افتتاح موزه "برنج" در شهرستان لنجان

استان‌ها > اصفهان - مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: همزمان با هفته میراث فرهنگی مرحله نخست موزه برنج شهرستان لنجان افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در اصفهان به نقل از اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان، فریدون اللهیاری در آئین افتتاح موزه لنجان اظهار داشت: این حرکت بزرگ و ارزشمند نشان‌دهنده آرمان بزرگ مردمان این شهر تاریخی برای تحقق اهداف فرهنگی است.

وی افزود: بدون شک امروزه توجه به میراث فرهنگی نه تنها نشان‌دهنده عقب‌ماندگی و ماندن در گذشته نبوده، بلکه ارتباط مستقیمی با پیشرفت در جوامع متمدن داشته و این در حالی است که متأسفانه امروز شاهد بروز برخی تفکرات واپس‌گرایانه همچون داعش در منطقه بوده که تخریب آثار چند هزار ساله تاریخی را در کنار سایر فجایعی که رقم می‌زند، افتخاری برای خود می‌دانند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان بیان کرد: در کنار این تفکرات مخرب ما ایرانیان امروز به تاریخ خود که یادگار نیا‌کان بوده افتخار کرده، زیرا همگان معتقد هستند ایرانیان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های بشری را به خود اختصاص داده‌اند که بیش از 3 هزار سال قدمت متمدنانه در کنار هزاران سال تاریخ مکتوب دارد.

وی تصریح کرد: آنچه این تاریخ را ارزشمندتر کرده، این است که این مردم در موقع نیاز همواره در دفاع از آئین و آب و خاک خود پیشتاز بوده‌اند، و نماد بارز آن دفاع قهرمانانه این ملت در دوران دفاع مقدس و خلق حماسه آزاد‌سازی خرمشهر بوده است.

اللهیاری با اشاره به اینکه میراث فرهنگی پرداختن به گذشته نبوده، بلکه نگاهی هوشمندانه به آینده است، گفت: شعار بین‌المللی امسال سازمان یونسکو به مناسبت روز جهانی موزه به عنوان موزه و پایداری انسان‌ها به منظور تضمین آینده‌ای بهتر برای همگان برمبنای حفظ هویت ملت‌ها است.

وی با انتقاد از رشد کند گردشگری به واسطه میراث فرهنگی در کشور خاطرنشان کرد: امروز در برخی کشور‌های منطقه با حداکثر 30 سال تاریخ تأسیس، شاهد رشد گردشگری در آن‌ها هستیم به گونه‌ایی که در یکی از این کشورها در جنوب خلیج‌فارس با پیشینه‌ایی کمتر از 40 سال شاهد ورود بیش از 17 میلیون گردشگر در سال هستیم،بنابراین انتظار می‌رود سهم ایران از بازار جهانی گردشگری با این تاریخ با‌شکوه بیش از این باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان بیان کرد: امروز در کشور و به ویژه استان پهناور و تاریخی اصفهان بزرگ‌ترین سرمایه برای توسعه اقتصاد می‌تواند گردشگری با تکیه بر صنایع دستی و میراث فرهنگی باشد.

در این همایش مرحله نخست موزه برنج شهرستان لنجان شامل ابزار و ادوات کشت و داشت برنج در این شهرستان از دوران صفوی تا دوران معاصر با حضور فریدون اللهیاری افتتاح شد، و در مراحل بعدی توسعه این موزه تأسیس پژوهشکده موزه در دستور کار قرار دارد.

کد خبر 420283

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =