اتهام تازه برای وزیر احمدی نژاد:معاونت در جرم زمین خواری/صداوسیما و پدیده شاندیز تخلف دارند

رئیس سازمان امور اراضی کشوردر نشست خبری اظهار کرد: پرونده‌های تخلف پدیده شاندیز، دستگاه‌ها و ادارات دولتی، صداوسیما، یکی از وزیران دولت دهم و یک چهره ورزشی در زمینه زمین‌خواری و تغییر غیرقانونی کاربری اراضی در حال رسیدگی است.

به گزارش ایلنا،وی افزود: در پروژه مزرعه محمودیه، تعاونی مسکن وزارت کشور روستایی را در این منطقه شناسایی کرد که در واقع از نظر میزان سکونت روستاییان، محمودیه یک مزرعه محسوب می‌شد؛ اما در حال حاضر تخلفات تغییر کاربری غیرمجاز صورت گرفته در این منطقه به 170 هکتار می‌رسد که به وسعت یک شهر است؛ اما سازمان امور اراضی به عنوان مسئول شناسایی و هماهنگی برخورد با زمین‌خواری در کشور با پروژه محمودیه موافق نیست.

افشار همچنین از شکایت از  (ک-د) یکی از وزیران دولت دهم که در دوره مسئولیتش در استانداری تهران مجوزهای غیرقانونی را صادر کرده خبر داد و گفت: پرونده وی را به همراه اعلام جرم‌های متعدد از برخی شهرداران دولت گذشته به دستگاه قضایی ارسال کردیم.

وی افزود: در گشت‌های یگان حفاظت اراضی اخیرا خانه یکی از چهره‌های ورزشی را نیز در استان البرز که با تغییر غیرمجاز کاربری اقدام به ساخت و ساز کرده بود که به دلیل اینکه زمین‌خواری محسوب می‌شد، این ساختمان را تخریب کردیم.

وی یکی از مشکلات تغییر کاربری اراضی کشاورزی را طرح‌های هادی روستایی عنوان کرد و افزود: این طرح ساخت و ساز را به داخل طرح محدوده روستاها الحاق می‌کرد و بدین ترتیب آن محدوده از حوزه سازمان خارج می‌شد و در آنجا اقدام به ساخت‌وساز با عنوان طرح هادی صورت می‌گرفت که طبق هماهنگی‌هایی که با بنیاد مسکن انجام شده الحاق اراضی به روستاها به صفر رسیده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص احتمال تخلفات مربوط به تغییر کاربری بنیاد مستضعفان، گفت: در مورد بنیاد مستضعفان تاکنون هیچ مورد تخلفی گزارش نشده است،این بنیاد به اندازه کافی زمین های خوبی در اختیار دارد و نیازی به قانون شکنی ندارد؛ اما صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در اراضی عباس‌آباد مازندران ساخت و ساز غیرمجاز انجام داده به طوری که یک مجوز 20 درصدی برای ساخت‌وساز به این سازمان داده شده، 80 درصد برخلاف مجوز ساخت‌وساز انجام داده است.

وی در خصوص رویکرد دولت در  دولت یازدهم گفت: رویکرد دولت رویکردی مبنی بر عقلانیت و آینده نگری و توجه به محیط زیست و منابع پایه کشور است.


وی تاکید کرد: مساحت زمین های رها شده کشاورزی سه و نیم تا 4 میلیون هکتار است که نیازی به شرایط آبی مناسب ندارد اما بلااستفاده است.

وی در خصوص پدیده زمین خواری بیان داشت: در اسفند سال گذشته مصوبه ای را ستاد مبارزه با مفاسد تصویب کرد که کارگروه مبارزه با زمین خواری تشکیل شد و سه قوه در این ستاد مشغول به فعالیت هستند؛ تخلفاتی که دستگاههای دولتی در رابطه با زمین خواری انجام داده اند بیش از 177 پروژه است که این دستگاههای دولتی به مراجع قضایی معرفی شده.

افشار در رابطه با پرونده پدیده شاندیز گفت: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان اولین شاکی پدیده شاندیز در سال 1390 نسبت به صاحبان این شرکت اعلام جرم کرد، چرا که 41 هکتار از اراضی پدیده شاندیز به صورت غیرمجاز مورد تغییر کاربری و ساخت و ساز غیرمجاز قرار گرفته است.

وی افزود:‌ در همان روزهای نخست اعلام جرم وزارت جهاد کشاورزی علیه پدیده شاندیز، شهردار شهر شاندیز گزارشات خلاف واقعی در این زمینه ارائه کرد که سبب نقص‌هایی در روند بررسی این پرونده در دستگاه قضایی شد اما پس از آن با پیگیری‌های صورت گرفته تخلف مسئولان پدیده شاندیز در تغییر غیرمجاز کاربری این اراضی مشخص شد و این پرونده در دستگاه قضایی در حال بررسی و صدور حکم نهایی است.

افشار اجرای طرح پدیده شاندیز  را بدون مطالعات کامل زیست محیطی و در نظر گرفتن مسائل و پیامدهای شهری عنوان کرد و. گفت:  هزینه‌هایی که این طرح در آینده برای ساکنان شهر شاندیز دارد می‌تواند مشکلات زیادی برای آنها داشته باشد و در واقع حقوق مردم شهر شاندیز با ساخت این پروژه دچار خدشه شده است و پرونده پدیده شاندیز در دستگاه قضایی در حال بررسی است تا میزان جریمه و مجازات دقیق آن مشخص شود.

وی تاکید کرد: در سازمان اراضی با هیچ نهادی تعارف نداریم و پرونده های مربوط به تخلفات دولتی در حال رسیدگی است و هنوز حکمی برای آن صادر نشده است؛ مانند پروژه عباس آباد که توسط سازمان صداو سیما اجرا شده است که شاکیان این پرونده اداره منابع طبیعی و سازمان امور اراضی است.

 

17302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 429290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =