مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در هفته محیط زیست اولین جشنواره حمایت از پلنگ ایرانی در سیاهکل تحت عنوان آخرین غرش برگزار می‌شود.

محمدرضا برجی در نشست خبری اداره ‌کل محیط زیست استان گفت: دو گونه از سه گربه‌سان ایرانی در کشور نابود شده است و ما می‌خواهیم برای حفاظت از سومین گربه‌سان ایرانی که پلنگ ایرانی است، جشنواره‌ای را در هفته محیط زیست در 22 خرداد ماه سالجاری در شهرستان سیاهکل برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: دو گربه‌سانی که از بین رفته‌اند شامل ببر مازندران و شیر ایرانی بودند و امیدواریم با تلاش مضاعف همه مردم از نابودی پلنگ ایرانی تحت عنوان "حمایت از آخرین غرش" همه را به حفظ این‌گونه ارزشمند توجه دهیم.

برجی با اشاره به مشارکت و همکاری دامداری که چندی پیش یک قلاده پلنگ ایرانی به دام‌هایش حمله کرد و این دامدار به جای کشتن وی به اداره محیط زیست مراجعه کرد و وجود این گونه ارزشمند را به ما گزارش داد، خاطرنشان کرد: مشاهده چنین اقداماتی مایه افتخار ماست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان افزود: با ثبت دوربین‌هایی که انجام شد، نتیجه گرفتیم که جمعیت پلنگ ایرانی در گیلان رو به افزایش است.

وی در ادامه با بیان اینکه برنامه داریم تا مشارکت مردم را در حفظ گونه‌های زیست محیطی گیلان افزایش دهیم، تصریح کرد: استان گیلان دارای اکوسیستمی بسیار شکننده است و یکی از مخرب‌ترین عوامل تخریب محیط زیست گیلان تغییر کاربری‌هاست.

برجی با بیان اینکه در ایام تعطیلاتی که مردم استان‌های هوای آلوده، به گیلان می‌آیند به فکر ساخت ویلا در این استان می‌افتند، اضافه کرد: این یک تهدید بزرگ برای محیط زیست گیلان است و تجربه نشان داده که به صرفه بودن تولید محصولات کشاورزی مانع از فروش اراضی کشاورزی به خوش‌نشین‌ها می‌شود و این سیاست باید در گیلان جدی‌تر گرفته شود.

وی یکی از دغدغه‌های مهم زیست محیطی گیلان را آلودگی تالاب انزلی عنوان کرد و گفت: تالاب انزلی وضعیت مطلوبی ندارد و یکی از مهم‌ترین عوامل آلودگی این تالاب شیرابه‌های زباله‌های سراوان و آلودگی‌های شهر صنعتی رشت است.

برجی افزود: ما با توسعه‌ای که الزامات زیست محیطی را رعایت می‌کند، موافقیم و از آن حمایت می‌کنیم، اما در صورتی که در حفظ محیط زیست توسط صاحبان صنایع سهل‌انگاری ببینیم هیچ‌گونه اغماضی نخواهیم داشت.

وی گفت: شهر صنعتی رشت فاقد تصفیه‌خانه است و پرونده این آلودگی شهر رشت در مراجع قضایی در حال رسیدگی است که امیدواریم رایی که صادر می‌شود در شأن محیط زیست و حفاظت از جان مردم استان باشد

 

کد خبر 423887

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =