شاکری، عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون نامگذاری این شورا در حاشیه صحن علنی به خبرآنلاین توضیحاتی داد که در ادامه می خوانید:

آقای شاکری شما در مراسم افتتاح ایستگاه متروی شهید فاطمی حضور داشتید، چه شد که نام این ایستگاه به ناگاه تغییر کرد؟
این مسئله را بدون اطلاع شورای شهر و بدون اطلاع کمیسیون نامگذاری انجام دادند. به آقای گیل آبادی مدیر روابط عمومی شهرداری تهران همانجا تذکر دادم، به نظر می رسد توجه شده است.

ولی نه تنها به این حرف توجه نشده، بلکه هم اکنون تابلوها را هم عوض کرده اند؟
این خلاف قانون است. همانجا گفتند که نام را عوض نمی کنیم. اگر اینطور باشد در صحن علنی به شهردار تذکر می دهم. قاعده نامگذاری را زیر پا گذاشتند و مردم به خصوص کسانی که از شهرستان می آیند، مسیر را گم می کنند.


چرا خلاف قانون است؟
در قانون داریم که هر جا ایستگاه مترو و اتوبوس بود باید به نام همان مکان باشد تا مردم گمراه نشوند. مثلا متروی میدان انقلاب، باید به نام همان میدان باشد. ما در سطح شهر تهران، به نام شهدای رسانه و خبرنگاران، مکانها و معابر زیادی داریم. از جمله یک بوستان به نام رسانه داریم، یک بزرگراه به نام خبرنگار شهید افشار داریم. یک معبر به نام خبرنگار شهید صارمی داریم، فرهنگسرای رسانه داریم، کوچه خبرنگاران در منطقه 12 داریم و نظایر این وجود دارد. نباید به خاطر این که می خواهیم به شهدای یک قشر یا محله ادای احترام کنیم، مردم را به اشتباه بیندازیم و قانون را زیرپا بگذاریم.


چه کسی ایده تغییر نام را مطرح کرد؟
نمی دانم شهرداری تهران این کار را کرد یا شرکت مترو. هر کدام انجام داده باشند، خلاف قانون است. حتی اگر روابط عمومی شهرداری هم این کار را کرده، خلاف کرده.


مسئله اینجاست که تابلوی ورودی ایستگاه در ابتدای خیابان شهید فاطمی، به شهدای رسانه تغییر کرده ولی تابلوی ورودی ایستگاه که در خیابان شهید صدر است، به نام میدان جهاد است. حتی شنیده ایم هزینه تعویض تابلوهای سردر و داخل مترو، چندصد میلیون تومان شده. این درست است؟
قاعده عام نامگذاری این است که اسم ایستگاه مترو را به نام شهید یا شخصیت نمی گذاریم، بلکه به نام همان مکان است. شهدا روی سر ما جدا دارند، جایی در منطقه 17 بود که شورایاری منطقه گفتند این مکان را به نام 4 هزار شهید منطقه 17 نامگذاری کنیم. ما مخالفت کردیم و گفتیم این 4هزار شهید و همه شهدا روی سر ما جا دارند، ولی مکان باید نامی داشته باشد که مردم گیج نشوند. درباره تابلوها و سایر مسایل هم تحقیق می کنیم و در صورتی که تغییر تابلو درست باشد، در صحن علنی تذکر می دهم.

 

23231

 

کد خبر 420222

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
  17 2
  چطور به نام خيابان آفريقا كه مردم نمي دانند كجاست وخيابان كليد ي است توجه نكردي شازده ؟ شده نلسون ماندلا
  • حسام A1 ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
   12 1
   ضمن اينكه فقط بخش مياني خيابان آفريقا شده نلسون ماندلا. بخش هاي شمالي و جنوبي همچنان آفريقاست.
  • بی نام A1 ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۶
   18 1
   در اینکه مثالی که شما زدی هم نامگذاری واقعا مسخره ایه شکی نیست. ولی بحث الان سر چیز دیگریه: نامگذاری ایستگاهها در موقعیت های شهری. اینکه یه ایستگاه باید به نام اون مکان باشه نه یه نام بی ربط. عضو شورا هم به این موضوع تاکید کرده: «در قانون داریم هر جا ایستگاه مترو و اتوبوس بود باید به نام همان مکان باشد». پس تغییر نام خیابان آفریقا خلاف قانون نیست هرچند حرکتی مسخره و باعث سردرگمی مردم است اما این نامگذاری مترو علاوه بر سردرگمی مردم، خلاف قانون هم هست...
 • بی نام A1 ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۸
  2 3
  منزل ما خواجه عبداله انصاری ست.اصلا آنتن ندارم طوری که مجبورشدم ایرانسل بخرن.فرم مربوطه رو پر کردم ترتیب اثر ندادند
  • سهیل A1 ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷
   1 0
   آقا خداییش الان این کامنت شما چه ربطی به خبر داشت؟؟