معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت : استان قزوین از قطب‌های مهم تولید مواد شوینده کشور محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ولایت با بیان این که استان قزوین یکی از قطب های تولید مواد شوینده در کشور محسوب می شود داشت: انواع پودرهای شوینده، مایع ظرفشویی، دستشویی، صابون و انواع شامپو از جمله شوینده‌ هایی هستند که در استان قزوین تولید می‌شوند.
وی استان قزوین را دارای رتبه نخست کشور در زمینه تولید انواع پودرهای شوینده اعلام و اضافه کرد: استان قزوین با توانایی تولید سالیانه بیش از 652 هزار تن پودر شوینده در حدود 45 درصد از ظرفیت تولید کشور را به خود اختصاص داده است و در این زمینه رتبه نخست را دارد.
این مسئول با اشاره به ظرفیت‌ استان قزوین در زمینه‌ی تولید انواع مایعات شوینده بیان کرد: استان قزوین با در اختیار داشتن 20 درصد از تولیدات این محصول در کشر رتبه دوم را دارد و در تولید شامپو نیز با 22 درصد از کل ظرفیت تولید کشور دارای رتبه دوم کشوری است.
برگزار اظهار داشت: ظرفیت و توان تولیدی استان قزوین در زمینه انواع مواد شوینده این پتانسیل را ایجاد کرده است که استان در زمینه صادرات این محصولات نیز جایگاه برتری در سطح کشور داشته باشد.
وی با اشاره به میزان صادرات مواد شوینده استان قزوین در سال گذشته تصریح کرد: بر اساس اعلام رسمی سازمان توسعه تجارت ایران در مدت یاد شده، یکصد و 77 هزار تن انواع شوینده شامل: پودر شوینده، مایع ظرفشویی و شامپو به ارزش یکصد و 39 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است.
برزگر ادامه داد: صادرات کالاهای ذکر شده از استان قزوین رقمی معادل 60 میلیون دلار و به وزن 85 هزار تن بوده است.
وی با مقایسه میان صادرات مواد شوینده استان قزوین با دیگر نقاط کشور اظهار داشت: بر اساس آمار یاد شده به لحاظ ارزشی 48 درصد و به لحاظ دلاری 43 درصد از صادرات مواد شوینده کشور از استان قزوین انجام شده است.
این مسئول در ادامه سخنانش بیان کرد: استان قزوین در زمینه تولید و صادرات مواد اولیه شوینده‌ها همچون سدیم لوریل اتر سولفات و الکیل بنزین سولفونه نیز از جایگاه برتری در سطح کشور برخوردار است.
برزگر با اشاره به مجموعه صادرات محصولات تولیدی شوینده‌ و مواد اولیه شوینده‌ها تصریح کرد: در مجموع طی سال گذشته حدود 58 میلیون دلار مواد شوینده و مواد اولیه شوینده از استان قزوین به کشورهای دیگر صادر شده و با توجه به اینکه صادرات کشور در سال گذشته در حدود 9 نیم میلیون دلار بوده در حدود 60 درصد از صادرات این محصولات به استان قزوین اختصاص داشته است.

4646

کد خبر 427248

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =