کارگاه یک روزه سرخک با حضور رییس اداره پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، معاونین بهداشتی دانشگاه‌های استان، روسای مراکز بهداشت شهرستا‌ن‌ها و کارشناسان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد.

به گزارش ایسنا؛ رییس اداره پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت بر لزوم توجه به برنامه ایمن‌سازی تاکید کرد.

دکتر سید محسن زهرایی که در جریان برگزاری کارگاه یک روزه سرخک به زاهدان سفر کرده، اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت واکسیناسیون را از جمله مهم‌ترین برنامه‌ها در جهت ارتقای سلامت جامعه می‌داند. در سال گذشته در سراسر دنیا 134 هزار کودک در اثر سرخک جان‌شان را از دست دادند و اگر پوشش ایمن سازی در هر جایی مطلوب نباشد سرخک آنجا را فرا خواهد گرفت.

وی بیان کرد: واکسیناسیون اقدامی است که سالانه از مرگ میلیون‌ها کودک در دنیا جلوگیری می‌کند و ریشه کن شدن فلج اطفال در بسیاری از کشورهای دنیا و از جمله ایران از دستاوردهای واکسیناسیون است. از 30 سال گذشته سرخک از شیوع بالایی برخوردا بوده است. اما به دنبال برنامه‌های متعدد در کشور اکنون کاهش چشمگیری یافته است.

رییس اداره پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: موفقیت‌های ناشی از برنامه کشوری ایمن سازی باید همچنان حفظ شود و این در حالیست که در کشورهای همسایه ایران وضعیت پوشش ایمن سازی پایین‌تر از ایران است.

زهرایی خاطر نشان کرد: هدف ما این است که در برنامه واکسیناسیون به پوشش جهانی دست پیدا کنیم و تلاش می‌کنیم تا در همه شهرهای کشور به پوشش 90 درصد برسیم. برنامه واکسیناسیون و ایمن سازی را هرگز متوقف نخواهیم کرد.

در ادامه، کیانی معاون اجرایی مرکز بهداشت استان نیز گفت: با بروز بحران سرخک در استان سیستان و بلوچستان 200 مورد مشکوک به سرخک در استان شناسایی شده‌اند که بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی آمادگی لازم جهت خدمات‌دهی به این بیماران را دارند و خانواده‌ها و شهروندان محترم نگران بیماری سرخک نباشند.

وی اظهار داشت: سرخک یکی از مهمترین بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن است که علی‌رغم ایمن سازی در تمام دنیا سالانه تعداد زیادی از افراد را مبتلا می‌کند.

 

کد خبر 421150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =