فکر تاسیس کتابخانه ملی در سال ۱۳۰۶ توسط محمد علی تربیت، رییس اداره فرهنگ گیلان، در زمین اهدایی شهرداری رشت به این اداره مطرح شد

در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۰۶ جمعیتی به نام نشر معارف گیلان که هدف آن ساخت کتابخانه ملی بود تشکیل شد و سرانجام در روز پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۱۳ هم‌زمان با جشن هزاره فردوسی کتابخانه مذکور گشایش یافت. احداث این بنا هم‌زمان با ساخت و ساز یک سلسله ابنیه اداری و عام‌المنفعه در شمال ایران در دوره عهد پهلوی اول انجام گرفت و نوع معماری آن تقلیدی از معماری شرق اروپا می‌باشد.

ﮔﺮﭼﻪ در ﺳﺎﺧﺖ ﺑﻨﺎي ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮﯾﻦ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ اﺳﺘﺤﮑﺎم آن ﻣﻌﻄﻮف ﮔﺸﺘﻪ وﻟﯽ ﺳﺮ در اوﻟﯿﻪ ﺑﻨﺎ در ﺟﺒﻬﻪ ﺟﻨﻮﺑﯽ و ﺗﺰﯾﯿﻦ ﺳﺘﻮﻧﭽﻪﻫﺎي ﺟﺎنﭘﻨﺎه اﻃﺮاف راهﭘﻠﻪﻫﺎ از ﻧﻤﻮدﻫﺎي اﯾﻦ ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ. اﻣﺮوز ﭘﺲ از اﻟﺤﺎق ﻗﺴﻤﺖ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اوﻟﯿﻪ و اﺣﺪاث ﺳﺘﻮنﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻃﺎقﻫﺎﯾﯽ ﻫﻼﻟﯽ دارﻧﺪ ﻧﻤﺎي ﺑﯿﺮوﻧﯽ اﯾﻦ ﺟﺒﻬﻪ از ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن دﮔﺮﮔﻮن ﺷﺪه. ﺑﺮ ﺑﺎﻻي ﻃﺎقﻫﺎ و در ﺑﯿﻦ ﭘﻨﺠﺮهﻫﺎي ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ در ﻗﺴﻤﺖ ﺟﻨﻮﺑﯽ در ﭘﻨﺞ ﮐﺎدر ﻣﺮﺑﻊ ﺑﺎ ﮐﺎﺷﯽﻫﺎي ﻫﻔﺖ رﻧﮓ ﺷﻤﺴﻪﻫﺎﯾﯽ ﭘﺪﯾﺪ آورده و ﻧﻤﺎي ﺑﯿﺮوﻧﯽ اﯾﻦ ﻗﺴﻤﺖ را آراﺳﺘﻪاﻧﺪ در آﺧﺮﯾﻦ ﮐﺎدر ﻣﻨﺘﻬﯽاﻟﯿﻪ ﻏﺮﺑﯽ درون ﻗﺴﻤﺖ ﮐﺎﺷﯽﮐﺎري ﻧﺎم ﮐﺘﺎﺑﺨﺎﻧﻪ ﻣﻠﯽ رﺷﺖ ﻧﮕﺎﺷﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ.

این کتابخانه دارای ۱۵۰ هزار جلد کتاب چاپی و ۱۷۵۰ جلد کتاب خطی است که برخی از آنها منحصر به فرد هستند. تعداد اعضای آن ۲۰۰۰۰ نفر است و روزانه به طور متوسط ۱۵۰۰ نفر از این کتابخانه استفاده می‌کنند. مجموعه مطبوعات قدیم گیلان، تعدادی تابلوی نقاشی و اسناد و مدارک خطی، از اقلام برجسته این کتابخانه مردمی است. بیشتر مراجعان کتابخانه را دانش‌پژوهان، دانشجویان و دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان تشکیل می‌دهند.

شایان ذکر است کتابخانه ملی رشت در ورودی خیابان علم‌الهدی جنب ساختمان شهرداری رشت قرار دارد.

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 430486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۶
  9 0
  پرچم رشت بالاست
 • فریدون IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۶
  7 5
  ذکر این مورد هم مهم است که کتابخانه عمومی شماره یک آستارا در سال ۱۳۰۲ به نام قرائت خانه توسط افراد خیر و فرهنگ دوست آستارا تاسیس و در گذر زمان به کتابخانه عمومی تبدیل شد.