مهر نوشت:

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه ذخایر آب تجدیدشونده کشور سالیانه ۲۶ میلیون مترمکعب کاهش یافته است گفت: ۲۰ سال زمان نیاز است تا منابع زیرزمینی آب کشور احیا شود.

رحیم میدانی گفت: کشور ما در مواجهه با تغییرات اقلیم و برداشت بی‌ رویه از منابع آب زیرزمینی دچار مشکلاتی شده و عزم وزارت نیرو و بخش آب کشور برای حل این مسائل بسیار جدی است.

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با تاکید بر ضرورت اقدام اساسی برای کاهش آثار تغییر اقلیم افزود: بر اساس محاسبه صورت گرفته، براي تامين يک ليتر در ثانيه آب زيرزميني به ۱۰ ميليارد ريال سرمايه‌ گذاري نياز است. باید روی سازگاری و کاهش آثار تغییر اقلیم کار جدی و اقدام اساسی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه ایران از پدیده تغییر اقلیم آسیب‌ پذیر شده است بیان داشتت: منابع آب تجدیدشونده کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب در سال به ۱۰۴ میلیارد مترمکعب کاهش یافته؛ همچنین به دلیل پدیده تغییر اقلیم دمای هوا ۱.۵ درجه سانتیگراد افزایش یافت که این موضوع باعث افزایش تبخیر شده است.

میدانی تغییر الگوی بارش را از دیگر اثرات تغییر اقلیم عنوان کرد و گفت: با وجود کاهش ۱۰ درصدی بارش‌ ها، میزان روان‌ آب‌ ها ۲۵ درصد کاهش یافته و این موضوع نشان می‌ دهد که باید روی سازگاری و کاهش آثار تغییر اقلیم کار جدی صورت بگیرد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تاکید بر اینکه موضوع منابع آب زیرزمینی پیچیده‌ تر از تغییر اقلیم است افزود: سالانه حدود ۶ میلیارد مترمکعب از ظرفیت سفره‌ های زیرزمینی بیشتر برداشت می‌ شود. اضافه برداشت‌ها از منابع زیرزمینی از زمان طبیعی بودن بارش‌ ها وجود داشت، اما این روند باید در شرایط کنونی تغییر کند.

وی با اشاره به لزوم توجه به همه جنبه‌ های مدیریت منابع آب خطاب به کارشناسان و مدیران آب کشور گفت: جنبه‌ های مغفول مانده از الزام‌ های مدیریت منابع آب باید مورد توجه همه قرار گیرد و در این راستا اقدامات اصلاحی انجام شده و نگاه جدیدی به مدیریت منابع آب به ویژه در بخش اطلاع‌ رسانی و آگاهی عمومی داشته باشیم.

میدانی تصریح کرد: اگر کماکان نگاه پروژه محور به منابع آب داشته باشیم خدمتی به بخش آب کشور نکرده‌ ایم و در صورت دنبال نکردن احیای منابع زیرزمینی یکی از عظیم‌ ترین ثروت‌ های ملی از دست می‌ رود. ما با اعتقادی عمیق در یک دوره ۲۰ ساله منابع آب زیرزمینی را احیا می‌ کنیم.
3939

کد خبر 428159

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • بی نام A1 ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱
    3 0
    تو رو بخدا به این شهرداری چیها بگویید تا بجای سبزه که ده ها برابر درخت ها آب می خوان تا سبز بمونن بگید این همه آب در روزهای داغ و آفتابی روی این سبزه ها نریزن چون 90اون بخار می شه برید درخت بکارید بجای سبزه محیط هم لطیف تر می شه آبهای زیر زمینی هم کمتر هدر میره . شهر حتما نباید در این بی آبی سبزه داشته باشه .