برای نخستین بار در استان یزد، استحصال خاویار در مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب شور بافق صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، مروارید سیاه برای نخستین بار از دل کویر برهوت بافق بیرون کشیده می‌شود تا کویر، سخاوتمندی خود را بار دیگر ثابت کند. کویر لم یزرع اما بخشنده بافق این روزها برکت و کرامت خود را به رخ ساحل‌نشینان فارس و خزر می‌کشد.

بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌شور بافق در حاشیه استحصال خاویار در این شهرستان با اشاره به اینکه این برداشت برای نخستین بار در استان یزد انجام می‌شود، افزود: ماهیان خاویاری مهم‌ترین گونه شیلاتی کشور هستند و فیل‌ماهی دریای خزر با ارزش‌ترین گونه ماهیان خاویاری جهان است.


نسرین مشایی تصریح کرد: ایران بزرگ‌ترین دارنده ماهی خاویاری جهان است و ۹۵ درصد از خاویار جهان توسط گونه‌های دریای خزر به دست می‌آید.


وی خاطر نشان کرد: فیل‌ماهیان از نظر کیفیت و ارزش خاویاری در مرحله بهتری بوده و مرکز بافق نیز همین گونه را رشد و پرورش داده است.

مشایی گفت: از سال 1381 گله هایی از ماهیان خاویاری وارد مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب شور در دل کویر بافق شد و در شرایط آب های شور و لب شور بافق پرورش یافتند.


مدیر مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب شور بافق بیان داشت: امروز پس از 13 سال موفق به استحصال خاویار از فیل‌ماهیان پرورش یافته در این مرکز شدیم.


مشایی با بیان اینکه در سال 1393 حدود 12 میلیارد تومان بیش از 3.5 میلیون یورو فروش خاویار برای کشور ارزآوری داشته است یادآور شد: در حال حاضر بیش از 15 کیلو خاویار استحصال شد و قیمت هر کیلو خاویار بیش از 6 میلیون تومان است.


مدیر مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب شور بافق افزود: خاویار به‌دست آمده علاوه بر مصارف داخلی به کشورهای اسپانیا، فرانسه و
آمریکا صادر می‌شود. وی گفت: با این استحصال، استان یزد علاوه بر استان های گیلان، مازندران، فارس و قم به جرگه استان‌های تولید کننده خاویار در کشور پیوست.


مشایی، برنامه‌ریزی و مدیریت منابع آبی و تغذیه به منظور پرورش ماهیان خاویاری برای تولید گوشت و فروش آن به بازارهای جهانی و توسعه تولید خاویار و صادرات به خارج از کشور را از مهم‌ترین اهداف آینده این مرکز عنوان کرد.

کد خبر 423445

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =