نمودار پایان روند شکوفایی نفت شیل آمریکا را ببینید/تاکتیک اوپک موثر شد

روند تولید نفت شیل که آمریکا را به بزرگترین تولید کننده این سوخت در جهان تبدیل کرده است در حال طی کردن روندی کند است.

در پی ادامه تولید بالای اوپک ، روند شکوفایی نفت شیل در آمریکا متوقف شده است که در نمودار زیر می توانید سرعت روند کاهش تولید نفت شیل را مشاهده کنید.

روند تولید نفت شیل که آمریکا را به بزرگترین تولید کننده این سوخت در جهان تبدیل کرده است در حال طی کردن روندی کند است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا تخمین زده است تولید نفت از مناطقی همانند باکن در داکوتای شمالی و ایگل فورد در تگزاس این ماه یک ممیز سه دهم درصد کاهش می یابد و به پنج میلیون و 580 هزار بشکه خواهد رسید. این روند در ماه ژوئیه بیش از پیش کاهش خواهد یافت و به پنج میلیون و 490 هزار بشکه خواهد رسید که پایین ترین رقم از ماه ژانویه محسوب می شود .

در حالی سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک - تصمیم گرفته سقف تولید 30 میلیون بشکه در روز را حفظ کند، نفت شیل آمریکا برای ایجاد توازن دوباره در روند عرضه بیش از اندازه نفت در بازارهای جهانی تحت فشار قرار گرفته است. موسسه ای او جی ریسورسز بزرگترین شرکت تولید کننده نفت شیل در آمریکا و بانک استاندارد چارترد در پی کاهش بهای نفت در سال گذشته، پیش بینی کرد تولید نفت در آمریکا با کاهش مواجه خواهد شد. اما آمریکا در ماه مارس بیشترین نفت خود را طی چهار دهه تولید کرد.

جیمز ویلیامز رئیس موسسه مشاوره ای انرژی وی تی آر جی اکونومیکس می گوید:« تولید نفت در آمریکا با کاهش همراه خواهد شد زیرا حفاری های نفتی امسال 57 درصد کاهش داشته است.» او همچنین گفت:« این موضوع نیز حقیقت دارد که چاه های نفتی در آمریکا همچنان کارآمد هستند و تولید نفت در آنها همچنان ادامه ارد. از این رو روند کاهش تولید نفت به تأخیر افتاده است.»

بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه ژوئیه به کمی بالای شصت دلار رسیده است .

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد با وجود تولید نفت در آمریکا برای بیست و ششمین هفته پی در پی با کاهش مواجه شد، اما تولید نفت در این کشور در ماه مارس 126 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به نه میلیون و 530 هزار بشکه در روز رسید که بیشترین میزان از سال 1972 محسوب می شود.

تحلیل گران استاندارد چارترد از جمله نیکلاس اسنودون در مقاله ای در روز یکم ماه ژوئن اعلام کرد :« ما بر این باور نیستیم که مسیر تولید نفت در آمریکا تغییر کرده باشد.» او همچنین گفت:« از نظر ما، روند تأمین نفت در آمریکا در حال کاهش است و این روند تا پایان سال ادامه دارد.»

استاندارد چارترد اعلام کرد تولید نفت شیل در ماه ژوئیه 105 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. تولید نفت شیل در ماه ژوئن 86 هزار بشکه کاهش یافته بود.  بیل توماس مدیر اجرایی ای او جی ریسورسز ماه گذشته در کنفرانسی گفت تولید نفت در آمریکا تا پایان سال کاهش خواهد یافت.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت در ایگل فورد در تگزاس - دومین میدان نفتی بزرگ در آمریکا - در ماه ژوئیه 49 هزار بشکه کاهش خواهد یافت و به یک میلیون و 590 هزار بشکه خواهد رسید . تولید در منطقه باکن در داکوتای شمالی نیز 29 هزار بشکه کاهش خواهد یافت و به یک میلیون و 240 هزار بشکه خواهد رسید.

اما تولید نفت شرکت پرمیام باسین در تگزاس و نیومکزیکو - بزرگترین میدان نفتی آمریکا - سه هزار بشکه افزایش می یابد و به دو میلیون و شش هزار بشکه می رسد. پیش بین اداره اطلاعات انرژی آمریکا درباره تولید نفت بر اساس تعداد چاه های نفتی فعال است.

سرمایه گذاران در حال عقب نشینی از فعالیت در میادین نفتی آمریکا هستند زیرا سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک که بیش از یک سوم نفت مورد نیاز جهان را تولید می کند - در مقابل درخواست ها برای کاهش سقف تولید خود مقاومت کرده است.

اعضای اوپک در آخرین نشست خود در وین اتریش بر حفظ سقف تولید 30 میلیون بشکه در روز تأکید کردند. بلومبرگ اعلام کرد میزان تولید نفت اعضای اوپک طی 12 ماه گذشته از این سقف نیز فراتر رفته است.

اداره اطلاعات انرژی پیش بینی کرده است تولید نفت شیل در ماه ژوئیه 93 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت که بیشترین کاهش از زمان شروع شکوفایی تولید نفت شیل محسوب می شود. بیل او گردی تحلیل گر ارشد بازار در موسسه سرمایه گذاری اینوستمنت منجمنت در سنت لوئیز می گوید این کاهش تولید به نفع اعضای اوپک تمام خواهد شد که در پی حفظ سهمیه خود در بازار هستند و با ادامه تولید خود اجازه دادند بهای نفت در بازارهای جهانی کاهش یابد. این یک پیروزی برای اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت از قبیل ونزوئلا محسوب می شود که کاهش بیش از 50 درصدی بهای نفت در بازارهای جهانی به بودجه این کشور آسیب زیادی زد. او گردی در عین حال گفت کاهش تولید نفت در آمریکا ممکن آنقدر سریع نباشد که سبب افزایش سریع بهای نفت در بازارها شود.

او گفت:« ما شاهد کاهش روند تولید نفت در آمریکا هستیم اما آیا یان روند به اندازه کافی سریع است؟ اگر کشوری همانند ونزوئلا باشید آیا بر این باور خواهید بود که این روند به اندازه کافی سریع است که سبب نجات شما شود؟ »

منبع: بلومبرگ

3939

کد خبر 429264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =