دیروز دشمنان قسم خورده ای بودند و امروز شریک همکاری شده اند. این ارزیابی ما از سفر اشتون کارتر رئیس پنتاگون به ویتنام است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسکو، وی به هانوی قول صدور شناورها و گسترش روابط نظامی را داده است. واشنگتن همزمان پیمان نظامی با فیلیپین را احیا کرده و ناوهای خود را در سنگاپور مستقر می کند و نیز ژاپن را به عملیات گشتی در دریای چین جنوبی جلب می کند. همه این گام ها به منظور پیشگیری از برقراری سلطه چین بر این منطقه برداشته می شود. روی دیگر این سکه شامل تلاش ها برای بیرون راندن مسکو از بازار تسلیحات آسیا می باشد.

سفر اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به ویتنام در عمل با ابراز همدردی با ملوانان ویتنامی شروع شد که شناور گشتی آنها در سال گذشته به هدف ضربه بدنی ناو چینی تبدیل شده بود. این حادثه زمانی رخ داد که چین دکل حفاری خود را در آبهایی که ویتنام مال خود می داند، مستقر کرد. آن وسیله حفاری طی دو ماه با محافظت ناوهای جنگی چینی در آن منطقه باقی مانده بود. ناوهای ویتنامی سعی کردند بدان نزدیک شوند ولی چینی ها ابتدا به پاشیدن آب بر دشمن پرداخته و سپس به سوی ناوچه های ویتنامی حرکت کردند و یکی از آنها را زدند.

اشتون کارتر شناور آسیب دیده را بررسی کرده و اعلام کرد که زمان تحکیم تعامل با ویتنام فرا رسیده است. دشمنان سابق که بیست سال پیش روابط دوجانبه را تنظیم کردند، در پی مذاکرات بیانیه ای درباره نگرش به آینده امضا کردند که ناظر  نه تنها بر همکاری بلکه کمک 18 میلیون دلاری آمریکا برای خرید ناوچه های گشتی به نام کوسه فلزی است.

 نه تنها ویتنام بلکه فیلیپین که با ایالات متحده پیمان نظامی دارد و نیز سه کشور دیگر منطقه مدعی جزایر کوچک و صخره های دریایی در دریای چین جنوبی هستند. به گفته کارتر، چین خیلی بیشتر از همسایگان خود تکه های جدید خشکی را ایجاد می کند که این امر کشتی رانی بین المللی را تهدید می کند. ایالات متحده درصدد است نه فقط ناوها و هواپیماهای خود را به مناطق مورد اختلاف اعزام کند بلکه متحدان خود را به شرکت در این رویارویی سوق دهد. ژاپن و استرالیا تا کنون اعلام کرده اند که ناوهای آنها وارد دریای چین جنوبی خواهند شد.

 در این رابطه باید ببینیم مسکو می تواند چه واکنشی از خود نشان دهد؟ به گفته آلکسی پوشکوف رئیس کمیته امور بین الملل دومای روسیه، در حال حاضر ائتلاف نظامی – سیاسی بین روسیه و چین تشکیل می شود. آیا این بدان معناست که روسیه هم می تواند به مناقشه آمریکایی – چینی جلب شود؟

صرف نظر از اظهارات کارشناسان، در سفر خارجی کارتر یک جنبه دیگر به چشم می خورد. پنتاگون درصدد است راه به بازار آسیایی را برای شرکت های تسلیحاتی آمریکایی صاف و هموار بکند. ویتنام شریک سنتی روسیه است که از روسیه زیردریایی و تسلیحات دیگری می خرد. شاید بعد از توافقات آمریکایی – ویتنامی درباره شناور ها، توافقات جدیدی با آمریکا منعقد شود؟

در هر حال، همکاری نظامی فنی به یکی از موضوعات اساسی گفتگو های وزیر دفاع آمریکا در هند در مرحله بعدی سفر دوره ای آسیایی وی تبدیل می شود. هند مهمترین شریک روسیه در  زمینه تولید مشترک تسلیحات است که این کشور در سال های اخیر بیشتر از همه از روسیه اسلحه خریده است.

طبیعی است که ایالات متحده می خواهد مسکو را از بازار هندی بیرون کند. ولی هندی ها در عوض از آمریکایی ها چه انتظاراتی دارند؟ به نوشته روزنامه بیزنس استاندارد، ایالات متحده می خواهد که کمیته ای از دو مسئول بلندپایه دو کشور که چند سال پیش تشکیل شد، به نیروی محرکه تعامل بین دو کشور تبدیل شود. ولی هندی ها این بحث ها را نمی خواهند. به عقیده آنها، اصل کار دریافت موتور جت 414 ساخت شرکت General Electric Aviation می باشد تا آن را بر جنگنده شکاری سبک Tejas خود نصب کنند. این جنگنده در سطح طرح فنی وجود دارد و هندی ها می خواهند پیشرفته ترین موتور را دریافت کنند.

ولی آمریکایی ها با استناد به محدودیت های قانونی در زمینه انتقال فناوری ها نمی خواهند جدید ترین طرح های خود را در اختیار دیگران بگذارند. در این شرایط هندی ها مجبورند مناقصه اعلام کرده و شرکت های اروپایی نظیر یوروجت را به شرکت در آن جلب کنند.
هندی ها همچنین به همکاری با ایالات متحده در زمینه ساخت ناو دوم هواپیمابر، پهپاد های کوچک برای یگان های زمینی جهت کنترل اوضاع میدان نبرد علاقه مند هستند. مسأله طراحی مشترک سامانه ضد موشکی هم مطرح خواهد شد.
فلیکس یورلوف پژوهشگر ارشد انستیتوی خاورشناسی روسیه در گفتگو با نزاویسیمایا گازتا اظهار داشت:
- رقابت در بازار هندی تسلیحات شدت می یابد. نه تنها ایالات متحده بلکه اسراییل و فرانسه با روسیه رقابت می کنند. با این وجود روسیه در زمینه همکاری نظامی فنی با هند از طرح های مهمی برخوردار است. برای مثال، زیردریایی هندی با موتور هسته ای که روسیه در ساخت آن شرکت کرد، به بهره برداری رسیده است. هواپیما های ناو هواپیمابر هندی هم ساخت روسیه است.

در همکاری نظامی فنی بین دو کشور 8-6 طرح بزرگ وجود دارد. سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند جدیداً بر چشم انداز بزرگ در این زمینه تأکید کرد. ولی دهلی نو ضمن بررسی مسأله سپر ضد موشکی با آمریکایی ها مجبور است اوضاع مرزهای خود را در نظر بگیرد. ولی به گفته یورلوف، این موضوع بیشتر با روابط بین هند و چین ارتباط دارد.

52310

کد خبر 428770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =