روزنامه شرق نوشت:

شورای گسترش آموزش‌عالی روز گذشته علاوه بر مصوبات مهمش اعلام کرد، تأسیس شعبه دانشگاه عدالت در کشور امارات و شهر دوبی مجوز ندارد و فاقد وجاهت قانونی است. بنابر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت علوم در این شورا صراحتا تأکید شده است: «شورای گسترش آموزش عالی باتوجه به عدم اخذ مجوز ایجاد شعبه توسط دانشگاه غیردولتی عدالت از این شورا، تأسیس شعبه در دوبی، پردیس بین‌المللی جنوب، واحد خواهران و سایر شعبات توسط این دانشگاه و هرگونه پذیرش دانشجو در شعب فاقدمجوز (اعم از رشته‌های مصوب شورای گسترش آموزش عالی) را فاقد وجاهت قانونی اعلام و مسئولیت آن را به عهده مسئولان آن دانشگاه دانست».

این اتفاق در شرایطی است که هدف اولیه تأسیس دانشگاه عدالت تربیت حقوق‌دان است و مشخص نیست چرا در یک حرکت غیرقانونی اقدام به کسب مجوز از سوی وزارت علوم نکرده است. در سایت رسمی این دانشگاه در رابطه با اهداف تأسیس این دانشگاه آمده است: «تربیت استادان، محققان و مدرسان اسلام‌‌شناس و آگاه به مسائل و مقتضیات زمان به‌ویژه در زمینه فقه و حقوق، حقوق، اقتصاد، مدیریت و سایر عرصه‌های علوم انسانی- اسلامی با رویکرد تحولی مبتنی‌بر جهان‌‌بینی اسلامی، توسعه و تقویت پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و تطبیقی در جهت نظریه‌پردازی در رشته‌های مختلف علوم و معارف اسلامی موردنیاز جهان اسلام به‌‌ویژه در عرصه نظام‌‌سازی براساس معارف اسلامی، تقویت و نیل به پاسخ به شبهات و کرسی‌های نقد و گفت‌وگوی شایسته در چارچوب اهداف و مأموریت‌های دانشگاه، دستیابی به علم بومی (ایرانی- اسلامی) با نگاه انتقادی- علمی به نظریه‌های ترجمه‌ای در زمینه‌های علوم انسانی و تلاش در جهت نشر فرهنگ اسلامی و معارف اهل‌بیت(ع) جزء اهداف عالیه تأسیس دانشگاه عدالت است».

همچنین براساس اطلاعات مندرج در سایت این دانشگاه، آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری، ریاست هیأت‌امنای این دانشگاه را برعهده دارد و اشخاصی همچون: «حجت‌الاسلام دکتر سیدمحمدرضا امام، حجت‌الاسلام دکتر محمدحسین بیات، حجت‌الاسلام خلیل قبله‌ای‌خویی، دکتر پرویز داوودی، دکتر علیرضا جمشیدی و دکتر سیامک ره‌پیک» اعضای هیأت مؤسس این دانشگاه را تشکیل می‌دهند.

این دانشگاه در دی‌ماه سال ١٣٩١، پس از تصویب در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تحت‌عنوان «دانشگاه غیردولتی- غیرانتفاعی عدالت»، با امضای محمود احمدی‌نژاد، رئیس این شورا آغازبه‌کار کرد. این دانشگاه قرار است دانشجویان را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا پس از اخذ مجوز از شورای گسترش‌ آموزش‌عالی وزارت‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پذیرش کند و تأسیس دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های وابسته در داخل و خارج از کشور نیز موردتأکید بنیان‌گذاران این دانشگاه است. براساس این مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، مرکز دانشگاه در شهر تهران است و پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری تهران، دارای شخصیت حقوقی و استقلال اداری و مالی می‌شود.

در دانشگاه عدالت فقط باید طلاب جذب شوند

دیگر مسئله مهمی که شورای گسترش آموزش عالی روی آن دست گذاشته است، رشته‌محل‌های این دانشگاه و نحوه جذب دانشجویان آن است. به‌طوری‌که در این جلسه صراحتا تأکید شده است: «همچنین این شورا با پذیرش دانشجو در چهار رشته مقطع کارشناسی‌ارشد مصوب شورای گسترش آموزش عالی شامل علوم اقتصادی، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق خصوصی و- الهیأت و معارف اسلامی -فقه و مبانی حقوق اسلامی، مجموعا ٨٠ نفر از طریق آزمون سازمان سنجش آموزش کشور و آزمون اختصاصی جمعا حداکثر ٢٠ نفر در هر کد رشته و در مقطع دکترا در چهار رشته علوم اقتصادی، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق خصوصی و الهیأت و معارف- فقه و مبانی حقوق اسلامی مجموعا ٢٨ نفر از طریق آزمون نیمه متمرکز دکترا تخصصی و آزمون اختصاصی؛ جمعا حداکثر هفت نفر در هر کد رشته صرفا برای واحد تهران دانشگاه غیردولتی عدالت موافقت و تأکید کرد داوطلبان آزمون اختصاصی آن دانشگاه منحصر به طلاب حوزه‌های علمیه است».

تصویب رشته‌های امنیتی اطلاعاتی برای دانشگاه نیروی انتظامی علاوه بر این براساس این گزارش، شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد رشته‌های پیشگیری از جرم، علوم و فنون مرزبانی، علوم امنیت و اطلاعات انتظامی، مبارزه با مواد مخدر، عملیات ویژه انتظامی، مدیریت عملیات راهور، کشف جرائم و حفاظت اطلاعات در مقطع کارشناسی‌ارشد در دانشگاه علوم انتظامی امین موافقت قطعی به‌عمل آورد.

این شورا با توجه به گزارش مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی با ارتقای آموزشکده فنی و حرفه‌ای پسران شماره یک مشهد (شهیدمحمد منتظری) به دانشکده فنی و حرفه‌ای پسران شماره یک مشهد (شهیدمحمد منتظری)، آموزشکده فنی و حرفه‌ای پسران شماره یک ارومیه (شهیدقاضی طباطبایی) به دانشکده فنی و حرفه‌ای پسران شماره یک ارومیه (شهیدقاضی طباطبایی) و آموزشکده فنی و حرفه‌ای پسران شماره یک کرمان (شهیدچمران) به دانشکده فنی و حرفه‌ای پسران شماره یک کرمان (شهیدچمران) موافقت کرد.

۴۷۴۷

کد خبر 429753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =