عملیات اجرایی پروژه میدان آذربایجان آغاز شد

عملیات اجرایی پروژه میدان آذربایجان با تاکید و توجه بر شاخصهای فرهنگی و اجتماعی آغاز شد.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، صادق نجفی، شهردار کلانشهر تبریز در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه عظیم میدان آذربایجان، میدان آذربایجان را از گره‌های اصلی ترافیک شهر تبریز خواند و گفت: دستاوردهای اجرای این پروژه، فراتر از مباحث ترافیکی بوده و قطعا در شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی این منطقه تاثیرگذار خواهد بود.
وی با تاکید بر در نظر گرفتن اولویتهای انسانی و فرهنگ اجتماعی در اجرای پروژه های عمرانی توسط شهرداری گفت: تمهیدات ترافیکی لازم در اجرای پروژه میدان آذربایجان، باید طوری پیش‌بینی شود که با توجه به وسعت میدان، پیامد ترافیکی، بصری و آلودگی‌صوتی به حداقل برسد.
صادق نجفی افزود: با توجه به مجاورت این میدان با فرودگاه بین‌المللی و نبود امکان ایجاد المان‌ مرتفع در آن، باید مطالعات لازم برای ایجاد المان‌های متناسب با شان اجتماعی میدان آذربایجان مورد توجه قرار گیرد.
شهردار تبریز، با اشاره به حساسیت پروژه تحکیم اتوبان پاسداران گفت: هزینه سنگین 1.8 میلیارد تومانی برای اجرای هر کیلومتر از پروژه و عمق اجرای عملیات تحکیم که گاه تا 16 متر نیز می‌رسد، ایجاب می‌کند که دقت و ظرافت اجرای آن، بیش از پروژه‌های معمول، مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه فاضلاب شهر تبریز، در گذشته لوله‌گذاری متناسب و یکنواختی نداشته است، گفت: این موضوع باعث می‌شد طغیان آب در نقاط مشخصی از شهر، همواره یک معضل باشد که این امر، با اصلاح کانال مسیر حل شده است.
شهردار تبریز اظهار داشت: همزمان با پروژه میدان آذربایجان، طرح کنارگذر شمال‌غربی و امتداد چایکنار پیگیری می‌شود؛ همچنین همگام با آن، مجریان عمرانی شهرداری تبریز، اجرای تقاطع‌های مهم غیرهمسطح در آخونی، گلپارک و رسالت را پیگیری می‌کنند.
نجفی اضافه کرد: به‌علاوه در روزها و هفته‌های آتی نیز شاهد بهره‌برداری از پروژه‌های متنوعی از قبیل تقاطع‌غیرهمسطح شهیدان پاشایی در ورودی وادی رحمت، فاز دوم تقاطع غیرهمسطح حمید، دو کمال و مسیرخاوران خواهیم بود.
لازم به ذکر است، با آغاز پروژه عظیم مسیردهی و اصلاح میدان آذربایجان، امکان دسترسی به چهار مسیر بلوار شهید بابایی، اتوبان پاسداران، بلوار آذربایجان و بلوار ستارخان از طریق خطوط رفت و برگشت فراهم می‌شود.
این پروژه شامل سه رمپ «پاسداران - آذربایجان»، «بابایی - آذربایجان» و «آذربایجان - بابایی» در قالب مسیرهای طبقاتی و همچنین مسیر عبور تراموا، عابر پیاده و دوچرخه در محدوده مرکزی میدان پیش‌بینی شده است.
پروژه میدان آذربایجان با 260 هزار مترمکعب حجم خاکبرداری، 32 هزار مترمربع بتن‌ریزی، 35 هزار تن آسفالت‌ریزی و 11 هزار مترحفاری شمع به عنوان یکی از کم‌نظیرترین حرکت‌های دوره‌های مختلف توسعه و عمران شهر تبریز، پس از بررسی‌ها و مطالعات ترافیکی و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی در دستور کار مجریان عمرانی شهرداری تبریز قرار گرفته است.
گفتنی است، پیش‌بینی می‌شود تا در دو سال آتی اتمام عملیات اجرایی میدان آذربایجان نقش چشمگیری در کاهش تراکم ترافیکی شهر و صرفه‌جویی در وقت و هزینه شهروندان داشته باشد.

کد خبر 424280

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =