ایسنا نوشت:

مدیر شورای همکاری‌های زنان با اشاره به اینکه معتادان زن، قربانی سوء مدیریت زنان در کشور هستند، گفت: عدم توجه به پیشرفت زنان و تولیدات فرهنگی نامنطبق با واقعیت جامعه باعث بروز اعتیاد در آنان می‌شود.

 توران ولی مراد با بیان اینکه علل اعتیاد در کشور مختلف است، اظهار داشت: یکی از علل گرایش زنان به مواد مخدر و اعتیاد آنها، دست نیافتن به هویت فردی و احساس عزت نفس و کرامت بوده و افزایش اعتماد به نفس زن در پیشگیری از اعتیاد آن بسیار موثر است.
این فعال حوزه زنان با بیان اینکه برخی از رفاه بیش از حد و برخی از فقر فرهنگی به سمت مواد مخدر روی می‌آورند، افزود: همه عوامل اعتیاد باید شناسایی شود و جهت رفع آن اقدامات لازم انجام گیرد. در اصل ریشه‌یابی مساله بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی در میان زنان گسترش یافته و جرم و جنایت نیز نسبت به گذشته بیشتر شده است، ادامه داد: هرچند که انقلاب اسلامی تاثیر شگرفی در پیشرفت زنان داشته است و جهشی بزرگ در این راستا به وقوع پیوسته و اعتماد به نفس را به زنان بازگردانده است ولی متاسفانه مسئولین از این رشد فزاینده به درستی استفاده نکرده و بدان توجه نداشته اند.

وی با بیان اینکه وقتی زنان با چالش برای دست‌یابی هویت روبه رو شوند، آشفتگی خانوادگی هم ایجاد می شود، گفت: فقر اجتماعی در اعتیاد زنان بسیار موثر بوده و تولیدات فرهنگی نامنطبق با واقعیت جامعه موجب اعتیاد می‌شود.

این فعال حوزه زنان تولیدات ماهواره‌ای را از عوامل موثر دیگر در جهت تغییر فرهنگ زنان عنوان داشت و گفت: اشکال همه این مسائل این بوده که در حوزه زنان برنامه‌ریزی ریشه‌ای نداشته‌ایم.

ولی مراد با اشاره به اینکه گاهی با ارائه طرح‌های تک بعدی به این مشکل دامن زده‌ایم در حالی که مسائل زنان به حل پایه ای نیاز دارد، تصریح کرد: طرح ها باید در جهت وضعیت مطلوب ارائه شود.

وی به تاثیر کمبود شادی، تفریح و ورزش زنان و اعتیاد اشاره کرد و گفت: در این مسیر اقدامی موثر انجام نشده، برنامه‌ریزی صورت نگرفته و در جهت دستیابی به خانواده سالم تعریفی نشده و لازم است همه جوانب اجتماعی، حقوقی، فرهنگی، سیاسی در مساله زنان لحاظ شود و طرح و برنامه ریزی انجام داد تا شاهد کاهش آسیبهای اجتماعی همچون اعتیاد در میان آنها باشیم.

علی‌مردادی گفت: خانواده های ما در حال حاضر آرام نیستند و زنان خشونت عاطفی، احساسی و کلامی دارند. خانه‌های ما دیگر امن و با آرامش نیست ما مشکلات اساسی در مورد زنان داریم. شادی زنان در خانواده از بین رفته و ابزار شادی آفرین نیز نیست و در این رابطه مسیر صحیح نیز پیش پای آنها گذاشته نشده است؛ لذا به سمت ابزارهای آفت زا همچون مجالس رقص و افراط در آرایش و ظاهر سازی می روند.

وی با اشاره به اینکه ترویج بی حجابی خشونت علیه زنان است و هویت انسانی را تهدید و زن را به ابزار جنسی تبدیل می‌کند، افزود: مسئولان باید این مسائل را بیان و جهت رفع آن اقدامات اصولی انجام دهند.

 

بر اساس گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، وی در پایان گفت: متناسب با انقلاب و جمهوری اسلامی تعریف از زن، خانواده مطلوب و نقش اجتماعی زن نداریم. فقط شعار مطرح می شود که آسیب زا است و عدم توازن ایجاد می کند. این مساله ابتدا زن و کودک را قربانی و سپس مردان را قربانی می‌سازد.

47237

کد خبر 431129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =