کتابخانه دیجیتال مجلس شورای اسلامی با نام «رسان» سه‌شنبه 21 بهمن در مراسمی بصورت رسمی افتتاح شد.

کتابخانه دیجیتال مجلس شورای اسلامی طی مراسمی با حضور دکتر ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، موسوی گرمارودی، فهیم‌نیا رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، دکتر رسول جعفریان رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی و جمعی از محققین و کارکنان کتابخانه مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.  

این کتابخانه در قالب یک پایگاه اطلاع رسانی فعلا امکان نمایش تمام صفحه حدود 5 هزار نسخه خطی برروی شبکه داخلی (اینترانت)کتابخانه را داراست. اما از امروز کاربران می‌توانند از امکانات متعدد آن بهره بگیرند.

مهندس مازیار پرویزی مدیر پروژه کتابخانه دیجیتال مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه این کتابخانه دیجیتال درباره معماری نرم افزار آن گفت: «این پایگاه بر اساس فناوری وب سرویس (Web Service) و رعایت استانداردهای بین المللی مهمی چون متس (METS)، سیستم اطلاعاتی آرشیو باز (OAIS)، راه اندازی شده و موتور جستجوی (Search Engine) بین المللی این سیستم که جز پنج موتور جستجوی برتر جهان است، با نام Lucene، استاندارد اکس ام ال (XML)، فهرست نویسی توصیفی اشیای دیجیتال بر اساس دابلین کور (Dublin Core) از خصوصیات اصلی این سیستم به شمار می‌آید.»

در پایان این مراسم دکتر رسول جعفریان هدف ایجاد کتابخانه دیجیتالی مجلس را دسترسی آسان (درمنزل از طریق اینترنت) ورایگان به منابع کتابخانه بخصوص نسخ خطی دانست و مژده داد که تا 12 اسفند همزمان با میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) یازده هزار نسخه خطی کتابخانه بر روی شبکه اینترنت قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که واژه «رسان» از بین 55 عنوان پیشنهادی برای کتابخانه دیجیتالی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و از داود نظریان(کارشناس هنری کتابخانه مجلس) بعنوان طراح این نام تقدیر شد. این واژه مخفف ره آورد ساماندهی اندیشه‌های نهفته است که به امر رسان‍دن اطلاعات علم‍ی از طریق رایانه اطلاق م‍ی‌شود.

کد خبر 43271

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =