ریشه فساد در دولت احمدی نژاد از نگاه یک اقتصاددان/ کویر لوت را وثیقه گذاشتند و وام میلیاردی گرفتند

مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشگاه در کافه خبر حضور پیدا کرد و از ریشه های فساد اقتصادی سخت گفت. بر اساس گفته های او بخش خصوصی وجود دارد که زمین های کویر لوت را وثیقه گذاشته، وام میلیاردی گرفته و این وام را برنگردانده است.

عدم شفافیت و اداره نکردن اقتصاد به شیوه علمی یکی از ریشه های بوجود آمدن فساد در اقتصاد ایران است.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین؛ مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشگاه، با حضور در کافه خبر با تشریح ریشه های بوجود آمدن فساد در اقتصاد کشور،گفت: «در بررسی ریشه های فساد می توان گفت در جامعه ای که سلامت اقتصادی حکمفرما باشد، این سلامت مانع از بوجود آمدن هر گونه فساد و معضل اقتصادی خواهد شد.اگر اقتصاد کشور براساس اصول علمی و کارشناسی اداره شود، قطعا می توان فساد را کنترل کرد. »

او با بیان اینکه اگرچه در کشورهای توسعه یافته فساد صفر نیست، اظهارداشت: « در کشورهای توسعه یافته به دلیل اداره علمی اقتصاد،فساد به شدت کنترل شده است،بنابراین یکی از دلایل بوجود آمدن فساد در اقتصاد عدم شفافیت در اقتصاد است. » 

این کارشناس اقتصادی با اشاره وجود دیدگاه سنتی درباره آزادی،خاطرنشان کرد: « یعنی تا صحبت از آزادی می شود، برخی ها آن را با بی بند و باری مترادف می دانند حال آنکه این مفهوم دراقتصاد بسیار مهم است. مثلا وقتی یک اقتصاددان می گوید آزادی مبادلات اقتصادی، این آزادی باید در تمام سطوح باشد. این آزادی شامل حق شهروندی نیز می شود. لذا اگر در جامعه ما رسانه ها بتوانند مثلا جوامع توسعه یافته تخلفات مالی و فساد اقتصادی عالی ترین سطوح اداره کشور را منتشر کنند به افزایش شفافیت اقتصادی کمک خواهد کرد. »

پازوکی  تاکید کرد: « اگر این آزادی باشد می توان بر تاریکخانه افراد رانت خوار نور تاباند و  افراد سو استفاده گر را رسوا کرد. به نظرمن آقای احمدی نژاد اشتباهی رییس جمهور ایران شده بود، به این دلیل که ایشان شعار دفاع از مستضعفان و دفاع از عدالت سر داد، اما راهکار و مکانیزمی برای این شعار نداشت.» 

وی اضافه کرد: «ایشان می خواست با شعار کشور را به سمت مدینه فاضله ببرد،اما در نهایت چه اتفاقی در اقتصاد افتاد؟ بنده به عنوان کارشناس اقتصادی می توانم با اطمینان بگویم که نسبت به 100 سال گذشته حداقل از دوره ناصرالدین شاه تاکنون،این دولت را جز فاسد ترین دولت ها قرار گرفته است؛ این ادعا نیست، بلکه گزارش های اخیر و رسمی اخیر این موضع را تایید می کند. » 

این اقتصاددان با بیان اینکه دولت گذشته حتی به صندوق قرض الحسنه شهید رجایی نهاد ریاست جمهوری هم رحم نکرد، عنوان داشت: «کارکرد این صندوق پرداخت وام  به کارکنان ریاست جمهوری است،در حالی که دولت قبل از محل منابع خود به این صندوق پول در جهت تسویه وام های وزرا پرداخت کرده است. یعنی آنها به این صندوق هم رحم نکردند. »

وی اضافه کرد: همین داستان بابک زنجانی رادر نظر بگیرید؛ حتی شما به عنوان خبرنگار تا هماهنگ نکنید نمی توانید وارد وزارت نفت شود، بعد چگونه است که آقای بابک زنجانی 2 میلیارد و 700 میلیون دلاراز طریق همین رفت و آمدها به وزارت نفت فساد می کند؟2 میلیارد و 700 میلیون دلار عدد کوچکی نیست؛درحالی که با 50 میلیون دلار می شود در یک کشور آفریقایی حکومت ساقط کرد!»

پازوکی با بررسی ریشه های این اتفاق ها عنوان داشت: « چرا این اتفاق افتاد؟ چون دولت آقای احمدی نژاد برنامه نداشت.متاسفانه امروز وزرایی که بابک زنجانی را تایید کردند، پست مهم دارند، درحالی که آنها هم باید امروز پاسخگو باشند. »

وی اضافه کرد: «بابک زنجانی محصول یک اقتصاد ناسالم، غیر شفاف و مبتنی بر روابط است؛ دولت آقای احمدی نژاد به لحاظ اقتصادی ربع قرن اقتصاد ایران را به عقب برد.دلیل عمده آن هم فساد بود، درحالی که ایشان آمده بود با فساد مبارزه کند، اما فاسد ترین دولت بعد از انقلاب شد. »

این اقتصاد دان با بیان اینکه این فرد به تنهایی مسئول این فساد بزرگ اقصادی نیست،گفت: « مسلم است که افرادی ایشان را حمایت می کرده اند.حتی تلویزیون هم در دادن آنتن به بابک زنجانی باید پاسخگو باشد.در واقع هرمقام رسمی و غیر رسمی که رانت داده و یا از افراد رانتی حمایت کرده اند، باید نزد افکار عمومی محاکمه شوند. » 

وی تصریح کرد: « عدم شفافیت اقتصادی یکی از ریشه های فساد است؛برای مقابله با فساد قطعا نیاز داریم که حکمرانی خوب حاکم باشد.»

پازوکی گفت:« با وجود این حجم از فسادی که در دولت قبل رخ داده،متاسفانه هنوز زمزمه بازگشت آقای احمدی نژاد به عرصه سیاست وجود دارد.درحالی که ایشان کجا برگردد ؟که فسادها را بیشتر کند؟»

این اقتصاددان علت عدم شفافیت را بوجود آمدن انحصار ذکر کرد و گفت: «هرگونه رانتی که در اقتصاد ایجاد فساد کند،مانع شفافیت است.البته نباید فراموش کرد که  ریشه فساد در اقتصاد ایران اقتصاد دولتی است؛ هرچه اقتصاد دولتی گسترده تر باشد،فساد بیشتر می شود، چون اقتصاد دولتی منشا  رانت است.»

او افزود: «این رانت می تواند طبقه جدید ایجاد کند؛.بابک زنجانی یک نمونه از اقتصاد رانتی است.من طرفدار بخش خصوصی هستم اما بخش خصوصی سالم نه رانتی.مثلا بخش خصوصی وجود دارد که  زمین های کویر لوت را وثیقه گذاشته، وام میلیاردی گرفته و این وام را برنگردانده است.تردیدی نیست که رانت بخش خصوصی را هم فاسد می کند. »

این کارشناس اقتصادی گفت: «بخشی از رانت به دلیل درآمد نفت است؛متاسفانه فساد درآمد نفت تا پوست و خون جامعه رفته است. »

  3535

 

کد خبر 429482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 176
 • بی نام A1 ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  خیلی ها باید جوابگو باشن
 • مهدي A1 ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  فاسدترين ،
 • بی نام A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  اگر واقعا" دولت فاسدی بوده باید تمام ارکانش از بالا تا پایین مجاکمه شوند بخاطر خون شهدا
 • بی نام A1 ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  قربون دهنت . جانا سخن از زبان ملیونها ملیون ایرانی میگوئی .
 • سعید IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  پس چرا محاکمه نمیشه؟؟؟؟ دلیل خاصی داره حتما
  • کورش آنزانی از ایذه IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
   7 4
   پرونده ش در حال رسیدگیه
 • بی نام IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  قربون دهنت دکتر جان.
 • بی نام IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  دولت پاکدستان . دولت اختلاس سه و دوازده میلیارد دلاری خخخ
 • مجید A1 ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  فاسد ترین دولت فقط بعد از انقلاب؟؟؟
 • بی نام IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  تخلفهاي آن دولت مانند پازلي است كه هر كس فقط قطعاتي از آنرا نمايش مي دهد و عمق فاجعه بيشتر از اين حرفها است. سازمانهاي نظارتي كجا بوده اند؟
 • بی نام A1 ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  باز خوبه الان می شه این حرفا رو زد و مردم رو بیدار کرد. اون زمان حتی...
 • حسین EU ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  مشکلی نیست.....معجزه هزاره سومه دیگه.....
 • ایرانی A1 ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  130 6
  به به
 • بی نام IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  اگر تلاشهای دولت احمدی نژاد نبود تا حالا اقتصاد ایران نابود شده بود.
  • بی نام IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
   خخخ . لازم به تلاش نبود . خودش نابود کرد اقتصاد ایران رو و رفت . نفت 140 دلاری گرفت و خزانه خالی تحویل روحانی داد.
  • بی نام RO ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
   86 10
   باز هم شعار
  • بی نام IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
   23 2
   آره احمدی نژاد زیاد تلاش کرد ولی برای نابودی اقتصاد ایران
 • بی نام A1 ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  170 7
  پس چرا توی اون دوره که مردم هی می گفتن کسی قبول نکرد؟
 • حمید RO ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  134 8
  اقای پازوکی مردم از این حرفها زیاد شنیده اند ولی مسئولین عمل و کاری برای پیشرفت اقتصاد و مملکت نکرده اند.فقط شعار وشعار وشعار بود که شنیدیم و در عمل هیچ چیز ندیدیم.هر وقت کاری زیربنایی برای اقتصاد ومبارزه با فساد انجام دادند و به ان پایبند بودند ما هم باورمان می شود که می خواهند واقعأ ایران پیشرفت کند.تا وقتی که در زندگی مردم تأثیر نگذارد و علائم اجرایش دیده نشود این حرفها هیچ دردی را درمان نمی کند،میشود قضیه میخ اهنی در سنگ.
 • بی نام A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  مختلس ترین دولت تاریخ
 • معلم بازنشسته A1 ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  اون آقا بجای آوردن پول نفت سر سفره های مردم..دست در جیب مردم کرد و ارزش دارییهای آنان را به نصف و بلکه بیشتر ،به یک سوم تقلیل داد برای مثال ارزش 10 میلیون تومان یک خانواده را که با هزار بدبختی پس انداز کرده بودند به 3 میلیون تومان تقلیل داد مصداقی مثال میزنم: هزینه ی یک عمل جراحی تعویض مفصل لگن قبل از ریاست جمهوری ایشان 7 میلیون تومان بود..بعد از فاجعه ی فروپاشی ارزش پول ملی هزینه به 3 برابر افزایش یافت و 7 میلیون تومان بنده الان به درد هیچ کاری نمیخورد حالا ببینید پول نفت سر سفره ی شما آمده؟ یا دست در جیب شما کرده اند؟ قضاوت با شما
 • بی نام IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  الکی میگه
 • جعفری A1 ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  نمیدونم چرا هر چی از این حرفها میزنید محبوبیت دکتر بیشتر میشها
  • حامد A1 ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۴
   23 0
   آره از منفی هایی که گرفتی معلومه
 • م.م A1 ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  احمدی نژاددوست داریم
 • بی نام US ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  "دولت آقای احمدی نژاد به لحاظ اقتصادی ربع قرن اقتصاد ایران را به عقب برد" مسولین پاسخ دهند چرا همچین ادمی راست راست می گردد و تازه مقدمه چینی هم می کند برای انتخابات اینده، ایا از قضاوت تاریخ نگران نیستند؟
 • بی نام A1 ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۲
  17 0
  چرا محاکمه نمیشن.چرا میترسن از دستگیریشون.دزد های معمولی به خاطر گشنگی دزدی میکنن دستاشون رو میبرن اونوقت اینها باید مدال بگیرن؟؟؟تازه حزب یکتا و پایداری هم که مال اینهاست دارن فعالیت میکنن.چرا به خواب زدبن خودتون رو.شماها مدیونین به شهدا و مردم
 • بی نام IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
  0 1
  زغم هجر نکن ناله و فریاد که من زده ام فالی و فریاد رسی میآید
 • مرتضي A1 ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
  5 0
  فراموش نکنيد که در اقتصاد هر زمان که بدبختي چيزي را گم مي‌کند ، خوشبخت ديگري که ان را پيدا مي‌کند بسيار خوشحال مي شود. در اقتصاد ايران نيز همانطور که از نوشته‌هاي بالا پيداست ، بخش بزرگي از جامعه سرمايه خود را از دست داده‌اند و ناراحت هستند ولي يک اقليتي که از ميلياردها دلار باد آورده به ثروت هاي افسانه‌اي رسيده اند . و يک طبقه تازه به دوران را تشکيل داده‌اند که داراي قدرت اقتصادي و بالطبع سياسي هستند ، از اين وضعيت بسيار خوشحال و احمدي نژاد را نسل اندر نسل دعا خواهند کرد ، حال تا شما در کدام گروه قرار داشته باشيد، مي توانيد مخالف و موافق احمدي نژاد باشيد.
 • بی نام IR ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
  7 1
  تخلفات دولت پاک دستان حدود ۸۰۰میلیارد دلار براورد شده.البته هنوز امار رسمی و دقیقی ارایه نشده. ولی دولت پاک دستان ملت رو چاپید و بدبخت کرد.
 • ایرانی A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۹
  3 9
  قیافه این اقتصاد دان به ادمهای فاسد بسیار شبیه است